För att mäta en skolas kvalitet och effektivitet på undervisningen finns ett modellberäknat värde vilket tar hänsyn till flera faktorer, som bland annat andelen pojkar och flickor i elevgrupperna, andelen elever med utländsk bakgrund och föräldrarnas egna utbildningsnivå. I Lindesberg har skolorna haft svårt att leva upp till det värde man borde ha utifrån elevunderlaget visar undersökningar år efter år.
Anmärkningsvärt för Lindesberg är att grundskolorna inte når upp till rikssnittet. Barn- och utbildningsförvaltningens chef Mats Lindström medger att resultaten är för låga, men tycker samtidigt att problemet inte är så stort som siffrorna visar.
-Det här går upp och ner varje år. Nya elever kommer och gamla lämnar. Därför varierar siffran ibland kraftig från år till år. Det är ändå anmärkningsvärt att se hur skolornas resultat står sig till riksnivån, det håller jag med om, säger Mats Lindström.
Skolans kvalitet på undervisningen mäts i ett så kallat meritvärde. Siffran grundar sig bland annat på antalet elever med fullgott betyg i alla ämnen och de som inte lyckats riktigt lika bra. För Stadsskogsskolan var det modellberäknade värdet, alltså det man borde ha, 205 poäng vårterminen 2002. Verkligheten visade något helt annat och betydligt sämre. Endast 186 poäng var skolans faktiska meritvärde denna termin.
Svårt med matematiken
Att skolorna visar låga meritvärden är något man tagit på stort allvar. För att få klarhet i vad som kan göras bättre har en kommission tillsatts. Den största orsaken till att grundskolan presterar sämre än många andra grundskolor i landet beror på att många elever har svårt med matematiken. Dock framgår det ej om det är bristande intresse eller undermålig undervisning.
-Läroplanen är ju ändå ganska ny, så jag tror det snarare är så att man ännu inte hunnit sätta sig in i den helt. Det vi måste göra nu är att ta reda på vad vi kan göra bättre med matematiken. Det är ju där många elever visar dåligt resultat. Vi kanske måste göra matten lite roligare helt enkelt, säger Mats Lindström.
-Skulle skolorna lyckas bättre med matematiken skulle också deras meritvärde höjas markant, tillägger Mats Lindström.
Viktig med bra skolmiljö
Övergången från sjätteklass till högstadiet är en avgörande tid för en ung kille eller tjej. Mycket händer i omgivningen och från att ha haft en väldigt trygg skolmiljö med oftast bara en lärare, bryts allt och man får plötsligt flera olika lärare och klassrum.
-Det är naturligtvis något som påverkar vissa mer än andra. Men det är också något som kan påverka elevens förmåga att göra bra ifrån sig i skolan, menar Mats Lindström.
En bra miljö att studera i är för vissa avgörande för att de ska lyckas lika bra som andra. Med en bra skolmiljö räknas också en trygghet mellan elev och lärare. Ett stort problem har varit att skolan haft svårt att rekrytera lärare, resultatet har följaktligen varit den att lärarvikarier blivit vanligt. Mats Lindström menar att det skapar oreda för elever som behöver den trygghet som borde vara självklar för en elev.
En positiv sak är att hela 50 procent fler sökt till lärartjänsterna i år. Ett rejält uppsving i jämförelse med hur det sett ut tidigare år.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.