På onsdag kommer Henrik Löwdahl, tvåa från vänster, och hans Örebro Hockey till Lindehov för match mot Brynäs. FOTO: Hannes Feldin

Löwdahl blickar mot onsdagens Brynäs-match i Lindehov

På onsdag drar Örebro Hockey igång sin försäsong på allvar. SHL-klubben gör det i Lindehov med att träningsspela mot Brynäs, en match som Henrik Löwdahl ser fram emot. Inför premiären berättar lagkaptenen om föreberedelserna, förväntningarna och om att vara tillbaka i Lindesberg.

– Det ska bli kul att få dra igång igen!, utbrister Henrik Löwdahl när onsdagen kommer på tal.

Då är det nämligen dags för Örebro Hockey att äntligen få spela match igen. Efter en lång sommar kantad av fysträning, konditionstester och även en del ledighet börjar nu laget sin resa tillbaka mot säsongen. Först ut är en träningsmatch mot ligakonkurrenten Brynäs, som spelas i Lindehov på onsdag kväll.

Lagkapten Löwdahl har spenderat sexton säsonger i Örebro Hockey. Därmed har den rutinerade centern varit med om många säsongsupptakter. Trots det blir han fortfarande lika upphetsad när det drar ihop sig för matchpremiär.

– Det är år två nu i SHL, så även fast man gjort många försäsonger känns det nytt ändå. Man är ju ganska fräsch på den här nivån, säger Örebro-kaptenen.

Över 4000 på första isträningen

Förra årets SHL-nykomling lyckades säkra fortsatt spel i den högsta serien via sin förstaplats i vårens kvalserie. Laget har stått för en rejäl upprustning under sommaren och nu hoppas man på att bli en maktfaktor i SHL.

– Det ska bli inspirerande att se om vi kan ta nästa steg som lag. Förra året var målet att hänga kvar och nu siktar vi på att ta ett steg till och etablera oss på allvar.

I måndags satte Örebro Hockey sitt avstamp inför den kommande säsongen. Laget höll då sin första isträning i Behrn Arena, ett evenemang som lockade till sig smått osannolika 4000 i publiken. Själv var Henrik Löwdahl mycket tagen av stödet från de fantastiska supportrarna. Han kan dessutom räkna med stor uppslutning på onsdag då laget kommer till Lindesberg.

Förväntar sig full fart från båda lagen

Biljetter till matchen, som har nedsläpp klockan 19.00, har sålts under en längre. Möjligheten till förköp är tillgänglig via LindeNytts hemsida samt i lokala butiker. Löwdahl blickar fram emot återkomsten till Lindehov, där han och Örebro Hockey förra säsongen premiärspelade mot SSK.

– Ja det börjar bli tradition med matchpremiär i Lindehov. Vi har alltid haft det väldigt bra ordnat och Linde har verkligen ställt upp på ett bra sätt. Det ska bli kul och förhoppningsvis kommer det mycket folk för att stötta oss, säger lagkaptenen som tror på en öppen matchbild.

– Vi har ett gäng unga killar som kommer spela och slåss om en plats här i laget. Jag förväntar mig att det blir full fart från båda håll!

Perioden fram till matchen kommer att präglas av fortsatt hårt tränande för laget. Löwdahl berättar att det under söndag och måndag väntar cykeltester för spelarna. Men på onsdag slipper han och lagkamraterna cykeln. Då väntar nämligen matchpremiären för Örebro Hockey, då laget gästar Lindesberg och Lindehov.

Publicerad 9 augusti 2014 klockan 13:39

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-18 19:29