Martin Almgren släpper ny låt efter pappans bortgång: ”Blev mitt andningshål”
Vid midnatt släpper Martin Almgren sin senaste singel ”Days with you”, en låt som kom att bli en form av sorgebearbetning för Martin, vars pappa gick bort i somras efter en kort tids sjukdom.
– Jag har verkligen fått släppa ut vad jag känner, det har jag mycket lättare för att göra genom musiken än när jag ska prata, så det blev mitt andningshål, berättar Martin för LindeNytt.
De flesta förknippar nog Martin Almgren med hans signifikanta, rungande skratt som kan fylla upp ett rum utan problem. Men med den nya låten ”Days with you” öppnar han upp en helt annan sida av sig själv, där han bearbetar sorgen efter sin bortgångne pappa.
– Den handlar om de här vanliga frågeställningarna som kommer upp, vad är jag utan dig, att jag skulle ha tagit tillvara på tiden lite mer – för när det väl är slut så är det för sent, berättar Martin.
Från början var dock inte tanken att låten skulle bli det den i slutändan faktiskt blev, då musiken komponerades långt innan, där flera olika texter provades fram.
– Tanken var ju att den skulle släppas även innan pappa gick bort, men sedan när han gjorde det så visade det sig att det var som att jag hade skrivit hans låt, långt innan han ens blev sjuk. Så det var ganska lätt att slutföra texten, men sedan visste jag inte om jag skulle orka att göra färdigt den, men sedan bestämde jag att nu ska det få komma ut, berättar Martin.
Foto: Pressbild
När låten var komplett med både musik och text, började nästa steg i processen, något som i början var väldigt tungt och svårt men som sedan visade sig ha en läkande effekt.
– När jag skulle börja lägga sång på den så var det väldigt svårt, man kom liksom en halv vers och så fick man ta paus. Jag sjöng ju hur det kändes, så det blev att jag bearbetade sorgen medan jag producerade låten. Det blev på något sätt en terapi för mig, och det gjorde att jag kunde ta mig igenom dagarna på ett bättre sätt, säger Martin.
Trots att låten släpps officiellt vid midnatt, så har Martin faktiskt framfört den live vid två tillfällen, och den första gången satt hans pappa i publiken.
– Då var det med den gamla texten, men i det stora hela var den detsamma. Då spelade jag den i Kopparbergs kyrka och pappa hörde den. Sedan har jag spelat den en gång efter att han gick bort, det var i Hällefors när jag var förband åt Sven-Ingvars. Då visste jag faktiskt inte riktigt om jag skulle klara av det, men jag tog mig igenom det, berättar han.
Vid midnatt, natten mellan torsdag och fredag släpps låten ”Days with you” på samtliga streamingplattformar, och Martin beskriver att det ska bli skönt att få ut den nu.
– Jag har verkligen fått släppa ut vad jag känner, det har jag mycket lättare för att göra genom musiken än när jag ska prata, så det blev mitt andningshål. Det ska bli skönt att få ut den, för varje gång man har hållit på med den så blir man ju påmind om allt, så att allt kommer upp igen. Men för varje gång kommer man ihåg mer bra saker och fina stunder, och det känns bra nu.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.