Linda Warvelin från Lindesberg skriver böcker om sin vardag med sonen "Alex". Foto: Camilla Lagerman

Lindesbergsmamman skriver böcker om sonens diagnoser: ”Det är okej att vara olika”

Linda Warvelins son fick diagnosen adhd med inslag av autism 2014, då var han åtta år, men hon kände långt tidigare att något inte stod rätt till.
Men vad gör man när allt man läser bara är negativt? Linda tog saken i egna händer och har nu givit ut tre böcker om sin son och deras vardag.

Misstankarna om adhd hade funnits ett tag, och Linda började söka information på nätet, men upptäckte att det bara stod om alla problem och svårigheter som det innebar.

– Det var som att läsa om biverkningar på en bipacksedel, allt var så negativt! Jag minns en bild jag fick upp, på en ”normalhjärna” och en ”adhdhjärna”, och då kände jag att det måste ju finnas något annat än detta! berättar Linda.

Linda började då att söka sig till grupper på Facebook där andra föräldrar delade med sig av sina erfarenheter av NPF (neuropsykiatrisk funktionsnedsättning), och snabbt insåg hon att många kände samma sak, att det målas upp som något väldigt negativt. Även Linda började dela med sig av historier från sin familj, om hennes son, och om hur hon bemötte honom i vardagen.
– Efter ett tag började jag få meddelanden från folk som läst mina inlägg, och fick frågan om jag inte kunde skriva en bok som lyfte fram alla de positiva sidorna. Adhd handlar ju om så mycket mer än bara ”arga ungar”. säger hon.

Tre böcker har det hunnit bli - än så länge. Foto: Camilla Lagerman
Tre böcker har det hunnit bli – än så länge. Foto: Camilla Lagerman

I april 2016 kom den första boken, ”Hej det är jag Alexander, din son”.
Responsen var positiv, och många beställde en kopia av boken, däribland rektorn på skolan där Lindas son går.

– Han var väldigt positivt inställd, och beställde en kopia till varje lärare på skolan, berättar Linda glatt.
Boken är ju till för alla vuxna som har barn med NPF i sin omgivning, såväl lärare som pedagoger, men även andra vuxna vars barn kanske har en klasskompis med adhd. Idag finns det minst ett barn i varje klass som har någon from av NPF.

En kort tid efter att hon skrivit den första boken, släpptes den andra, ”Hoho, Alexander är här nu”.
Även den fick mycket postiv respons, och en av de stora inom NPF, psykologen och föreläsaren Bo Hejlskov rekommenderade böckerna.

– Efter den andra boken kände jag mig ganska nöjd, och hade inga egentliga tankar på att göra en tredje.
Men under hela resan hade jag kontakt med psykologen Annica Kosner som läst mina böcker, och tillslut bestämde jag mig för att fråga om hon ville göra den tredje boken tillsammans med mig, för att få en djupare inblick och också förklara ur en psykologs perspektiv. Hon svarade ja, och på den vägen är det.

För bara två veckor sedan kom den tredje boken, ”Alexander, en bok om kärlek, humor och livet med NPF”.
En lättsam bok som visar hur det kan se ut i en familj där ord som bristande impulskontroll och konsekvenstänk sätts in i olika sammanhang för att lättare förstå vad det egentligen innebär. Utdrag ur boken:

– Vet du mamma att i morgon ska vi köpa presenter till dig och jag har redan bestämt vad jag ska köpa.
– Åh vad spännande, nu blir jag nyfiken.
– Det är en hemlis så jag berättar inte men du kan ha dom i en vas och dom luktar gott.
Lillebror säger förtvivlat:
– Men Alex nu fattar hon ju!
– Men jag sa ju inte vad det var fast jag kunde ju hålla tyst om chokladen i alla fall.

Linda poängterar att hon alltid har varit noga med att samråda med sin son innan hon skrivit något.
– Han tyckte det var jättehäftigt och hade inga problem med att jag skrev om honom.
Sedan bytte jag ut hans namn till Alexander i böckerna, dels för att skydda honom, men också för att få lite distans när vi själva läser i böckerna, det blir inte lika personligt för varken honom eller hans lillebror, och mycket lättare för dem att ta till sig.

– Det är okej att vara olika, det finns anledningar till att ”den jobbiga” är sådan. Det handlar inte bara om min son utan om alla barn med NPF, avslutar Linda.

Vill man beställa böckerna kan man göra det direkt via Linda HÄR

Publicerad 2 maj 2017 klockan 13:33

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-10-15 19:31