Lindesbergs volleybolltjejer vann premiärmatchen mot gästande Svedala idag på ett mycket övertygande sätt. Vad sägs om 3-0 i set? Och där de två första seten var rena slakten med poängsiffrorna 25-12 i första följt av 25-15 i andra?
Inför elitseriepremiären på lördagen var förväntningarna mycket stora på det nya laget, som formats med starka nyrekryteringar som t ex Nadiia Greseva (Ukraina), Maurelle Ayashizu Hampton och Crystal Marie Palmer, (USA). Nadiia och Maurelle, eller Marcie som hon kallas, toppade inte helt oväntat poängligan idag med 17 respektive 13 poäng.
Lindesbergs lag är starkare än någonsin och kommentarerna efteråt var att Linde kommer att bli mycket intressant att följa denna säsong. Hela laget har höjt ambitionsnivån flera snäpp, kommenterade ordföranden Dan Walterson strax efter matchen.
-De två första seten var otroliga. Tjejerna var helt överlägsna och kanske var det därför som tredje setet blev lite lugnare, att de blev lite trötta och ofokuserade eftersom de var så mycket starkare än Svedala idag, säger Dan Walterson, ordförande för Lindesberg Volley.
Lindesberg – Svedala: 3-0 ( 75p – 47p)
Matchens lirare: Nadiia Greseva.
Poängligan:
17 p: Nadiia Greseva
13 p: Maurelle Ayashizu Hampton
8 p: Crystal Marie Palmer
7 p: Madeleine Eriksson
5 p: Sara Thörnberg
4 p: Josephine Tegenfalk
Publiksiffra: 183
Det nordiska energibolaget Cloudberry har för avsikt att bygga en vindpark i Munkhyttan strax utanför Lindesberg. I ett pressmeddelande uppger företaget, att arbetet påbörjas under hösten 2023.
I höstas kontaktade Linde energi arbetsmarknadsenhetens snickeri i Lindesberg, för att lägga en beställning på ett nytt insektshotell med en specifik utformning, något som inspirerats av den tävling som kommunen tidigare haft. Under måndagen, på Världsmiljödagen, avtäcktes det nya hotellet, föreställande Linde energis enorma silo, som fått sin plats hos just det kommunala energibolaget.
– Det är ett mästerverk som ni har byggt! säger tillträdande vd Joakim Johansson.
Företaget WA3RM, som haft för avsikt att etablera en stor tomatodling samt en odlingsanläggning för jätteräkor i Frövi, har beslutat att inte fullfölja den ursprungliga planen. Företaget har informerat att räkodlingen kommer etableras på annan plats istället – detta med hänsyn till närliggande vattendrag.
I hela 10 år har den talangfulle Rickard Larsson varit ledare för den så högt älskade Manskören Harmoni. För hans mycket uppskattade arbete med kören och den årliga Capricen, fick han i samband med LindeDagen ta emot Lindesbergs Rotaryklubbs kulturstipendium på 10.000 kronor.
Han var favorit i uppsnacket om att få den sista inbjudan till Elitloppet. Den rosa biljetten gick istället till Norge, vilket fick tränare Stefan Melander att anmäla startkatapulten, Click Bait, till Fornaboda när STL Sommar inledde sin långa turné. Trots en lugn start så blev det en klar seger med gott om krafter kvar hos den tidigare Elitloppsfinalisten.
Imorgon, torsdag, är det stor premiäröppning hos Brasserie All in i Lindesberg, men redan nu kan LindeNytt bjuda på några glimtar inifrån stans nya restaurang och nattklubb.
– På torsdag smäller det! säger Oliver Lindberg med ett stort leende.
Historien om Tormek startade i ett gammalt cykelgarage i Storvik 1973, fyra år senare gick flytten till Lindesberg, till samma lokaler man huserar i än idag. Berättelsen om hur Torgny Jansson startade sitt företag delar man nu med sig av, för att markera det stora 50-årsfirande man är mitt uppe i.
– Vi ville skapa ett litet besöksmål istället för att bara ha fest en kväll, säger vd Samuel Stenheim.
Om det var de varma, men blåsiga, sommarvindarna eller de rekordmånga utställarna som fick Lindesbergarna att gå man ur huse går det endast att spekulera i, men det man med säkerhet kan fastslå är att LindeDagen 2023 blev en riktig dundersuccé! LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den soliga folkfesten.