Magnus Jerlström utställning vid Arkivens dag som gick under temat "Gränslöst". Foto: Ida Lindkvist
Magnus rotade fram guldklimpar ur arkivet
Under lördagen firades Arkivens dag i hela Sverige, i år under temat ”Gränslöst”. Det här var dock ett tema som Magnus Jerlström, arkivarie, till en början tyckte var klurigt, men när inspirationen föddes fanns ingen hejd.
En trappa ned i Lindesbergs Stadsbibliotek visar Magnus Jerlström, arkivarie, upp sin utställning under temat ”Gränslöst”. Den här lördagen är det Arkivens dag, inte bara i Lindesberg, utan i hela Sverige. Dagen uppmärksammas på olika sätt på olika ställen, och därför har Magnus haft möjlighet att sätta sin egen touch.
– Jag tänker omedelbart på främmande länder, så det har jag tagit fasta på. Det är spännande när man får ett sådant här tema, man blir utmanad. Först funderade jag och trodde inte att det fanns något jag kunde göra något av, berättar Magnus som tillägger att man vid ett sådant här tillfälle verkligen får visa vilken ofantlig bredd som ryms i arkiven.
Magnus tycker mycket om sitt jobb och berättar:
– Jag får se och lära mig nya saker varje dag. Alla som kommer och besöker och forskar har samma möjligheter att överraskas och upptäcka nya saker. Jag ordnar och förtecknar i arkivet så att det ska bli lätta för andra att hitta.
700 hyllmeter har Magnus att gå loss på och intygar att det finns definitivt att göra, där behöver ingen gå sysslolös. Bilder, såsom glasplåtar och negativ, finns det uppskattningsvis 250-300 000 stycken, däribland hittar man Bergslagsposten kolossalt stora arkivsamling. Men också yrkesfotografers, som varit verksamma i Lindesberg, bilder finns där bevarade.
– Det är över 100 år sedan som någon gjorde något med de här bilderna. Det finns namn på i stort sett alla. Så släktforskar man, och har namn och kontaktar oss, så kan vi då kolla upp det, förklarar Magnus.
Det finns mycket intressant att lära. Foto: Ida Lindkvist
De gamla, grå fotografierna som sitter uppe på väggen och hör till utställningen förställer olika sorters människor, men det är bara en enda som ler och visar tänderna.
– De som hade det bättre ställt, och de yngre, de ler oftare. Och det handlar bara om en enda sak, de hade tänder som fungerade på foto, säger Magnus.
I utställningen hittar man också fotografier, brev och listor som handlar och visar fadderbarn och flyktingbarn under andra världskriget. Till Sverige, och Lindesberg, kom framförallt finska krigsbarn, men brev från barn som bott här en tid är också skrivna på norska. Magnus visar att det dessutom framkommer i pappren att holländska barn var här.
– Här finns det tackbrev från norska fadderbarn, och det här är listor över finska barn som placerades i Lindesberg, berättar Magnus och pekar.
Tackbrev från norska fadderbarn. Foto: Ida Lindkvist
Det skrivs också om arbetskraftsinvandringen, och Magnus förklarar att 60-talet beskrevs som ett årtionde då arbetslöshet i det närmsta inte existerade. Ser man däremot över ett protokoll skrivet 1966 i Lindesberg, så var arbetslösheten något som man framhävde som ett uppenbart problem.
På de här fyllda väggarna har Magnus verkligen lyckats plocka ut några riktiga guldklimpar, och det är ett gediget arbete som gjorts, och Magnus avslutar:
– Det är spännande och skojigt varje dag!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...