Julen är för många en högtid som kretsar kring mat.– För oss kan man säga att julen egentligen börjar redan efter allhelgonahelgen, säger Pierre Wester, butikschef på Ica Supermarket. Genom butiken passerar bland annat cirka 5000 pepparkaksburkar årets två sista månader.
När vanligt folk tycker att julen närmar sig, då har den alltså redan startat för handlare som Ica Supermarket.
– Julen är en speciell högtid på så vis att den är väldigt lång. Det är en väldig skillnad mot exempelvis midsommar eller påsk som är kortare och mer koncentrerade, säger Pierre Wester.
Pierre Wester har varit butikschef på Ica Supermarket i 13 år och har innan dess jobbat inom andra matvarukedjor. Det finns med andra ord stor erfarenhet av vad som finns att vänta inför julen.
– Det ser ganska likadant ut varje år och det går att ta hjälp av statistik för att se vad som behöver tas hem. Ica centralt hjälper också till och tipsar och påminner om inköp.
Han säger att han tror att matkulturen överlag är präglad av traditioner och att det märks på kundernas inköpsvanor.
– Inte minst när det gäller julbord så vill folk i regel ha med samma saker som de alltid haft med.
Vad är det då som säljs extra mycket inför jul?
– Procentuellt säljer vi 99 procent av årets rödkål inför jul men det är ju fortfarande inte jättestora mängder. Men rödkål, saffran, julskinka (helgskinka), julmust och julöl är specifika inför jul. Ljus säljer vi också mycket av, men det är också under hela den mörka perioden på året, säger Pierre Wester.
Vad säger du om relationen mellan julen och maten?
– Julen är en mathögtid och samtidigt en familjehögtid. Det är trevligt att äta. Antingen fikar du eller så äter du. Det är väl lite så. På julen har man mer tid att umgås och då blir det naturligt med mycket mat. Man tar sig mer tid att äta, säger Pierre Wester.
I år infaller julafton på en måndag och för många kommer det vara möjligt att få två veckors ledighet genom att ta ut ledighet fyra dagar. Detta är något som kan vara fördelaktigt för handeln.
– Vi brukar ha en försäljningstopp 2-3 dagar innan julafton. Nu kommer man ha hela veckan på sig att handla. Så endera kommer vi kanske att sälja lite mer, eller så planas försäljningen helt enkelt ut och vi får ingen topp dagarna innan. Vem vet.
Att julen och julmat kan innebära stress för människor kan också Pierre Wester stämma in i.
– Själv brukar jag köra på färdigkokt skinka. Då tar det en halvtimme i stället för flera timmar. Det är smidigt eftersom jag inte riktigt vet när på dagen jag kan sluta jobba, säger han.
– Många ser ju fram emot ledighet kring jul men i handeln blir det följaktligen desto mer jobb. Fast vi har stängt på julafton och juldagen. Det är en slags personalvårdsåtgärd kan man säga, säger Pierre Wester.
Vad tycker du själv är det bästa i matväg under julen?
– Hemmagjorda köttbullar är riktigt gott. Fast kanske ännu mer den traditionella julskinksmackan med senap på kvällen före julafton, säger Pierre Wester.
Julskinksmacka med färdiggriljerad skinka. Blir det verkligen lika gott som skinka man kokar och griljerar själv?
– Jag tycker inte att det är någon smakskillnad. Men vi har mat både för dem som vill laga allt från grunden och för dem som vill ta lite genvägar. Vår ambition är att vara breda, så kompletta som möjligt.
Vad är det bästa i övrigt?
– Hösten kan vara ganska mörk och trist men stämningen kring jul är fantastisk, både bland kunder och personal, säger Pierre Wester som tillsammans med ett fyrtiotal anställda jobbar för fullt tryck dessa dagar.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.