– Allt färre barn och ungdomar läser böcker och därför vill vi uppmuntra eleverna att läsa mer. Det handlar om ordkunskap och om att öka förståelse och fantasi. Det säger Malin Kretschmann, lärare på Stadsskogsskolan, som har Litteraturdag hela onsdagen.
Den här dagen är den stora starten på ett läsprojekt, som skolan driver det här läsåret. Projektet drog igång vid terminsstarten och redan har sjundeklassarna börjat med trettio minuters lästimme varje vecka. Eleverna tar med sig en bok hemifrån eller får låna bok på skolan. Det var ett läspass också denna litteraturdag.

Tina Istrefi vill ha mer lästimme i skolan. Foto: Hans Andersson.
– Jag skulle vilja ha en halvtimme till i veckan, säger Tina Istrefi som går i sjuan. Jag läser inte så mycket, för jag hinner inte, när jag ska ha tid att träffa kompisar och träna handboll.
Hon läser Sofia Nordins bok ”En sekund i taget”, som flera av eleverna har på bänkarna.

Adam Andersson i 7 D skrev en kortnovell under Litteraturdagen. Foto: Hans Andersson.
Adam Andersson är 13 år och går också i klass 7D. Han har med sig en av Tolkiens böcker i Sagan om Ringen-serien hemifrån. Han har precis lämnat in en kortnovell till läraren, för skrivövningar är också en viktig del av dagen för och om litteratur.
– Jag skrev om ”Personen som förändrade mitt liv”, som handlar om saker som har hänt, säger han. Det var ett av de sex ämnen, som eleverna kunde välja, när de skrev kortnovellen. Adams klasskompisar lämnar också in sina bidrag innan de tar lunchrast och efter lunchen blir det ett pass till under Litteturdagen. De ska lyssna på Sören Olsson – en av författarna till böckerna om Sune. Det har blivit 145 böcker, nio av dem kommer ut i år och en av dem kommer senare i höst – handlingen utspelar sig i stadsdelen Vivalla i Örebro.

Sören Olsson – känd för böckerna om Sune. Här tillsammans med en ”tyngre” text. Foto: Hans Andersson.
– Jag är här för att avdramatisera böcker, skrivande, läsande, säger han. Utan språket fungerar inte demokratin. Det räcker inte med bara muntliga traditioner. Även när man spelar TV-spel, så måste man förstå instruktionerna. Själv började jag mitt läsande med serietidningar.
Malin Kretschmann, förstelärare på Stadsskogsskolan, är bekymrad över att svenska elever tycks läsa allt mindre och att Sverige har rasat från femtonde till 27 plats när det gäller läsförståelse. Det visar den internationella s k PISA – undersökningen. Förmågan att läsa handlar inte bara om noveller. Språket behövs även i NO- och SO-ämnen framhåller hon.
– Det handlar om boktricket. Att ta till sig den upplevelse och tjusning som det ger att läsa en bok, säger hon. Alla föräldrar och vårdnadshavare har fått ett brev från svensklärarna på Stadsskogsskolan, där de uppmanas att stötta lärarna när de uppmuntrar till mer läsande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.