För att mäta en skolas kvalitet och effektivitet på undervisningen finns ett modellberäknat värde vilket tar hänsyn till flera faktorer, som bland annat andelen pojkar och flickor i elevgrupperna, andelen elever med utländsk bakgrund och föräldrarnas egna utbildningsnivå. I Lindesberg har skolorna haft svårt att leva upp till det värde man borde ha utifrån elevunderlaget visar undersökningar år efter år.
Anmärkningsvärt för Lindesberg är att grundskolorna inte når upp till rikssnittet. Barn- och utbildningsförvaltningens chef Mats Lindström medger att resultaten är för låga, men tycker samtidigt att problemet inte är så stort som siffrorna visar.
-Det här går upp och ner varje år. Nya elever kommer och gamla lämnar. Därför varierar siffran ibland kraftig från år till år. Det är ändå anmärkningsvärt att se hur skolornas resultat står sig till riksnivån, det håller jag med om, säger Mats Lindström.
Skolans kvalitet på undervisningen mäts i ett så kallat meritvärde. Siffran grundar sig bland annat på antalet elever med fullgott betyg i alla ämnen och de som inte lyckats riktigt lika bra. För Stadsskogsskolan var det modellberäknade värdet, alltså det man borde ha, 205 poäng vårterminen 2002. Verkligheten visade något helt annat och betydligt sämre. Endast 186 poäng var skolans faktiska meritvärde denna termin.
Svårt med matematiken
Att skolorna visar låga meritvärden är något man tagit på stort allvar. För att få klarhet i vad som kan göras bättre har en kommission tillsatts. Den största orsaken till att grundskolan presterar sämre än många andra grundskolor i landet beror på att många elever har svårt med matematiken. Dock framgår det ej om det är bristande intresse eller undermålig undervisning.
-Läroplanen är ju ändå ganska ny, så jag tror det snarare är så att man ännu inte hunnit sätta sig in i den helt. Det vi måste göra nu är att ta reda på vad vi kan göra bättre med matematiken. Det är ju där många elever visar dåligt resultat. Vi kanske måste göra matten lite roligare helt enkelt, säger Mats Lindström.
-Skulle skolorna lyckas bättre med matematiken skulle också deras meritvärde höjas markant, tillägger Mats Lindström.
Viktig med bra skolmiljö
Övergången från sjätteklass till högstadiet är en avgörande tid för en ung kille eller tjej. Mycket händer i omgivningen och från att ha haft en väldigt trygg skolmiljö med oftast bara en lärare, bryts allt och man får plötsligt flera olika lärare och klassrum.
-Det är naturligtvis något som påverkar vissa mer än andra. Men det är också något som kan påverka elevens förmåga att göra bra ifrån sig i skolan, menar Mats Lindström.
En bra miljö att studera i är för vissa avgörande för att de ska lyckas lika bra som andra. Med en bra skolmiljö räknas också en trygghet mellan elev och lärare. Ett stort problem har varit att skolan haft svårt att rekrytera lärare, resultatet har följaktligen varit den att lärarvikarier blivit vanligt. Mats Lindström menar att det skapar oreda för elever som behöver den trygghet som borde vara självklar för en elev.
En positiv sak är att hela 50 procent fler sökt till lärartjänsterna i år. Ett rejält uppsving i jämförelse med hur det sett ut tidigare år.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.