Lagom till första advent börjar de flesta svenska radiostationer spela julmusik i etern, och en av de stämningfulla rösterna som kommer höras är en välbekant sådan, nämligen Martin Almgrens.
För bara några dagar sedan släppte Martin Almgren sin allra nyaste singel, och vad passar bättre så här i juletider än en stämningsfull jullåt? Låten som har titeln ”Peaceful Christmas” har Martin skrivit nästan helt på egen hand, med lite hjälp av Jocke Niehoff och Peter Kvint. Till skillnad från traditionell julmusik så vill Martin lämna sina lyssnare med ett litet frö av eftertänksamhet.
– Jag vill ju gärna ställa frågor med min musik, väcka funderingar hos den som lyssnar, och det tycker jag kommer fram väldigt bra i den här låten, berättar Martin och fortsätter:
– Jag älskar julen, men den innebär tyvärr väldigt mycket stress i olika former för många människor, och det jag vill förmedla är att det viktiga är inte vad vi köper, hur mycket vi handlar för osv, utan att umgås. Julen är ju barnens högtid, och då är det bättre att verkligen umgås istället för att fokusera på allt det andra.
Peaceful Christmas hittar man på Spotify.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Våren är på väg, och med den vaknar fästingarna till liv. För den som vistas i skog och mark rekommenderas vaccination mot TBE. Från och med i år är vaccinet gratis för ungdomar mellan 3 och 18 år, medan vuxna kan ta del av ett subventionerat pris, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.
Efter LindeNytts artikel om det nya sopsorteringssystemet som ska införas i Lindesbergs kommun under andra halvan av 2025, har läsare reagerat på om detta verkligen inte innebär avgiftshöjningar, till skillnad från vad som stod i artikeln. Anledningen är den höjning som gjordes i samband med årsskiftet. LindeNytt har varit i kontakt med Michael Lindström, avfallsstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen, för att få svar.
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar Lindesbergs församling att man håller öppet under onsdagen. Fram till klockan 18.00 är alla välkomna till Församlingshemmet i Lindesberg, där det finns samtalsstöd och möjlighet att tända ljus.
– Vi som kyrka är vana vid och bra på att möta människor i sorg. Det är en del av vårt uppdrag i sådana här lägen, säger Matilda Hedrén, kyrkoherde.
Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm – Kvadrantiderna – som passerade Sverige och hade sin ”peak” den tredje januari då man kunde se upp till 80 stjärnfall i timmen.