Idag, tisdag, meddelade lokalpolitikern Mats Lagerman att hans parti Lod upphör. Partimedlemmarna var överens om att detta var rätt väg att gå, förklarar Mats Lagerman, som trots detta inte lämnar politiken. Istället ansluter sig fyra av Lod:arna till sittande styre, Socialdemokraterna.
Efter ett mycket dåligt val senast tappade partiet mandat. Deras ”generationsskifte” gick inte hem i stugorna och väljarna svek. Men detta sägs inte vara orsaken till att Lod nu går i graven. Strategin är att få in en ny generation i politiken och detta sker nu genom nedläggning samt anslutning till Socialdemokraterna. Något som torde orsaka många höjda ögonbryn. Inte minst då Lod och Socialdemokraterna sällan varit överens om något.
Men anslutningen till sossarna anser Lagerman vara helt rätt agerande i denna stund.
-Det är rätt väg att gå om vi någon gång ska lyckas få in en ny generation i kommunalpolitiken. Därför gjorde vi detta, och i stort sett alla i partiet tyckte likadant. Vi har faktiskt diskuterat det här ganska länge, säger han.
Tillsammans med Mats Lagerman följer tre ur deras ”ungdomsdivison” anslutningen till Socialdemokraterna.
Känns detta inte som ett svek mot era väljare?
-Visst kan det kännas lite som ett svek och vi lär väl få höra ett och annat. Det vore konstigt annars. Samtidigt tror jag att majoriteten av våra cirka 600 väljare tycker vi gjort ett bra jobb och på något vis ändå godtar denna åtgärd.
Sossarna har ni hackat mycket på, varför ansluta sig till just dem?
-Vi har hackat på alla som går att hacka på, förklarar Mats.
-Denna anslutning är som sagt ett bra sätt att få in yngre människor i politiken.
Hur kommer du arbeta nu?
-Jag intar så att säga en backposition i politiken. Jag är nöjd med de frontfigurer vi har idag och jag nöjer mig med att arbeta i bakgrunden.
Lod bildades för cirka 15 år sedan och utmärkte sig snabbt med sina knivskarpa uttalanden och nyskapande upplägg. Inledningsvis steg väljarantalet rekordartat – men med tiden har partiet haft allt svårare att hålla väljarna kvar.
Mats Lagerman, som idag hunnit fylla 53 år, minns tillbaka på partiets bästa och sämsta stunder:
-Det absolut värsta jag minns är då vi hjälpte till med ett maktskifte 1991 och fick ett borgerligt styre. Detta var början på en taskig trend.
-Det bästa minnet är ett ganska nytt inslag. Det bästa som hänt är att kommunen arbetat fram en strategiplan, något som visat sig vara ett mycket bra arbetsdokument. Och det är lite unikt för Lindesberg faktiskt.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.