Med start förra året delar Lions ut ett stipendium på 10 000 kronor till någon som gjort något anmärkningsvärt och bra. I år valde man dock att dela upp pengarna på två eldsjälar som gör en fantastisk insats på samma ställe; den ena slipar skridskor, hjälper hockeyspelarna med allt möjligt och lägger dessutom ner mycket tid på det, den andra förbereder populära räksmörgåsar, bakar och ställer upp i vått och torrt.
Där står årets stipendiemottagare tillsammans med Lions Bengt-Göran Karlsson och Christer Karlsson i regnet. De har inte den blekaste aning om vad som väntar, de har endast fått ett telefonsamtal där de blivit ombedda att komma till Lindehov klockan 16.30 för att möta upp de två Lionsmedlemmarna.
Det är Göran Blom, A-lagets materialförvaltare och i hela 20 säsonger har han bidragit med ett otroligt arbete. Och Anki Andersson, lagmamma och som alltid finns där med en hjälpande hand, framförallt i en av Lindlövens cafeterior där man kan lita på att hon är varenda A-lagsmatch under säsongen med sina goda och populära räksmörgåsar, nybakat och med ett stort leende. Båda är de riktiga klippor!
– Vi fastnade för er två och vi kunde inte skilja er åt, den ena är bra på ena sidan, och den andra är bra på andra sidan, berättar Bengt-Göran.
Till Lions Stipendiet kunde man nominera sig själv eller någon annan inom stadsgränsen.
– Vi har fått in ett antal nominerade som vi nogsamt gått igenom, men vi fastnade för er. Vi har hört mycket goda vitsord om er från allmänheten. Vi förstår att det är väldigt mycket arbete som läggs ner på frivillig basis, och det är hedervärt tycker vi, tillägger Christer.
Anki och Göran ser förvånade ut, kanske var det här inte alls vad de hade väntat sig av en regnig onsdagseftermiddag. Bengt-Göran fortsätter:
– Vi delar ut 10 000 kronor och delat med två så får ni 5000 kronor var. Det är inte pengarnas värde i första hand utan uppskattningen. Vi startade det här för ett par år sedan och det är det roligaste vi gör.
Göran och Anki får stolt ta emot sina stora checkar och sällskapet kramar om varandra.
– Det är roligt att få sådan här uppmärksamhet, det finns många fler som jobbar ideellt, men det var verkligen roligt, kommenterar Göran blygsamt och Anki tillägger snabbt:
– Jo, fast idag är det bara vi!
Anki är märkbart rörd och konstaterar att hon inte hunnit smälta det här.
– Det känns hedervärt och stolt. Det är inte pengarna, utan själva grejen, det är som grädde på moset. Jag ska bjuda J18 på tacokväll, det var min första tanke, att jag vill ge något till dem, det känns självklart, det vill jag göra för dem. Det här känns jätteroligt såklart!, säger Anki leende och med blanka ögon.
Det står klart att det inte existerar någon slags bitterhet mellan mottagarna att pengarna blev uppdelade, tvärtom. Anki och Göran berömmer varandra, och i slutändan brinner de för samma sak och de ger av sig själva säsong efter säsong.
Den officiella utdelningen kommer att ske av Lions president på Linde Vårdag den 30 maj.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.