Med start förra året delar Lions ut ett stipendium på 10 000 kronor till någon som gjort något anmärkningsvärt och bra. I år valde man dock att dela upp pengarna på två eldsjälar som gör en fantastisk insats på samma ställe; den ena slipar skridskor, hjälper hockeyspelarna med allt möjligt och lägger dessutom ner mycket tid på det, den andra förbereder populära räksmörgåsar, bakar och ställer upp i vått och torrt.
Där står årets stipendiemottagare tillsammans med Lions Bengt-Göran Karlsson och Christer Karlsson i regnet. De har inte den blekaste aning om vad som väntar, de har endast fått ett telefonsamtal där de blivit ombedda att komma till Lindehov klockan 16.30 för att möta upp de två Lionsmedlemmarna.
Det är Göran Blom, A-lagets materialförvaltare och i hela 20 säsonger har han bidragit med ett otroligt arbete. Och Anki Andersson, lagmamma och som alltid finns där med en hjälpande hand, framförallt i en av Lindlövens cafeterior där man kan lita på att hon är varenda A-lagsmatch under säsongen med sina goda och populära räksmörgåsar, nybakat och med ett stort leende. Båda är de riktiga klippor!
– Vi fastnade för er två och vi kunde inte skilja er åt, den ena är bra på ena sidan, och den andra är bra på andra sidan, berättar Bengt-Göran.
Till Lions Stipendiet kunde man nominera sig själv eller någon annan inom stadsgränsen.
– Vi har fått in ett antal nominerade som vi nogsamt gått igenom, men vi fastnade för er. Vi har hört mycket goda vitsord om er från allmänheten. Vi förstår att det är väldigt mycket arbete som läggs ner på frivillig basis, och det är hedervärt tycker vi, tillägger Christer.
Anki och Göran ser förvånade ut, kanske var det här inte alls vad de hade väntat sig av en regnig onsdagseftermiddag. Bengt-Göran fortsätter:
– Vi delar ut 10 000 kronor och delat med två så får ni 5000 kronor var. Det är inte pengarnas värde i första hand utan uppskattningen. Vi startade det här för ett par år sedan och det är det roligaste vi gör.
Göran och Anki får stolt ta emot sina stora checkar och sällskapet kramar om varandra.
– Det är roligt att få sådan här uppmärksamhet, det finns många fler som jobbar ideellt, men det var verkligen roligt, kommenterar Göran blygsamt och Anki tillägger snabbt:
– Jo, fast idag är det bara vi!
Anki är märkbart rörd och konstaterar att hon inte hunnit smälta det här.
– Det känns hedervärt och stolt. Det är inte pengarna, utan själva grejen, det är som grädde på moset. Jag ska bjuda J18 på tacokväll, det var min första tanke, att jag vill ge något till dem, det känns självklart, det vill jag göra för dem. Det här känns jätteroligt såklart!, säger Anki leende och med blanka ögon.
Det står klart att det inte existerar någon slags bitterhet mellan mottagarna att pengarna blev uppdelade, tvärtom. Anki och Göran berömmer varandra, och i slutändan brinner de för samma sak och de ger av sig själva säsong efter säsong.
Den officiella utdelningen kommer att ske av Lions president på Linde Vårdag den 30 maj.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.