Sollentunamatchen var en måste-match. Linde hade chansen att visa att de tillhör toppen och inte botten. Det är dock inte bristen på volleybollkunskap som gör att man tappar två poäng. Att Sollentunas alla tre setvinster slutar med minsta möjliga marginal, efter att Linde hämtat ikapp då Sollentuna haft setbollar, får inte hända. Frågan måste ställas: vill man inte vinna?
Man kan tycka vad man vill om hur ett lag bör uppföra sig på en idrottsplan och jag tycker i allmänhet att volleyboll är en väldigt bra sport när det kommer till sportslighet, men jag måste säga att jag blev lite glad när Johan Isacsson fick rött kort i fjärde set. Det visar att det i varje fall en i laget som verkligen vill vinna matchen och som bryr sig om varje boll.
Ser man till Sollentunas starters så har de en medelålder på 20 år. Ett talangfullt lag, visst, men talang ska endast ta ett lag en bit på vägen. Det ska inte kunna ta dem hela vägen i mål. Därför trodde jag att vinsten var ett faktum, då Linde för tredje gång i samma match jämnade ut poängen efter att Sollentuna haft setbollar. Tredje gången gillt, eller hur? Det var dags att visa att gammal är äldst och att det finns en stor skillnad i mentalitet mellan rutinerade spelare varav flera har en guldmedalj hängandes hemma på väggen och mellan ett gäng tonåringar som har flera år kvar tills de uppnått sin fulla volleybollpotential. Tyvärr hade jag fel. Linde visade i lördags att kapaciteten att kunna spela volleyboll inte är allt i denna sport. Vill man inte vinna kommer man inte heller göra det.
Helgens förlust innebär att Linde hamnar i ett jobbigt läge inför spurten mot slutspelet. Att man ska förlora mot de två bottenlagen, Göteborg och RIG Falköping, är ingenting jag oroar mig för. De två ligger fast där nere och att Linde helt missar slutspelet finns det ingen risk för. Dock skulle det vara väldigt bra om man kan undvika att möte de två topplagen, Svedala och Hylte/Halmstad, redan i kvartfinal. För att kunna försäkra sig om att detta inte kan hända behöver man utmana Engelholm och Gislaved om de resterande två toppfyra-placeringarna, något som nu verkar ligga väldigt långt bort. Att Örebro dominerade Gislaved i helgens omgång var endast att strö salt i såren. Har Örebros svenskaspelare och deras importer hittat varandra så kommer laget bli en riktigt tuff motståndare och kommer inte ligger efter Linde i tabellen länge till.
Men egentligen så spelar alla dessa spekulationer ingen roll om Linde behåller den mentalitet man hade i lördags. Sollentunas brist på rutin gör ändå att de ger bort en hel del gratis, något man inte kan förvänta sig av topplagen. Går man inte ut på plan med full fokus och spelar varje boll som om det var den sista så kan man redan nu säga hej då till en semifinalsplats.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.