En helt ny studie som gjorts av universitetssjukhusen i Linköping och Örebro i samarbete med Statens strålskyddsinstitut, visar enligt rapporten på ökad risk att barn i blåbetongshus drabbas av leukemi. 300 barn som insjuknat i leukemi sedan 80-talet har jämförts med 1500 friska barn. Resultatet kan på detta sätt tolkas som att det finns en överhängande risk. Det är hela 40 procent större risk att drabbas av barnleukemi bland dem som vuxit upp i blåbetongshus, enligt forskarnas resultat. Samtidigt påpekar man att det i verkligheten faktiskt inte är så att man direkt kan binda leukemifallen samman med blåbetongen då resultatet inte är statistiskt säkerställt. Man vill därmed säga att människor som bor i blåbetongshus inte ska oroa sig i onödan. I Sverige drabbas årligen 70 barn av leukemi och utifrån studien sett kan man då bara knyta enstaka fall samman med gammastrålningen i blåbetongen – även om det inte till 100 procent kan skyllas på gammastrålningen i materialet.
Kommunens miljöchef Hans-Olof Hake menar att det är onödigt att gå ut med ett sådant resultat då det enbart skrämmer folk i onödan. Studien visar egentligen inget konkret, i det lilla som rapporterats i medierna, och även om det är bra att upplysa om vissa risker med att utsätta sig för radon och gammastrålning, så ska man informera och inte komma med skrämselpropaganda menar han. Miljöchefen vill inte kommentera saken vidare då han inte själv tagit del av studien ännu.
I Lindesbergs centrum finns flera hus inringade på miljökontorets mätningskarta. Mätningarna på de inringade husen visar en högre gammastrålning och är därmed troligen ett s k blåbetongshus. Mellan broarna i staden finns 18 stycken hus inringade. Klicka här för bild>>
Stadsarkitekt Måns Hallén har tidigare haft önskemålet att riva ett av husen som ligger i ”riskzonen”. Nämligen huset intill vårdcentralen, ett hyreshus som han själv tycker är både fult och byggt i ett dåligt material. –Det finns ju en uppenbar hälsofara att utsätta sig för höga doser av gammastrålning. Nu har i och för sig många studier gjorts av radon/gammastrålning i samband med t ex rökning och då visat högre risker, men för den delen ska man inte nonchalera resultatet på något sätt. Dagens nya hus har väldigt höga krav på ventilation och luftvärden, vilket inte finns i de gamla i samma utsträckning, säger Hallén.
Fotnot: Blåbetong, eller blå lättbetong, är gjort av alunskiffer och kan inte saneras till skillnad från radon. Blåbetong kan finnas i hus byggda mellan 1929 – 1975, därefter förbjöds materialet. På miljökontoret finns kartor över samtliga städer i kommunen där ”riskhusen” märkts ut. Även radonmätningar har gjorts och dokumenterats på samma sätt.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.