Efter den fantastiska starten på 2014 har Lindesberg Volley nu en vecka av ledighet. Men mycket till ledighet blir det i vanlig ordning inte, istället skruvar Johan Isacsson upp träningstempot. Tränaren är dock nöjd med att laget nu hamnat på rätt köl.
– Det blir ju bättre och bättre. Sen är ju jag intresserad av att vi för varje vecka ska bli bättre. Sen får vi se om det räcker till, om tiden räcker till…
Tränaren är nöjd med lagets utvecklingskurva, men är något kryptisk kring vart det hela kan mynna ut. När han sedan blir ombedd att förklara det där om tiden blickar han uppåt i tabellen.
– Jag är intresserad av den där fjärdeplatsen. Det gäller att ta så många poäng som möjligt och då är det alltid lite tidspress. Men jag hoppas och tror att vi ska klara det. Det är sex matcher kvar, det är arton poäng att spela om och det är rätt så många.
Laget är onekligen på rätt köl och poängen har även börjat trilla in i en strid ström. Under årets tre första matcher har Linde tagit sju poäng, något som har gjort att man verkligen blandat sig in i striden om ”den där fjärdeplatsen”. I och med de två senaste hemmavinsterna mot Engelholm och Gislaved har man även stått för riktiga styrkebevis.
Den positiva utvecklingen för laget är resultatet av flera faktorer, menar Isacsson. Han lyfter fram att den till stora delar nya truppen nu haft tid på sig att lärt känna varandra. Dessutom har självklart Marjorie Giordanos återkomst betytt väldigt mycket. Även lagets spiker Sara Malmlöv håller med om att laget vuxit samman ju längre säsongen lidit.
– Det känns som att vi spelar mer som ett lag, vi är lugnare i våra roller. Det känns som att alla vet vad de ska göra och att de kan göra det. Så börjar nog vissa känna att det snart är slutspel och det gäller att skärpa sig, förklarar Sara och pekar på julträningen som ett segerrecept.
– Jag tror det var bra att vi tränade mycket under jul, det har gett resultat. Andra lag hade mycket julledigt men vi vilade bara tre-fyra dagar. Det har verkligen gett resultat. Vi har utvecklat vårat spel och är bättre med boll och det märks under match.
Lindes fina form och mer kompletta spel har imponerat den senaste månaden. Men än är inte laget färdigt, det har Isacsson betonat flera gånger om. Tränaren har allra främst velat hålla kvar tjejerna på jorden rent mentalt, för att inte riskera att segla iväg med tankarna. Dessutom finns det vissa detaljer i spelet som måste vässas till.
– Att bli lite tightare och också att vi tar våra lägen att knyta ihop säcken. Det gäller att vi spelar mer koncentrerat på varje boll. Du kanske har en bra serve och får ner motståndarna ett par meter, men då måste du kunna ta den bollen. Där behöver vi snäppa upp, det vill säga veta vilka bollar som är viktiga, berättar Isacsson.
Efter lördagens trepoängare hemma i Lindesberg Arena har laget haft matchledigt. Det är en ledighet som håller i sig ända in till mitten av nästa vecka, då man på onsdag möter Örebro i Idrottshuset. Någon vidare vila är det dock inte tal om.
Sara berättar att man denna vecka tränat måndag, tisdag, torsdag och fredag. Tränare Isacsson fliker in med att man denna vecka tränat mer styrka och utnyttjat uppehållet i serien. På måndag tar man nya tag och kraftsamlar för onsdagens derby. Sara försäkrar dock att uppehållet inte tagit gnistan av deras fina form.
– Nej det känns bara skönt. Nu har vi haft två tuffa matcher, mot Engelholm och Gislaved. Nu kan vi vila upp oss inför derbyt mot Örebro. Det behövs lite vila emellanåt också, man kan inte bara köra på, avslutar hon glatt.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.