Eldsjälar i Lindlövens namn. Foto: Ida Lindkvist

Lindlövens eldsjälar fick stipendium

Med start förra året delar Lions ut ett stipendium på 10 000 kronor till någon som gjort något anmärkningsvärt och bra. I år valde man dock att dela upp pengarna på två eldsjälar som gör en fantastisk insats på samma ställe; den ena slipar skridskor, hjälper hockeyspelarna med allt möjligt och lägger dessutom ner mycket tid på det, den andra förbereder populära räksmörgåsar, bakar och ställer upp i vått och torrt. 

Där står årets stipendiemottagare tillsammans med Lions Bengt-Göran Karlsson och Christer Karlsson i regnet. De har inte den blekaste aning om vad som väntar, de har endast fått ett telefonsamtal där de blivit ombedda att komma till Lindehov klockan 16.30 för att möta upp de två Lionsmedlemmarna. 

Det är Göran Blom, A-lagets materialförvaltare och i hela 20 säsonger har han bidragit med ett otroligt arbete. Och Anki Andersson, lagmamma och som alltid finns där med en hjälpande hand, framförallt i en av Lindlövens cafeterior där man kan lita på att hon är varenda A-lagsmatch under säsongen med sina goda och populära räksmörgåsar, nybakat och med ett stort leende. Båda är de riktiga klippor! 
– Vi fastnade för er två och vi kunde inte skilja er åt, den ena är bra på ena sidan, och den andra är bra på andra sidan, berättar Bengt-Göran. 

Till Lions Stipendiet kunde man nominera sig själv eller någon annan inom stadsgränsen.
– Vi har fått in ett antal nominerade som vi nogsamt gått igenom, men vi fastnade för er. Vi har hört mycket goda vitsord om er från allmänheten. Vi förstår att det är väldigt mycket arbete som läggs ner på frivillig basis, och det är hedervärt tycker vi, tillägger Christer. 

Anki och Göran ser förvånade ut, kanske var det här inte alls vad de hade väntat sig av en regnig onsdagseftermiddag. Bengt-Göran fortsätter:
– Vi delar ut 10 000 kronor och delat med två så får ni 5000 kronor var. Det är inte pengarnas värde i första hand utan uppskattningen. Vi startade det här för ett par år sedan och det är det roligaste vi gör. 

Göran och Anki får stolt ta emot sina stora checkar och sällskapet kramar om varandra. 
– Det är roligt att få sådan här uppmärksamhet, det finns många fler som jobbar ideellt, men det var verkligen roligt, kommenterar Göran blygsamt och Anki tillägger snabbt:

– Jo, fast idag är det bara vi! 

Anki är märkbart rörd och konstaterar att hon inte hunnit smälta det här. 
– Det känns hedervärt och stolt. Det är inte pengarna, utan själva grejen, det är som grädde på moset. Jag ska bjuda J18 på tacokväll, det var min första tanke, att jag vill ge något till dem, det känns självklart, det vill jag göra för dem. Det här känns jätteroligt såklart!, säger Anki leende och med blanka ögon. 

Det står klart att det inte existerar någon slags bitterhet mellan mottagarna att pengarna blev uppdelade, tvärtom. Anki och Göran berömmer varandra, och i slutändan brinner de för samma sak och de ger av sig själva säsong efter säsong.  

Den officiella utdelningen kommer att ske av Lions president på Linde Vårdag den 30 maj. 
Publicerad 13 maj 2015 klockan 18:05

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 1100 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.

23 mars 2026 klockan 11:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.

19 mars 2026 klockan 14:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför ...
7 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut ...
6 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i ...
5 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-03-23 16:49