Det var vinna eller försvinna som gällde för Lindlöven under söndagen. En förlust mot Strömsbro skulle göra att man missar slutspelet till Allsvenskan, medan en vinst skulle göra grundseriens sista match till en ödesmatch. Efter en mycket jämn match på bortaisen så skulle Elias Lindgren bli målhjälten som får drömmarna att leva vidare.
Söndagens bortamatch mot Strömsbro var utan tvekan säsongens viktigaste match. En förlust skulle göra att det inte finns någon möjlighet att ta sig till det efterlängtade slutspelet. Samtidigt skulle minsta poäng till tabellen, göra grundseriens sista hemmamatch till en ödesmatch.
Strömsbro skulle däremot inte ge Lindlöven något gratis i sin hemmaarena. Istället bjöd man på ett jämnt möte, där matchens första perioder blev nästintill identiska.
Båda perioderna gav lagen lika många utvisningar och målchanser. Medan hemmalaget fick mer spel med pucken i den första perioden, så vändes allt till den andra perioden. Den tredje perioden gav fördel för hemmalaget, som fick tidiga minuter i ett eget powerplay.
Lindlöven kunde trots dubbla boxplay skjuta in matchens första mål, med drygt åtta minuter kvar av ordinarie matchtid. Strömsbro kvitterade däremot snabbt i sitt powerplayspel, där matchen skulle avgöras i övertid.
Halvvägs igenom de fem minuterna så fick Lindlöven ett guldläge. Hemmalaget fick två spelare i utvisningsbåset, båda för tripping, vilket gav det gästande Lindelaget en chans med fem mot tre på isen. Tio sekunder var allt som Elias Lindgren behövde för att skapa jubel i Lindlöven, där han kunde avgöra matchen och rädda lagets chanser att avancera till slutspel.
Trots heta känslor från Strömbro efter målgörandet så är två viktiga poäng säkrade. På onsdag spelar Lindlöven sin sista hemmamatch under grundserien, där en plats till slutspelet kommer att delas ut.
Nyköping är placerade ovanför Lindlöven i tabellen och är det lag som slåss mot Lindlöven om överlevnad i serien. För att kliva ovanför kvalstrecket så kommer Lindlöven att behöva en seger i ordinarie tid, medan ett oavgjort möte placerar Nyköping i slutspelet. Allt avgörs på onsdag.
Resultat Strömsbro IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (0-0, 0-0, 1-1, 0-1)
Skott: 29-38 (12-8, 9-13, 7-14, 1-3)
Publik: 136 personer
Mål:
0-1 Johannes Jämsén (Ass: Filip Barklund, Elias Lindgren)
1-2 Elias Lindgren (Ass: Anton Widmark, Isak Jonsson)
Räddningar:
Jonathan Frykholm: 28 räddningar på 29 skott (96,55%)
Nästa match: Onsdagen 1:a mars vs Nyköpings SK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
SÄSONGSAVSLUTNING AV GRUNDSERIEN DÄR ALLT AVGÖRS!!!
Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.
Efter LindeNytts artikel om det nya sopsorteringssystemet som ska införas i Lindesbergs kommun under andra halvan av 2025, har läsare reagerat på om detta verkligen inte innebär avgiftshöjningar, till skillnad från vad som stod i artikeln. Anledningen är den höjning som gjordes i samband med årsskiftet. LindeNytt har varit i kontakt med Michael Lindström, avfallsstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen, för att få svar.
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar Lindesbergs församling att man håller öppet under onsdagen. Fram till klockan 18.00 är alla välkomna till Församlingshemmet i Lindesberg, där det finns samtalsstöd och möjlighet att tända ljus.
– Vi som kyrka är vana vid och bra på att möta människor i sorg. Det är en del av vårt uppdrag i sådana här lägen, säger Matilda Hedrén, kyrkoherde.
Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg att personal från elevhälsan ska finnas på plats vid kommunens samtliga skolor och förskolor under onsdagen för att fånga upp elever som har behov av att prata.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag stoppad av en polispatrull sedan han framfört en personbil i mycket hög hastighet på 30-väg i centrala Lindesberg. Detta skall ha skett i polisens närvaro.
Två lastbilar kolliderade på riksväg 50 i höjd med Fanthyttan sent på måndagseftermiddagen. Nu misstänks den ena föraren för trafikbrott.