Tränarparet Nisse Björk och Erik Westerlund kommer att ta över Lindlöven efter Tomas Östlund nästa säsong. Tränarparet är individuellt mycket rutinerade och torde därför komplettera varandra mycket väl. Om den gångna säsongen upplevdes som spännande, vilket den verkligen var, så är det inget emot vad kommande säsong kommer att bli.
Tränarparet är redan klara för Löven och kommer senare denna vecka att sätta sig ned med truppen för att bekanta sig med varandra. Nisse Björk har bland annat tränat Örebro Hockey tillsammans med Lars ”Mozart” Andersson. Erik Westerlund beskrivs som en av Mellansveriges högst utbildade och mest lovande tränare. Erik har tidigare varit assisterande tränare för Örebro i inte mindre än sex år.
Lindlöven gjorde sin bästa säsong någonsin och laget har kapacitet att utvecklas ytterligare, säger Erik spontant.
-Ja, det tycker jag. Lindlöven har stor potential och kan mycket väl bli ett ännu bättre lag. Nu måste vi bara få chansen att lära känna spelarna lite bättre och se vad deras starka sidor är, för att sedan utveckla laget vidare på bästa sätt. Jag tror starkt på Löven och ser verkligen fram emot det här, säger Erik Westerlund.
Lagledningen kommenterar att målsättningen i den kommande säsongen, är att nå Allettan och play-off till Allsvenskan – inte minst med anledning av det enorma publikstöd Löven fick i kvalmatchen mot Nacka.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.