Med fantasyboken ”Sagan om Fornrike” gör Marika Söderström från Vasselhyttan debut som barnboksförfattare. I boken, som skildrar en värld fylld av fantasi och magi, finns även en viktig underliggande mening.
– Budskapet handlar om att vi alla är lika mycket värda, förklarar Marika.
Den 24 maj släppte Marika sin debutroman Sagan om Fornrike. Berättelsen utspelas sig på en fiktiv ort i en magisk värld där trollbarn skickas till människornas värld för att testa människornas moral.
I berättelsen har en trollflicka skickats till människornas värld som bortbyting. Det uppstår vänskap mellan trollflickan och två människobarn trots att de har så olika bakgrunder och personligheter. Samtidigt som de tampas med sina egna problem tvingas de tillsammans möta en ond häxa för att få ett slut på bortbytandet av alla oskyldiga barn.
Inspirationen till boken fann Marika från Selma Lagerlöfs fantasifulla textsamling Troll och människor, där man kan återfinna flera av Lagerlöfs mest kända verk.
– Det var när jag läste novellen Bortbytingen av Selma Lagerlöf som jag fick inspiration till att skriva boken. Den utgår från den svenska folktron om att troll byter ut människobarn mot sitt eget i tron att de skulle få det bättre. Det inspirerade mig till att skriva ur trollens perspektiv och leka med motivet till varför trollen gjorde så, förklarar Marika.
I boken skildras hur de starka vänskapsbanden formas mellan barnen trots deras olikheter och tillsammans får de utkämpa en strid där det goda slutligen segrar.
– Budskapet handlar om att vi alla är lika mycket värda, och att alla (oftast) kämpar med någonting oavsett hur deras livssituation ser ut, förklarar Marika.
Marikas passion för att skriva berättelser har funnits med henne under större delen av hennes liv, men det var först för fem år sedan som hon lät någon annan läsa det hon skrivit.
– Min mamma berättade att jag började skriva egna versioner på sagor när jag var ganska liten. I min första berättelse skrev jag om Askungen men gjorde styvsystrarna snälla, för jag gillade inte att de var så elaka mot henne, skrattar Marika och fortsätter:
– Jag har alltid skrivit, men mest för byrålådan. Det var först när jag kom in på en skrivarkurs där vi läste varandras alster och gav feedback till varandra som jag lät någon annan läsa något jag skrivit.
Det var sedan då Marika läste kurser på Mittuniversitetet i litteraturvetenskap och kreativt skrivande med inriktning på barn och ungdom, som hon gjorde valet att skriva en barnbok.
– Det kändes naturligt att min första bok blev en kapitelbok för barn, men jag är väldigt nyfiken på att ge ut en roman för vuxna, säger hon.
Att vi får se fler böcker från Marika i framtiden är det inget snack om.
– Jag siktar just nu på att ta en konstnärlig kandidatexamen och kommer aldrig sluta skriva böcker. Jag knåpar just nu på några idéer så vi får se vad det resulterar i till slut, avslutar Marika.
Boken kommer inom kort att finnas tillgänglig att köpa på bland annat Blombergska Bokhandeln i Lindesberg.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.