Martina Svensson har fått sadla om till en roll längre bak i banan. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Martina om starten och uppehållet: ”Kan vara ett positivt break”

Tre matcher och sex poäng. Mer hann inte Lindesberg Volley med innan lagets seriespel gick in i ett långt uppehåll. Med tre veckor till nästa match summerar Martina Svensson säsongsstarten, sina nya roll i laget och berättar vad hon tycker om breaket.

Elitserie-säsongen i volleyboll är tre omgångar långt gången. För Lindesberg Volley har det hittills blivit sex poäng, efter två vinster och en förlust. Laget vann knappt med 3-2 i premiären mot RIG, föll lika knappt i derbyt mot Örebro och besegrade senast Sollentuna i tre raka set. Men trots poäng i varje match är allt in frid och fröjd.

– Jag skulle väl säga att våran första match var väldigt svajig. Vi vann ju, men vi skulle ha gjort det mycket bättre, menar Martina Svensson och fortsätter.

– Vi hade en liten inkörningsperiod och det visade vi mot Örebro, där satte sig spelet mer. Sen mot Sollentuna vann vi med 3-0 och gjorde det som vi hade pratat om hela den veckan. Vi följde vår gameplan bra och då fick de det svårt.

Redan under försäsongen hade Linde vissa besvär med både spel och resultat. Laget föll bland annat mot Örebro samtliga tre träningsmöten, ett motstånd man hade klart lättare för under fjolåret. I takt med att veckorna rullat på har Linde kunnat utveckla sitt spel och Martina förklarar vad man tränat extra mycket på.

– Vi fokuserar mycket på våran serve- Att hålla nere våra egna misstag och få in en serve som är taktiskt lagd, så att vi får bort spelarna som är bra runt nät. Serven är spelets första moment och det är jätteviktigt.

Nya rollen – en rolig utmaning

Sedan början på juni har Martina och hennes lagkamrater som bekant en ny tränare i form av Teemu Sarna. Martina upplever att finnen velat sätta sin egen prägel på laget så som alla tränare gör, men att man hittills gjort stora framsteg i arbetet. Den största förändringen kretsar kring hon själv, som i de senaste matcherna fått iklä sig en helt ny roll. Sarna har nämligen valt att spela 20-åringen som servemottagare.

– Jag tycker att det är jättekul och det går allt bättre. Det är sköj och verkligen en stor utmaning, men en utmaning som jag gillar, säger Martina och berättar vad tränaren gett för instruktioner.

– Han har pratat mycket om att jag ska ta för mig. Det handlar mycket om att möta bollen tidigt och bli van i situationen.

Efter segern i lördags mot Sollentuna var det troligen många som kände att Linde äntligen hittat rätt i spelet. Tyvärr för lagets del måste nu vänta på nästa match, och det riktigt länge. Den minskade Elitserien har lett till ett spelschema där Linde nu inte har nästa match förrän den 11:e november.

– Det är väldigt annorlunda kan man väl säga haha! Jämfört med förra året, då vi hade himla mycket matcher, är det en stor skillnad. Men då kan man lägga fokus på gymträningen och teknikträningen istället, slår Martina glatt fast.

Totalt blir det tre och en halv veckas spelledighet för Lindes del. Någon träningsmatch finns inte inplanerad för tillfället, mycket på grund av att övriga Elitserie-lag har seriematcher. Men Martina ser fördelar med det ovanliga uppehållet.

– Det är klart att det blir ett break i matchningen. Men jag tror att om man har rätt inställning och ger allt på träningarna kan det vara ett positivt break också.

Publicerad 22 oktober 2015 klockan 17:45


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-09-26 03:49