Med fantasyboken ”Sagan om Fornrike” gör Marika Söderström från Vasselhyttan debut som barnboksförfattare. I boken, som skildrar en värld fylld av fantasi och magi, finns även en viktig underliggande mening.
– Budskapet handlar om att vi alla är lika mycket värda, förklarar Marika.
Den 24 maj släppte Marika sin debutroman Sagan om Fornrike. Berättelsen utspelas sig på en fiktiv ort i en magisk värld där trollbarn skickas till människornas värld för att testa människornas moral.
I berättelsen har en trollflicka skickats till människornas värld som bortbyting. Det uppstår vänskap mellan trollflickan och två människobarn trots att de har så olika bakgrunder och personligheter. Samtidigt som de tampas med sina egna problem tvingas de tillsammans möta en ond häxa för att få ett slut på bortbytandet av alla oskyldiga barn.
Inspirationen till boken fann Marika från Selma Lagerlöfs fantasifulla textsamling Troll och människor, där man kan återfinna flera av Lagerlöfs mest kända verk.
– Det var när jag läste novellen Bortbytingen av Selma Lagerlöf som jag fick inspiration till att skriva boken. Den utgår från den svenska folktron om att troll byter ut människobarn mot sitt eget i tron att de skulle få det bättre. Det inspirerade mig till att skriva ur trollens perspektiv och leka med motivet till varför trollen gjorde så, förklarar Marika.
I boken skildras hur de starka vänskapsbanden formas mellan barnen trots deras olikheter och tillsammans får de utkämpa en strid där det goda slutligen segrar.
– Budskapet handlar om att vi alla är lika mycket värda, och att alla (oftast) kämpar med någonting oavsett hur deras livssituation ser ut, förklarar Marika.
Marikas passion för att skriva berättelser har funnits med henne under större delen av hennes liv, men det var först för fem år sedan som hon lät någon annan läsa det hon skrivit.
– Min mamma berättade att jag började skriva egna versioner på sagor när jag var ganska liten. I min första berättelse skrev jag om Askungen men gjorde styvsystrarna snälla, för jag gillade inte att de var så elaka mot henne, skrattar Marika och fortsätter:
– Jag har alltid skrivit, men mest för byrålådan. Det var först när jag kom in på en skrivarkurs där vi läste varandras alster och gav feedback till varandra som jag lät någon annan läsa något jag skrivit.
Det var sedan då Marika läste kurser på Mittuniversitetet i litteraturvetenskap och kreativt skrivande med inriktning på barn och ungdom, som hon gjorde valet att skriva en barnbok.
– Det kändes naturligt att min första bok blev en kapitelbok för barn, men jag är väldigt nyfiken på att ge ut en roman för vuxna, säger hon.
Att vi får se fler böcker från Marika i framtiden är det inget snack om.
– Jag siktar just nu på att ta en konstnärlig kandidatexamen och kommer aldrig sluta skriva böcker. Jag knåpar just nu på några idéer så vi får se vad det resulterar i till slut, avslutar Marika.
Boken kommer inom kort att finnas tillgänglig att köpa på bland annat Blombergska Bokhandeln i Lindesberg.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.