På torsdagen tog Nyckelfonden, som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro, emot 100.000 kr från Lions Club Lindesberg. – Vi har haft bra inkomster de senaste åren, säger Bengt-Göran Karlsson, president för Lions Club i Lindesberg. Våra medlemmar beslutade därför att vi skulle göra en ordentlig satsning på en stor gåva någonstans och då föll det sig naturligt att skänka pengar till Nyckelfonden.
– Vi hoppas nu att denna gåva kan komma väl till nytta och att den kan ge möjligheter att bedriva någon typ av forskning på våra sjukhus i Örebro Läns lansting, säger en väldigt nöjd Bengt-Göran när LindeNytt träffar honom på eftermiddagen.
– Under året har vi på Lions Club i Lindesberg delat ut sammanlagt 180.000 kr till olika hjälporganisationer och andra behövande. Vi samlar in pengar via olika aktiviteter lokalt i Lindesberg och har också mottagit arv från privatpersoner, berättar Bengt-Göran.
– Vi är mycket glada och tacksamma att vi får ta emot denna generösa gåva från Lions Lindesberg, säger Florry Hallbergson, ansvarig för Nyckelfonden.
– Pengarna kommer stärka den medicinska forskningen för våra länsinvånare. Vi på Nyckelfonden vill givetvis passa på att propagera för att flera föreningsverksamheter tar liknande initiativ, avslutar Florry Hallbergson.
Fotnot: Nyckelfonden som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro gör det möjligt att bedriva patientnära klinisk forskning. Detta medför i sin tur att anställda vid sjukhuset har möjlighet att utveckla sina forskningsambitioner och att nyrekryteringen underlättas. Forskningsrönen kommer patienten till godo med förfinade operationstekniker, bättre undersökningsmetoder och mer precisa diagnoser.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.