Martina Svensson har fått sadla om till en roll längre bak i banan. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Martina om starten och uppehållet: ”Kan vara ett positivt break”

Tre matcher och sex poäng. Mer hann inte Lindesberg Volley med innan lagets seriespel gick in i ett långt uppehåll. Med tre veckor till nästa match summerar Martina Svensson säsongsstarten, sina nya roll i laget och berättar vad hon tycker om breaket.

Elitserie-säsongen i volleyboll är tre omgångar långt gången. För Lindesberg Volley har det hittills blivit sex poäng, efter två vinster och en förlust. Laget vann knappt med 3-2 i premiären mot RIG, föll lika knappt i derbyt mot Örebro och besegrade senast Sollentuna i tre raka set. Men trots poäng i varje match är allt in frid och fröjd.

– Jag skulle väl säga att våran första match var väldigt svajig. Vi vann ju, men vi skulle ha gjort det mycket bättre, menar Martina Svensson och fortsätter.

– Vi hade en liten inkörningsperiod och det visade vi mot Örebro, där satte sig spelet mer. Sen mot Sollentuna vann vi med 3-0 och gjorde det som vi hade pratat om hela den veckan. Vi följde vår gameplan bra och då fick de det svårt.

Redan under försäsongen hade Linde vissa besvär med både spel och resultat. Laget föll bland annat mot Örebro samtliga tre träningsmöten, ett motstånd man hade klart lättare för under fjolåret. I takt med att veckorna rullat på har Linde kunnat utveckla sitt spel och Martina förklarar vad man tränat extra mycket på.

– Vi fokuserar mycket på våran serve- Att hålla nere våra egna misstag och få in en serve som är taktiskt lagd, så att vi får bort spelarna som är bra runt nät. Serven är spelets första moment och det är jätteviktigt.

Nya rollen – en rolig utmaning

Sedan början på juni har Martina och hennes lagkamrater som bekant en ny tränare i form av Teemu Sarna. Martina upplever att finnen velat sätta sin egen prägel på laget så som alla tränare gör, men att man hittills gjort stora framsteg i arbetet. Den största förändringen kretsar kring hon själv, som i de senaste matcherna fått iklä sig en helt ny roll. Sarna har nämligen valt att spela 20-åringen som servemottagare.

– Jag tycker att det är jättekul och det går allt bättre. Det är sköj och verkligen en stor utmaning, men en utmaning som jag gillar, säger Martina och berättar vad tränaren gett för instruktioner.

– Han har pratat mycket om att jag ska ta för mig. Det handlar mycket om att möta bollen tidigt och bli van i situationen.

Efter segern i lördags mot Sollentuna var det troligen många som kände att Linde äntligen hittat rätt i spelet. Tyvärr för lagets del måste nu vänta på nästa match, och det riktigt länge. Den minskade Elitserien har lett till ett spelschema där Linde nu inte har nästa match förrän den 11:e november.

– Det är väldigt annorlunda kan man väl säga haha! Jämfört med förra året, då vi hade himla mycket matcher, är det en stor skillnad. Men då kan man lägga fokus på gymträningen och teknikträningen istället, slår Martina glatt fast.

Totalt blir det tre och en halv veckas spelledighet för Lindes del. Någon träningsmatch finns inte inplanerad för tillfället, mycket på grund av att övriga Elitserie-lag har seriematcher. Men Martina ser fördelar med det ovanliga uppehållet.

– Det är klart att det blir ett break i matchningen. Men jag tror att om man har rätt inställning och ger allt på träningarna kan det vara ett positivt break också.

Publicerad 22 oktober 2015 klockan 17:45


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-10-21 22:35