Bokslutet för Lindesbergs kommun året 2001 blev inte lika positivt som föregående år. Med ett minusresultat på 4,7 miljoner ser kommunens ekonomichef, Lennart Jansson, ändå relativt ljust på det ekonomiska läget. Det hade kunnat slutat sämre, menar han. När delårsbokslutet kom i år visade det betydligt sämre siffror – underskottet hade kunnat bli mer än vad som nu blev fallet.
-Ja, nu blev det ett litet underskott trots allt. Det är ändå ingen större katastrof och tyder inte på att vi är på väg att komma in i en ekonomisk svacka igen, förklarar Lennart Jansson. Ekonomin i kommunen påverkas lätt i och med att vi balanserar på gränsen. Med 3000 anställda räcker det med att semesterplaneringen inte går som tänkt för att pengarna ska börja rulla. –Jo, semesterersättningar har varit en bidragande faktor i det hela. Likaså har vissa nämnder överskridigt sin budget och bidragit till att det gått lite minus.
-Lindesberg är mycket beroende av hur Sverige i övrigt går. Går Sverige bra, så går Linde bra. Det är bara att konstatera. Nu kan man ju fråga sig om det är smart att förlita sig på andras skatteintäkterna i all evighet. Det är aldrig bra, men tyvärr ett faktum i Lindesberg. Skulle en lågkonjunktur drabba landet, så måste vi självklart se över hur vi ska tackla det hela. Vi sänker inte garden bara för att skatteintäkterna fått kommunen att visa positivare resultat de senaste två åren, säger Lennart.
Ny statistik från Skolverket visar att hela 37 procent av eleverna i Lindesbergs kommun inte når gymnasieexamen efter tre år. Efter att ha granska siffrorna menar fackförbundet Sveriges Lärare att detta är förhållandevis många elever som slås ut jämfört med resten av landet.
– Den svenska skolan ger inte eleverna en likvärdig möjlighet och förlorade år är svåra att ta igen, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare i ett pressmeddelande.
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje perioden, så fick Lindlöven svårt att hämta in den sista poängen som behövs för att leda laget till Allettan. Under söndagen blev det dessutom seger för Forshaga, vilket gör att det ännu finns en risk över att Lindlöven får spendera våren i HockeyEttans vårserie.
En man i 40-årsåldern har under fredagsförmiddagen gripits på en adress i Gusselbyområdet, misstänkt för rån alternativt grovt rån.
– Det här kom in som ett ärende rörande en grov misshandel, men det har senare framkommit uppgifter som har ändrat rubriceringen till rån alternativt grovt rån. Det är ännu lite oklart vad det landar i, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Gratis popcorn, autografskrivning och skott mot skottramp är bara några av aktiviteterna som Lindlöven och föreningens stora samarbetspartner, Libo, bjuder på under deras gemensamma familjedag. Libos hyresgäster går dessutom in gratis till en match som kan leda Lindlöven till Allettan.
– Målet är väl främst att vi alla ska ha kul och att vi ska bjuda på något lite utöver det vanliga, berättar Filip Nyängen.
Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen beslutade man att ge kommundirektören samt alla nämnder i uppdrag att skyndsamt ta fram en handlingsplan för att kunna få en budget i balans. Detta efter att årets kommunbudget går mot ett underskott om 8,4 miljoner kronor, mot prognostiserade 11 miljoner i plusresultat.
– Vi kommer behöva fatta väldigt tuffa beslut framöver, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Efter en bortaseger mot Tranås AIF så bjöd Lindlöven även på seger när man klev ut på hemmaisen i Lindehov. Trots många skott från gästande Forshaga IF så höll Lindlöven det kontrollerat med ett inledande 3-0 i mitten av den andra perioden. Trots mål från bortalaget, så lyckades Lindlöven att låsa matchen med fina 4-2.
Från och med den 10 december genomför Tåg I Bergslagen en hel del tidtabellsförändringar i sitt trafiksystem. Syftet med förändringarna är att förbättra trafiken och erbjuda mer och bättre trafik på sträckor där flest resenärer reser. För resenärer som pendlar från Lindesberg innebär det fler avgångar, med möjlighet att komma fram till både Örebro och Hallsberg vid en tidigare tidpunkt på vardagsmorgnarna.