Lisa White och hennes bästsäljare "Nu när jag funnit dig". Foto: Privat

Lisa Whites senaste roman väcker starka känslor

Efter tre släppta succéromaner är lindetjejen Lisa White återigen aktuell med en ny kärlekshistoria som bär titeln ”Nu när jag funnit dig”. Redan ett par veckor efter släppet kan Lisa konstatera att den sålt bättre än någon av hennes tidigare böcker under samma tidsperiod.
– Jag är jättenöjd, det är så roligt att folk faktiskt tycker att mina boksläpp är någonting att se fram emot, utbrister Lisa glatt.

16 februari släppte romanceförfattaren Lisa White sin fjärde bok, vilken redan nu visat sig bli lindetjejens bästsäljare så här långt i karriären. Nu laddar hon för ytterligare ett släpp då boken ska debutera på ljudbokskanalerna på fredag.

– Den här boken går mycket bättre än mina tidigare, vilka ändå gick ganska bra så jag är jättenöjd. På fredag ska den släppas som ljudbok och det är alltid lite nervöst, där har lyssnare möjlighet att kommentera direkt. Man kan bli både kritiserad och hyllad, det gäller inte enbart för texten utan även för ljudboksinläsare, så det är flera aspekter som väger in, förklarar Lisa.

Som tidigare böcker är även ”Nu när jag funnit dig” helt fristående med en handling som utspelar sig i Lindesberg, däremot är berättelsen uppbyggd på ett lite annorlunda sätt, vilket har väckt starka reaktioner från läsarna.

– Det som är speciellt med den här boken är att den inte har den klassiska ingången när det gäller romantik, utan börjar väldigt sorgligt när Rickard förlorar sin fru. Någon har läst boken till frukosten och börjat gråta på grund av att det varit lite jobbigt, men samtidigt avslutat med att berömma mig för vilken fantastisk bok det är. Det gör att jag känner att jag har förmedlat det jag ville med den här boken, menar Lisa och förklarar att hon haft intentionen att just skapa starka känslor samtidigt som det fortfarande är busigt, skojigt och kärleksfullt.

Utan att avslöja för mycket av handlingen så berättar Lisa att det är en kärlekshistoria där huvudkaraktären Klara upptäcker att hon under två års tid blivit lurad av sin pojkvän som levt ett dubbelliv. När hon flyr sitt gamla liv i Stockholm hamnar hon i Lindesberg där hon börjar att söka efter kärleken igen.

Genom en misslyckad speed-dating träffar hon för första gången på Rickard som förlorat sin fru. När det senare visar sig att de två har närmare släkt och vänner än vad man tror så hamnar de på en parmiddag ihop och då börjar känslorna spira.

– Det är mycket känslor, intriger och missförstånd, så mycket missförstånd att man undrar om de inte riktiga huvudet men det är lätt att missförstå när man har blivit sårad eller är rädd för att älska igen, förklarar Lisa.

Även om boken inte handlar om Lisas egna liv, har hon hämtat inspiration från händelser och känslor som hon själv gått igenom.

– Jag själv hade ju ett uppbrott efter att ha levt med samma man i 22 år vilket gjorde att jag kunde relatera till känslan av att förlora en partner. I mitt fall var det inte någon som dog, men att förlora någon är hemskt. Samtidigt ska man sedan våga lita på en ny partner, där finns det drag av känslor i boken som jag själv upplevt, jag tror att många kan känna igen sig i detta, menar Lisa.

En glad nyhet för bitna romanceälskare är att Lisa redan nu har flera manus på gång, bland annat en hotellserie med en handling som baseras på hotell i Stockholm där hon själv arbetat tidigare.

– Det här är källan till glädje, jag älskar verkligen mitt jobb. Böckerna är det som boostar mitt övriga liv, de ger mig glöd och energi. Det är så roligt att folk faktiskt tycker att mina boksläpp är någonting att se fram emot. Förhoppningsvis kan det bli ett nytt boksläpp redan under detta år, avslöjar Lisa White.

Publicerad 8 mars 2023 klockan 14:45

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Vindkraftparken i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor

REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.

7 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Befarad villabrand var synvilla

Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Vä...

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift

När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ...

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter Rung gav en föreläsning där humor blandades med allvar kring våld i nära relation. Foto: Camilla Lagerman

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.

4 november 2025 klockan 15:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med ...
4 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - men Lindesbergsborna får ingen möjlighet...
4 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad ...
4 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut p...

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för hö...

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett ...

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma
Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu g...
28 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen på...
27 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista ...
27 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-25

2025-10-25

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-11-07 14:07