I fredags fick butikschef Carolina Eriksson, ICA Supermarket i Lindesberg, besök av en moderat trio bestående av Lotta Olsson, Riksdagsledamot Örebro Län, Pär-Ove Lindqvist för Lindesbergs Kommun och Sebastian Cehlin, Region Örebro. Under besöket fick man bättre vetskap om hur butiken årligen arbetar mot stölder, men också hur det fungerar med butikens servicetjänster – allt från hemleveranser av livsmedel till posthanteringen, meddelar Moderaterna i ett pressmeddelande.
Som många andra butiker drabbas också ICA Supermarket av stölder och snatterier. Sammantaget på ett helt år motsvarar stölderna två procent av butikens totala årsomsättning, berättade Carolina Eriksson för Lotta Olsson, Pär-Ove Lindqvist och Sebastian Cehlin.
”Detta trots att man arbetar intensivt med att förhindra stölder. Det som mest diskuterades var stölder i butik och vad man kan göra för att förhindra det. Man har noggrann övervakning med kameror och andra metoder för att ertappa tjuvarna men problemet är att trots att man tar en del personer på bar gärning, åtalas de sällan. Polis och åklagare har svårt med resurser för att hinna med alla brottsmål och stölder leder inte så ofta till åtal utan läggs ned. Det är illa eftersom mindre stölder kan leda till att man fortsätter att stjäla”, skriver partiet i ett pressmeddelande.
Att vid sidan av butiken också vara ett postombud, är något som tar såväl utrymme som personalkraft, berättade butikschefen.
”Paket som hämtas i butiken är också en del av verksamheten som kräver en del arbete. Både att dela ut dem men också att förvara paketen på ett bra sätt. Speciellt till jul blir det många paket i butiken och det blir svårt att ha plats att förvara paketen. Vidare vet ju inte ICA vad paketen innehåller vilket kan vara ett dilemma om något paket ex skulle vara brandfarligt”.
Man passade också på att prata om hur man som invånare skall förhålla sig till krissituationer. Ponera att ett omfattande och utdraget strömavbrott inträffar. Kan man då förlita sig på att proviant finns tillgänglig i matbutikerna – eller måste man alltid bunkra i hemmet?
”Vidare diskuterades vad som skulle hända om ett längre strömavbrott skulle drabba Lindesberg och hur maten då skulle nå kunden. Butiker har ofta bara reserv-el för några timmar och efter det förstörs snabbt den mat som kräver kyl eller frysförvaring. Dessutom töms butikens lager rätt fort, eftersom man inte har några stora lager i matbutiker. Så för att klara längre strömavbrott eller annan krissituation måste människor själva ha nödproviant hemma. Det är många inte riktigt medvetna om”, skriver Moderaterna avslutningsvis.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.