Med start förra året delar Lions ut ett stipendium på 10 000 kronor till någon som gjort något anmärkningsvärt och bra. I år valde man dock att dela upp pengarna på två eldsjälar som gör en fantastisk insats på samma ställe; den ena slipar skridskor, hjälper hockeyspelarna med allt möjligt och lägger dessutom ner mycket tid på det, den andra förbereder populära räksmörgåsar, bakar och ställer upp i vått och torrt.
Där står årets stipendiemottagare tillsammans med Lions Bengt-Göran Karlsson och Christer Karlsson i regnet. De har inte den blekaste aning om vad som väntar, de har endast fått ett telefonsamtal där de blivit ombedda att komma till Lindehov klockan 16.30 för att möta upp de två Lionsmedlemmarna.
Det är Göran Blom, A-lagets materialförvaltare och i hela 20 säsonger har han bidragit med ett otroligt arbete. Och Anki Andersson, lagmamma och som alltid finns där med en hjälpande hand, framförallt i en av Lindlövens cafeterior där man kan lita på att hon är varenda A-lagsmatch under säsongen med sina goda och populära räksmörgåsar, nybakat och med ett stort leende. Båda är de riktiga klippor!
– Vi fastnade för er två och vi kunde inte skilja er åt, den ena är bra på ena sidan, och den andra är bra på andra sidan, berättar Bengt-Göran.
Till Lions Stipendiet kunde man nominera sig själv eller någon annan inom stadsgränsen.
– Vi har fått in ett antal nominerade som vi nogsamt gått igenom, men vi fastnade för er. Vi har hört mycket goda vitsord om er från allmänheten. Vi förstår att det är väldigt mycket arbete som läggs ner på frivillig basis, och det är hedervärt tycker vi, tillägger Christer.
Anki och Göran ser förvånade ut, kanske var det här inte alls vad de hade väntat sig av en regnig onsdagseftermiddag. Bengt-Göran fortsätter:
– Vi delar ut 10 000 kronor och delat med två så får ni 5000 kronor var. Det är inte pengarnas värde i första hand utan uppskattningen. Vi startade det här för ett par år sedan och det är det roligaste vi gör.
Göran och Anki får stolt ta emot sina stora checkar och sällskapet kramar om varandra.
– Det är roligt att få sådan här uppmärksamhet, det finns många fler som jobbar ideellt, men det var verkligen roligt, kommenterar Göran blygsamt och Anki tillägger snabbt:
– Jo, fast idag är det bara vi!
Anki är märkbart rörd och konstaterar att hon inte hunnit smälta det här.
– Det känns hedervärt och stolt. Det är inte pengarna, utan själva grejen, det är som grädde på moset. Jag ska bjuda J18 på tacokväll, det var min första tanke, att jag vill ge något till dem, det känns självklart, det vill jag göra för dem. Det här känns jätteroligt såklart!, säger Anki leende och med blanka ögon.
Det står klart att det inte existerar någon slags bitterhet mellan mottagarna att pengarna blev uppdelade, tvärtom. Anki och Göran berömmer varandra, och i slutändan brinner de för samma sak och de ger av sig själva säsong efter säsong.
Den officiella utdelningen kommer att ske av Lions president på Linde Vårdag den 30 maj.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.