Magnus Jerlström utställning vid Arkivens dag som gick under temat "Gränslöst". Foto: Ida Lindkvist

Magnus rotade fram guldklimpar ur arkivet

Under lördagen firades Arkivens dag i hela Sverige, i år under temat ”Gränslöst”. Det här var dock ett tema som Magnus Jerlström, arkivarie, till en början tyckte var klurigt, men när inspirationen föddes fanns ingen hejd.

En trappa ned i Lindesbergs Stadsbibliotek visar Magnus Jerlström, arkivarie, upp sin utställning under temat ”Gränslöst”. Den här lördagen är det Arkivens dag, inte bara i Lindesberg, utan i hela Sverige. Dagen uppmärksammas på olika sätt på olika ställen, och därför har Magnus haft möjlighet att sätta sin egen touch.

– Jag tänker omedelbart på främmande länder, så det har jag tagit fasta på. Det är spännande när man får ett sådant här tema, man blir utmanad. Först funderade jag och trodde inte att det fanns något jag kunde göra något av, berättar Magnus som tillägger att man vid ett sådant här tillfälle verkligen får visa vilken ofantlig bredd som ryms i arkiven.

Magnus tycker mycket om sitt jobb och berättar:
– Jag får se och lära mig nya saker varje dag. Alla som kommer och besöker och forskar har samma möjligheter att överraskas och upptäcka nya saker. Jag ordnar och förtecknar i arkivet så att det ska bli lätta för andra att hitta.

700 hyllmeter har Magnus att gå loss på och intygar att det finns definitivt att göra, där behöver ingen gå sysslolös. Bilder, såsom glasplåtar och negativ, finns det uppskattningsvis 250-300 000 stycken, däribland hittar man Bergslagsposten kolossalt stora arkivsamling. Men också yrkesfotografers, som varit verksamma i Lindesberg, bilder finns där bevarade.
– Det är över 100 år sedan som någon gjorde något med de här bilderna. Det finns namn på i stort sett alla. Så släktforskar man, och har namn och kontaktar oss, så kan vi då kolla upp det, förklarar Magnus.

Det finns mycket intressant att lära. Foto: Ida Lindkvist
Det finns mycket intressant att lära. Foto: Ida Lindkvist

De gamla, grå fotografierna som sitter uppe på väggen och hör till utställningen förställer olika sorters människor, men det är bara en enda som ler och visar tänderna.
– De som hade det bättre ställt, och de yngre, de ler oftare. Och det handlar bara om en enda sak, de hade tänder som fungerade på foto, säger Magnus.

I utställningen hittar man också fotografier, brev och listor som handlar och visar fadderbarn och flyktingbarn under andra världskriget. Till Sverige, och Lindesberg, kom framförallt finska krigsbarn, men brev från barn som bott här en tid är också skrivna på norska. Magnus visar att det dessutom framkommer i pappren att holländska barn var här.
– Här finns det tackbrev från norska fadderbarn, och det här är listor över finska barn som placerades i Lindesberg, berättar Magnus och pekar.

Tackbrev från norska fadderbarn. Foto: Ida Lindkvist
Tackbrev från norska fadderbarn. Foto: Ida Lindkvist

Det skrivs också om arbetskraftsinvandringen, och Magnus förklarar att 60-talet beskrevs som ett årtionde då arbetslöshet i det närmsta inte existerade. Ser man däremot över ett protokoll skrivet 1966 i Lindesberg, så var arbetslösheten något som man framhävde som ett uppenbart problem.

På de här fyllda väggarna har Magnus verkligen lyckats plocka ut några riktiga guldklimpar, och det är ett gediget arbete som gjorts, och Magnus avslutar:
– Det är spännande och skojigt varje dag!

Publicerad 14 november 2015 klockan 22:13

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet...

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. ...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur följer du valet? Uppdatera oss!
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med mä...
12 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.

8 september 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-09-17 12:04