Tre matcher och sex poäng. Mer hann inte Lindesberg Volley med innan lagets seriespel gick in i ett långt uppehåll. Med tre veckor till nästa match summerar Martina Svensson säsongsstarten, sina nya roll i laget och berättar vad hon tycker om breaket.
Elitserie-säsongen i volleyboll är tre omgångar långt gången. För Lindesberg Volley har det hittills blivit sex poäng, efter två vinster och en förlust. Laget vann knappt med 3-2 i premiären mot RIG, föll lika knappt i derbyt mot Örebro och besegrade senast Sollentuna i tre raka set. Men trots poäng i varje match är allt in frid och fröjd.
– Jag skulle väl säga att våran första match var väldigt svajig. Vi vann ju, men vi skulle ha gjort det mycket bättre, menar Martina Svensson och fortsätter.
– Vi hade en liten inkörningsperiod och det visade vi mot Örebro, där satte sig spelet mer. Sen mot Sollentuna vann vi med 3-0 och gjorde det som vi hade pratat om hela den veckan. Vi följde vår gameplan bra och då fick de det svårt.
Redan under försäsongen hade Linde vissa besvär med både spel och resultat. Laget föll bland annat mot Örebro samtliga tre träningsmöten, ett motstånd man hade klart lättare för under fjolåret. I takt med att veckorna rullat på har Linde kunnat utveckla sitt spel och Martina förklarar vad man tränat extra mycket på.
– Vi fokuserar mycket på våran serve- Att hålla nere våra egna misstag och få in en serve som är taktiskt lagd, så att vi får bort spelarna som är bra runt nät. Serven är spelets första moment och det är jätteviktigt.
Nya rollen – en rolig utmaning
Sedan början på juni har Martina och hennes lagkamrater som bekant en ny tränare i form av Teemu Sarna. Martina upplever att finnen velat sätta sin egen prägel på laget så som alla tränare gör, men att man hittills gjort stora framsteg i arbetet. Den största förändringen kretsar kring hon själv, som i de senaste matcherna fått iklä sig en helt ny roll. Sarna har nämligen valt att spela 20-åringen som servemottagare.
– Jag tycker att det är jättekul och det går allt bättre. Det är sköj och verkligen en stor utmaning, men en utmaning som jag gillar, säger Martina och berättar vad tränaren gett för instruktioner.
– Han har pratat mycket om att jag ska ta för mig. Det handlar mycket om att möta bollen tidigt och bli van i situationen.
Efter segern i lördags mot Sollentuna var det troligen många som kände att Linde äntligen hittat rätt i spelet. Tyvärr för lagets del måste nu vänta på nästa match, och det riktigt länge. Den minskade Elitserien har lett till ett spelschema där Linde nu inte har nästa match förrän den 11:e november.
– Det är väldigt annorlunda kan man väl säga haha! Jämfört med förra året, då vi hade himla mycket matcher, är det en stor skillnad. Men då kan man lägga fokus på gymträningen och teknikträningen istället, slår Martina glatt fast.
Totalt blir det tre och en halv veckas spelledighet för Lindes del. Någon träningsmatch finns inte inplanerad för tillfället, mycket på grund av att övriga Elitserie-lag har seriematcher. Men Martina ser fördelar med det ovanliga uppehållet.
– Det är klart att det blir ett break i matchningen. Men jag tror att om man har rätt inställning och ger allt på träningarna kan det vara ett positivt break också.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.