Sollentunamatchen var en måste-match. Linde hade chansen att visa att de tillhör toppen och inte botten. Det är dock inte bristen på volleybollkunskap som gör att man tappar två poäng. Att Sollentunas alla tre setvinster slutar med minsta möjliga marginal, efter att Linde hämtat ikapp då Sollentuna haft setbollar, får inte hända. Frågan måste ställas: vill man inte vinna?
Man kan tycka vad man vill om hur ett lag bör uppföra sig på en idrottsplan och jag tycker i allmänhet att volleyboll är en väldigt bra sport när det kommer till sportslighet, men jag måste säga att jag blev lite glad när Johan Isacsson fick rött kort i fjärde set. Det visar att det i varje fall en i laget som verkligen vill vinna matchen och som bryr sig om varje boll.
Ser man till Sollentunas starters så har de en medelålder på 20 år. Ett talangfullt lag, visst, men talang ska endast ta ett lag en bit på vägen. Det ska inte kunna ta dem hela vägen i mål. Därför trodde jag att vinsten var ett faktum, då Linde för tredje gång i samma match jämnade ut poängen efter att Sollentuna haft setbollar. Tredje gången gillt, eller hur? Det var dags att visa att gammal är äldst och att det finns en stor skillnad i mentalitet mellan rutinerade spelare varav flera har en guldmedalj hängandes hemma på väggen och mellan ett gäng tonåringar som har flera år kvar tills de uppnått sin fulla volleybollpotential. Tyvärr hade jag fel. Linde visade i lördags att kapaciteten att kunna spela volleyboll inte är allt i denna sport. Vill man inte vinna kommer man inte heller göra det.
Helgens förlust innebär att Linde hamnar i ett jobbigt läge inför spurten mot slutspelet. Att man ska förlora mot de två bottenlagen, Göteborg och RIG Falköping, är ingenting jag oroar mig för. De två ligger fast där nere och att Linde helt missar slutspelet finns det ingen risk för. Dock skulle det vara väldigt bra om man kan undvika att möte de två topplagen, Svedala och Hylte/Halmstad, redan i kvartfinal. För att kunna försäkra sig om att detta inte kan hända behöver man utmana Engelholm och Gislaved om de resterande två toppfyra-placeringarna, något som nu verkar ligga väldigt långt bort. Att Örebro dominerade Gislaved i helgens omgång var endast att strö salt i såren. Har Örebros svenskaspelare och deras importer hittat varandra så kommer laget bli en riktigt tuff motståndare och kommer inte ligger efter Linde i tabellen länge till.
Men egentligen så spelar alla dessa spekulationer ingen roll om Linde behåller den mentalitet man hade i lördags. Sollentunas brist på rutin gör ändå att de ger bort en hel del gratis, något man inte kan förvänta sig av topplagen. Går man inte ut på plan med full fokus och spelar varje boll som om det var den sista så kan man redan nu säga hej då till en semifinalsplats.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.