Under onsdagseftermiddagen var det dags att prisa Lindeskolans bästa elever genom att dela ut årets BEL-priser samt Sparbanksstiftelsens stipendier, något som genomfördes med pompa och ståt i Lindesberg Arena.
– Förvalta och utveckla era färdigheter, så kommer ni få uppleva framgång och lycka i era liv, sade gymnasiechef Staffan Hörnberg när han hälsade alla välkomna till den årliga utdelningen av BEL-priset.
BEL-priset (Bra Elever på Lindeskolan) delas årligen ut till en utgångselev på varje nationellt program på skolan, och varje pris är på 10 000 kronor vardera. Utöver detta delades ytterligare två BEL-priser ut till två elever som utmärkt sig genom att ha synliggjort skolan på ett positivt sätt.
Sparbanksstiftelsen delade dessutom ut stipendier till en elev på IM-programmet på 2000 kronor, samt ett till Gymnasiesärskolan på 10 000 kronor att nyttja för gemensamma aktiviteter på skolan.
Prisutdelare under den pampiga ceremonin var gymnasiechef Staffan Hörnberg, Kerstin Åkerstedt och Bengt Svensson från Sparbanksstiftelsen, samt Cecilia Jeffner VD på Bergslagens Sparbank.
Samtliga pristagare:
Gustav Berggren ( Barn- och fritidsprogrammet )
Amanda Olofsson ( Ekonomiprogrammet )
Andreas Palm ( Estetiska programmet – musik )
Elin Thybeck ( Estetiska programmet – Estetik och Media )
Lars Hallberg ( Fordons- och transportprogrammet )
Evelina Hansson ( Vård- och omsorgsprogrammet )
Anton Jäderblom ( Teknikprogrammet )
Albin Johansson och Linus Nygaard Resare ( El- och Energiprogrammet) delat pris
Nathalie Lemann ( Samhällsvetenskapsprogrammet )
William Larsson ( Naturvetenskapsprogrammet )
Gustaf Eriksson ( Bygg- och anläggningsprogrammet )
Abdulrahman Halwani ( Introduktionsprogram, IM ) Stipendie
Särskolan ( Gruppstipendium )
Skolstipendiet:
Zackarias Nilsson ( Teknikprogrammet )
Scott Green ( Naturvetenskapsprogrammet )
BEL-priset och Sparbanksstiftelsens Stipendium är ett samarbeta mellan Sparbanksstiftelsen Bergslagen och Lindeskolan.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.