Foto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för Playoff

Efter lördagens seger mot Kiruna så är det fysiskt omöjligt för AllEttans bottenlag att slå ut Lindlöven från en plats i ett playoff-spel till Hockeyallsvenskan, trots den goda nyheten så var det blandade känslor hos ”Löven” som förutom en överlägsen seger under lördagen bjöd på ett mindre imponerande spel under söndagens hemmamatch.

En ny hockeyhelg väntade Lindlöven på hemmaisen i Lindehov där de två norrlandslagen Kiruna IF och Bodens HF gästade Lindesberg för viktiga poäng till AllEttans tabell, med Kiruna på 9:e plats i tabellen och Boden precis ovanför hemmalaget så kändes förhoppningarna för en ny ”full poängare” goda.

På lördagen inledde Lindlöven med en match mot Kiruna där de 434 personerna i publiken fick valuta för inträdespengarna då det bjöds på en galen målfest, hela 10 mål gjordes under matchen där hemmalagets Wincent Blomdahl inledde matchens målgörande med 10 sekunder kvar av den första perioden.

Målskörden fortsatte direkt i den andra perioden där Daniel Backman bara efter drygt två minuter hittar ett lyckat läge någon meter framför motståndarens målvakt, med en snabb passning från lagkamraten Erik Broman lyckas Daniel även spela in en 2 målsledning till hemmalaget.

Målen fortsatte att visas upp och med 4-2 inför den sista perioden så såg Lindlöven svårslagna ut där hemmalaget avgjorde den sista perioden med hela 4 mål och gick segrande ur matchen med makalösa 8-2, trots den stora utklassningen fanns det blandade känslor inom laget om spelarnas prestation.

– Jag tycker väl inte att vi stämplar in fullt ut i spelet som vi vill samtidigt möter vi ett sämre lag vilket gör att målen drar iväg lite vilket i sin tur gör att Kiruna nog känner sig lite avhängda och tycker nog inte att det är lika kul att spela då, menar Daniel Backman som var inblandad i flera av lördagens mål.

Segern mot Kiruna innebar förutom 3 nya poäng till AllEttans tabell att Lindlöven garanteras en plats i playoff-spel till Hockeyallsvenskan senare under året, något som Lindlöven enbart deltagit i vid två tidigare tillfällen.

– Det är det här vi spelar för så det är såklart jätteroligt att vara klara för playoffen, jag tror inte att det är någon i laget som är här för att åka runt och ploja utan vi har ju tävlat för att ta oss till AllEttan och här har vi visat att vi kan vara med och slå alla lagen samtidigt är ju det bara ett delmål då vi fortsatt kämpar för att ta oss uppåt, menar Daniel Backman som samtidigt meddelar att de inte kommer att koppla av för att de är klara:

– Vi går in för att vinna varje match och det kommer vi att fortsätta med även om vi är klara för playoff.

Med ett playoff-spel säkrat så laddade Lindlöven vidare mot söndagens hemmamatch där Bodens HF, som för övrigt sov över i Lindesberg under lördagen inför söndagens match, gästade Lindehov.

Matchen var betydligt tuffare jämfört med lördagens målfest mot Kiruna och redan efter 22 sekunder hade båda lagen hunnit få varsitt läge för matchens första mål, lagens målvakter var dock vakna och målen uteblev.

Väl inne i perioden visade bortalaget ett aggressivt spel där Boden efter halva tiden redan hunnit med att välta tre av hemmalagets spelare varav en vältning blev för mycket för domaren som gav Lindlöven en chans till powerplay.

Med poängställningen kvar på 0-0 så började hemmalaget att visa upp ett slarvigt spel under de sista fem minuterna där flera av lagets passningar slog fel och spelade istället över pucken till motståndarlaget som trots flera lägen på mål inte kunde spela in pucken, med lite mer än minuten kvar kom dock matchens första och enda mål där en motståndarspelare försökte sig på att få in pucken från sidan av hemmamålet, pucken träffade istället hemmaspelaren Daniel Nilssons skridsko och studsade därefter in i målet.

Trots tappra försök längs matchen där Lindlöven fick med sig flera fina inspel som saknade det sista trycket för att få in pucken i målet samtidigt som de slarviga passningarna hittades längs matchen så ändrades aldrig poängtavlan, matchen slutade 0-1 efter en match med mycket slarv i en annars tuff spelad match.

– Slarvig och tuff är nog en ganska bra analys, under de första två perioderna är vi lite som under lördagen där vi är lite slappa och gör dåliga beslut samtidigt som vi möter ett bra lag som är stabila och har släppt in minst mål i serien, menar Daniel Backman efter matchen.

– Det ligger mycket på oss själva idag, det är en inställningsfråga och energifråga egentligen för jag tycker inte att vi hade den energin som vi behövde ha under hela helgen, menar Daniel som laddar om inför nästa helgs bortamatcher.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF
Slutresultat: 8-2 (1-0, 3-2, 4-0)
Publik: 434 personer

Målgörare: 1-0 Wincent Blomdahl (Erik Broman, Carl Skärström), 2-0 Daniel Backman (Erik Broman, Christoffer Anrén), 3-1 Christoffer Anrén (Albin Gunnarsson, Erik Broman), 4-1 Daniel Backman (Jesper Broeng, Alexander Kovalonok), 5-2 Alexander Kovalonok (Wilson Johansson, Jesper Broeng), 6-2 Linus Lundberg (Wincent Blomdahl), 7-2 Alexander Kovalonok (Anton Björkman, Jesper Broeng), 8-2 Anton Björkman (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok)

Resultat Lindlöven-Bodens HF
Slutresultat: 0-1
Publik: 326 personer

Målgörare: Lindlöven fick inte med sig några mål under matchen.

Nästa hemmamatch: Onsdagen 19:e februari vs Borlänge HF i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 9 februari 2020 klockan 19:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
29 juni 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat

Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta ...

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i...

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.

19 juni 2025 klockan 09:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...
18 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Osman ger nytt liv till klassiska restaurangen: ”Jalla Jalla is back in town”
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ...
17 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) p...
16 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-04 04:53