Lindlöven meddelar idag att man har gjort klart med fyra nya backspelare till den kommande Division 1-säsongen.
Under förra säsongen tränades Lindlöven av Nisse Björk och Erik Westerlund. De har nu tillsammans med föreningens sportgrupp och det nya tränarparet Tomas Östlund och Mats Eriksson, satt sig ner och analyserat spelartruppens för- och nackdelar – brister och styrka. Slutsatsen: försvarsspelet är lagets svaghet och måste styras upp ordentligt. Föreningen är därför mycket glada att nu kunna presentera fyra nya backar som ska förstärka försvaret.
Nedan följer info om respektive back:
Anders Söderström, född 1980, har fått sin hockeyutbildning i Skellefteå AIK där han var lagets bästa back i J-20. Lagkamrat på hockeygymnasiet var Lindlövens tidigare poängkung Daniel Wallén. Anders har därefter spelat fem div 1-säsonger i Vallentuna, Östersund och Clemensnäs. Vi har följt Anders utveckling de senaste fem åren då Anders pappa har jobbat för en av våra sponsorer så vi vet att vi får en väldigt bra back som satsar på att nå Allsvenskan.
Johan Asplund, född 1985. Har varit Sunne trogen i sex div 1-säsonger där han år efter år varit lagets bäste back. Johan kommer tillföra många poäng i powerplay samt att vi väl känner till hans defensiva förmåga och kraft i tacklingarna. Johan kommer bli en riktig tillgång för oss, en vältränad herre som kommer till oss för att utvecklas vidare för att nå Allsvenskt spel.
Rasmus Ejnesson, född 1990. Ung lovande back från Leksands J-20 lag. Rasmus kommer till oss på rekommendation från Tomas Kempe som tidigare bl a tränat Leksand och var den som plockade upp Rasmus för att träna med A-laget.
Andreas Persson, född 1989. Ung lovande back som kommer till oss på rekommendation från MoDo där Andreas tidigare har spelat. Andreas som numera har bor med sina föräldrar i Örebro har även spelat i Skåre innan han avslutade den gångna säsongen i Örebros J-20 lag.
Info: Lindlövens IF
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.