– Allt färre barn och ungdomar läser böcker och därför vill vi uppmuntra eleverna att läsa mer. Det handlar om ordkunskap och om att öka förståelse och fantasi. Det säger Malin Kretschmann, lärare på Stadsskogsskolan, som har Litteraturdag hela onsdagen.
Den här dagen är den stora starten på ett läsprojekt, som skolan driver det här läsåret. Projektet drog igång vid terminsstarten och redan har sjundeklassarna börjat med trettio minuters lästimme varje vecka. Eleverna tar med sig en bok hemifrån eller får låna bok på skolan. Det var ett läspass också denna litteraturdag.

Tina Istrefi vill ha mer lästimme i skolan. Foto: Hans Andersson.
– Jag skulle vilja ha en halvtimme till i veckan, säger Tina Istrefi som går i sjuan. Jag läser inte så mycket, för jag hinner inte, när jag ska ha tid att träffa kompisar och träna handboll.
Hon läser Sofia Nordins bok ”En sekund i taget”, som flera av eleverna har på bänkarna.

Adam Andersson i 7 D skrev en kortnovell under Litteraturdagen. Foto: Hans Andersson.
Adam Andersson är 13 år och går också i klass 7D. Han har med sig en av Tolkiens böcker i Sagan om Ringen-serien hemifrån. Han har precis lämnat in en kortnovell till läraren, för skrivövningar är också en viktig del av dagen för och om litteratur.
– Jag skrev om ”Personen som förändrade mitt liv”, som handlar om saker som har hänt, säger han. Det var ett av de sex ämnen, som eleverna kunde välja, när de skrev kortnovellen. Adams klasskompisar lämnar också in sina bidrag innan de tar lunchrast och efter lunchen blir det ett pass till under Litteturdagen. De ska lyssna på Sören Olsson – en av författarna till böckerna om Sune. Det har blivit 145 böcker, nio av dem kommer ut i år och en av dem kommer senare i höst – handlingen utspelar sig i stadsdelen Vivalla i Örebro.

Sören Olsson – känd för böckerna om Sune. Här tillsammans med en ”tyngre” text. Foto: Hans Andersson.
– Jag är här för att avdramatisera böcker, skrivande, läsande, säger han. Utan språket fungerar inte demokratin. Det räcker inte med bara muntliga traditioner. Även när man spelar TV-spel, så måste man förstå instruktionerna. Själv började jag mitt läsande med serietidningar.
Malin Kretschmann, förstelärare på Stadsskogsskolan, är bekymrad över att svenska elever tycks läsa allt mindre och att Sverige har rasat från femtonde till 27 plats när det gäller läsförståelse. Det visar den internationella s k PISA – undersökningen. Förmågan att läsa handlar inte bara om noveller. Språket behövs även i NO- och SO-ämnen framhåller hon.
– Det handlar om boktricket. Att ta till sig den upplevelse och tjusning som det ger att läsa en bok, säger hon. Alla föräldrar och vårdnadshavare har fått ett brev från svensklärarna på Stadsskogsskolan, där de uppmanas att stötta lärarna när de uppmuntrar till mer läsande.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.