För 19:e året i rad presenterar Lärarförbundet sin rankning Sveriges Bästa skolkommun. I Örebro län toppas listan av Lindesbergs kommun, som hamnar på plats 46 av 290 i rankingen.
Varje år utser Lärarförbundet Sveriges bästa skolkommun för att sätta fokus på kommunernas viktiga roll som skolans huvudmän. Jämfört med resten av landet klarar sig vissa kommuner i Örebro län bättre än snittet, andra sämre. Fem av tolv kommuner ligger på den övre halvan i undersökningen, sju på den nedre. I toppen av rankingen bland länets kommuner ligger Lindesbergs kommun, på plats 46 av 290.
Lindesbergs kommun ligger även bättre till än samtliga åtta grannkommuner: Hällefors (50), Nora (61), Arboga (71), Skinnskatteberg (78), Smedjebacken (98), Köping (154), Örebro (211) och Ljusnarsberg (220).
– Vi vill att vår rankning ska bidra till de samtal och beslut som krävs för att stärka skolledares och lärares förutsättningar och villkor i varje kommun. Genomförda och planerade nedskärningar slår hårt i hela Skolsverige och kommer straffa sig både på kort och lång sikt. Att spara på skolan är nog det dyraste man kan göra, säger Lärarförbundets förbundsordförande Johanna Jaara Åstrand i ett pressmeddelande.
Undersökningen, som är den största i sitt slag, visar både styrkor och utmaningar man har som skolkommun. Bland Lindesbergs styrkor listas bland annat resurser till undervisningen (15/290), andel barn i förskolan (19/290), friska lärare (43/290) och lärarlöner (76/290). Däremot tas meritvärde i årskurs 9 (246/290) och andel godkända elever (243/290) upp som svagheter, och något man bör jobba vidare på.
Hela rankingen hittar man på Lärarförbundets hemsida.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.