Med största sannolikhet kommer Lindesbergs kommun införa maxtaxa på dagis. Ett beslut som troligtvis kommer att gå hårt åt kommunens redan tajta ekonomi, enligt nej-sägarna. Förvisso blev fjolårets bokslut en relativt trevlig presentation, men samtidigt visade den inget annat än nya lån som spär på syndafloden som härjat i kommunen sedan slutet av 80-talet. Bokslutet visade plus beroende på vilken färg på partisymbolen man har, var det någon i fullmäktige som sa. Huruvida ekonomin ska bibehållas på en förhållandevis säker nivå finns det lika många förslag på som det finns politiker. Man bör dock inte förlita sig på statliga bidrag som man nu gjort.
Nu finns dock ett nytt hot mot ekonomin i och med att maxtaxan ska införas. Det finns idag inga säkra siffror på hur det kommer att se ut, men att det är ett hot står klart enligt Mats Lagerman, Lod. –Jag har svårt att se att Lindesbergs kommun inte inför maxtaxa. De som motsäger sig förslaget är tillväxtkommunerna. Att det kommer att ge negativa effekter på ekonomin det är jag säker på. Och antagligen kommer det att slå på annat håll då pengarna måste in på ett eller annat sätt, menar Lagerman.
Det är alltså frivilligt för kommunerna att införa maxtaxan på förskoleverksamhet. Förslaget gäller såväl den kommunala som den privata verksamheten. För att kommunen ska få del av det särskilda statsbidraget för maxtaxan, ska avgiften inte överstiga ett visst högsta tak. Därunder ska avgifterna vara procentuella andelar av hushållets inkomst per månad före skatt inklusive skattepliktiga transfereringar. Bostadsbidrag och barnbidrag ingår däremot inte. Den högsta avgiften ska betalas för det yngsta barnet i familjen och den närmast lägre avgiften för det närmast äldre barnet, skriver Regeringen i ett pressmeddelande.
Avgifter i förskoleverksamhet (förskola/familjedaghem)
Barn 1: 3 procent av inkomsten – dock högst 1 140 kr/mån
Barn 2: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Avgifter i skolbarnsomsorgen(fritidshem/familjedaghem)
Barn 1: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 2: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.