Bokslutet för Lindesbergs kommun året 2001 blev inte lika positivt som föregående år. Med ett minusresultat på 4,7 miljoner ser kommunens ekonomichef, Lennart Jansson, ändå relativt ljust på det ekonomiska läget. Det hade kunnat slutat sämre, menar han. När delårsbokslutet kom i år visade det betydligt sämre siffror – underskottet hade kunnat bli mer än vad som nu blev fallet.
-Ja, nu blev det ett litet underskott trots allt. Det är ändå ingen större katastrof och tyder inte på att vi är på väg att komma in i en ekonomisk svacka igen, förklarar Lennart Jansson. Ekonomin i kommunen påverkas lätt i och med att vi balanserar på gränsen. Med 3000 anställda räcker det med att semesterplaneringen inte går som tänkt för att pengarna ska börja rulla. –Jo, semesterersättningar har varit en bidragande faktor i det hela. Likaså har vissa nämnder överskridigt sin budget och bidragit till att det gått lite minus.
-Lindesberg är mycket beroende av hur Sverige i övrigt går. Går Sverige bra, så går Linde bra. Det är bara att konstatera. Nu kan man ju fråga sig om det är smart att förlita sig på andras skatteintäkterna i all evighet. Det är aldrig bra, men tyvärr ett faktum i Lindesberg. Skulle en lågkonjunktur drabba landet, så måste vi självklart se över hur vi ska tackla det hela. Vi sänker inte garden bara för att skatteintäkterna fått kommunen att visa positivare resultat de senaste två åren, säger Lennart.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.