Under förra året föddes 246 barn i Lindesbergs kommun. Det är den högsta noteringen på nästan 10 år. Men i takt med att antalet barn ökar – har antalet dagisplatser minskat därefter och idag råder mer eller mindre stopp för småbarnsföräldrar som önskar dagisplats i Linde. Kommunen jobbar nu för att snabbt ta fram fler och nya dagisplatser.-Vi hoppas kunna fatta beslut redan under november, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Ett tidigare förslag om att bygga ett nytt dagis på Kyrkberget är fortfarande aktuellt. Men det kommer att ta alldeles för lång tid för att lösa den platsbrist som råder just nu. Därför önskar man istället att ta till en temporär lösning för att kunna möta efterfrågan. Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Pär-Ove Lindqvist, ser både positivt och kritiskt på situationen:
-Det är ett angenämt problem utifrån att det föds fler barn i Lindesberg nu – men det är inte ett dugg angenämt att vi inte kan erbjuda dagisplatser när föräldrarna vänder sig till oss. Därför måste vi snabbt få fram en lösning på problematiken, säger han.
Ett förslag som han förväntar skall fattas beslut om redan under november månad, är att starta upp ett dagis i Egeryds fastighet ”gamla Å-gården”. Detta skulle mer eller mindre över en natt kunna frigöra cirka 20 platser i ett första skede.
-Och på lite längre sikt kan man starta ytterligare en avdelning där och få loss ännu fler platser. Men det här är alltså bara ett förslag ännu så länge, och förslaget är en temporär åtgärd i väntan på ett nytt dagis, säger Pär-Ove.
Läs om Kulskolan från Karlstad som vill till Lindesberg
Fritt att öppna dagis
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Innan studenten skriver samtliga avgångselever på fordonsprogrammet i hela Sverige ett kunskapsprov, inom den inriktningen man valt att studera. När årets resultat presenterades visade det sig att Lindeskolan inte bara placerade sig på topplistan, eleven Kevin Söder blev även länets bästa kille.
– Vi är naturligtvis jättestolta över Kevin, det är vi ju över alla våra elever, men det är ju roligt att Lindeskolan ligger i topp, säger läraren Per-Anton Olsson.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.