Linda Warvelin från Lindesberg skriver böcker om sin vardag med sonen "Alex". Foto: Camilla Lagerman

Lindesbergsmamman skriver böcker om sonens diagnoser: ”Det är okej att vara olika”

Linda Warvelins son fick diagnosen adhd med inslag av autism 2014, då var han åtta år, men hon kände långt tidigare att något inte stod rätt till.
Men vad gör man när allt man läser bara är negativt? Linda tog saken i egna händer och har nu givit ut tre böcker om sin son och deras vardag.

Misstankarna om adhd hade funnits ett tag, och Linda började söka information på nätet, men upptäckte att det bara stod om alla problem och svårigheter som det innebar.

– Det var som att läsa om biverkningar på en bipacksedel, allt var så negativt! Jag minns en bild jag fick upp, på en ”normalhjärna” och en ”adhdhjärna”, och då kände jag att det måste ju finnas något annat än detta! berättar Linda.

Linda började då att söka sig till grupper på Facebook där andra föräldrar delade med sig av sina erfarenheter av NPF (neuropsykiatrisk funktionsnedsättning), och snabbt insåg hon att många kände samma sak, att det målas upp som något väldigt negativt. Även Linda började dela med sig av historier från sin familj, om hennes son, och om hur hon bemötte honom i vardagen.
– Efter ett tag började jag få meddelanden från folk som läst mina inlägg, och fick frågan om jag inte kunde skriva en bok som lyfte fram alla de positiva sidorna. Adhd handlar ju om så mycket mer än bara ”arga ungar”. säger hon.

Tre böcker har det hunnit bli - än så länge. Foto: Camilla Lagerman
Tre böcker har det hunnit bli – än så länge. Foto: Camilla Lagerman

I april 2016 kom den första boken, ”Hej det är jag Alexander, din son”.
Responsen var positiv, och många beställde en kopia av boken, däribland rektorn på skolan där Lindas son går.

– Han var väldigt positivt inställd, och beställde en kopia till varje lärare på skolan, berättar Linda glatt.
Boken är ju till för alla vuxna som har barn med NPF i sin omgivning, såväl lärare som pedagoger, men även andra vuxna vars barn kanske har en klasskompis med adhd. Idag finns det minst ett barn i varje klass som har någon from av NPF.

En kort tid efter att hon skrivit den första boken, släpptes den andra, ”Hoho, Alexander är här nu”.
Även den fick mycket postiv respons, och en av de stora inom NPF, psykologen och föreläsaren Bo Hejlskov rekommenderade böckerna.

– Efter den andra boken kände jag mig ganska nöjd, och hade inga egentliga tankar på att göra en tredje.
Men under hela resan hade jag kontakt med psykologen Annica Kosner som läst mina böcker, och tillslut bestämde jag mig för att fråga om hon ville göra den tredje boken tillsammans med mig, för att få en djupare inblick och också förklara ur en psykologs perspektiv. Hon svarade ja, och på den vägen är det.

För bara två veckor sedan kom den tredje boken, ”Alexander, en bok om kärlek, humor och livet med NPF”.
En lättsam bok som visar hur det kan se ut i en familj där ord som bristande impulskontroll och konsekvenstänk sätts in i olika sammanhang för att lättare förstå vad det egentligen innebär. Utdrag ur boken:

– Vet du mamma att i morgon ska vi köpa presenter till dig och jag har redan bestämt vad jag ska köpa.
– Åh vad spännande, nu blir jag nyfiken.
– Det är en hemlis så jag berättar inte men du kan ha dom i en vas och dom luktar gott.
Lillebror säger förtvivlat:
– Men Alex nu fattar hon ju!
– Men jag sa ju inte vad det var fast jag kunde ju hålla tyst om chokladen i alla fall.

Linda poängterar att hon alltid har varit noga med att samråda med sin son innan hon skrivit något.
– Han tyckte det var jättehäftigt och hade inga problem med att jag skrev om honom.
Sedan bytte jag ut hans namn till Alexander i böckerna, dels för att skydda honom, men också för att få lite distans när vi själva läser i böckerna, det blir inte lika personligt för varken honom eller hans lillebror, och mycket lättare för dem att ta till sig.

– Det är okej att vara olika, det finns anledningar till att ”den jobbiga” är sådan. Det handlar inte bara om min son utan om alla barn med NPF, avslutar Linda.

Vill man beställa böckerna kan man göra det direkt via Linda HÄR

Publicerad 2 maj 2017 klockan 13:33

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.

2 januari 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför ...
29 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har haft ett kärvt ekonomiskt läge de senaste åren, såväl svenska hushåll som företag. LindeNytt utgör absolut inget undantag.

17 december 2025 klockan 09:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2026-01-02 14:40