Skallgången i Guldsmedshyttan kan eventuellt ha gett polisen nytt hopp att lösa fallet med försvunna Shima Hosaini. Någon kropp hittades inte idag, men man har gjort andra fynd som eventuellt kan ha med hennes försvinnande att göra.-Exakt vad vi har hittat kan jag inte berätta eftersom det är ett polisärende. Polisens tekniker kommer att kontrollera fynden nu, berättar Rolf Atterling, Missing People Sweden.
Ett 50-tal personer deltog i söndagens skallgång i Guldsmedshyttan i sökandet efter 28-åriga Shima Hosaini som varit försvunnen sedan i våras. Bland deltagarna fanns flera hundförare och dykare som har kontrollerat vattendrag och håligheter i marken. Många privatpersoner från närområdet deltog också i sökandet, vilket man tackade extra för då deras lokalkänndedom var till stor hjälp för organisationen.
Missing People uppgav vid 16:30-tiden att man har gjort ett tiotal fynd på land och i vatten som eventuellt kan kopplas till fallet med den försvunna kvinnan. Dessa fyndplatser har märkts ut och rapporterats till polisen.
-Jag kan inte berätta vad vi har hittat idag, det är dock fynd som vi bedömer är mycket intressanta. Det jag kan berätta är att det inte rör sig om kvarlevor, utan helt andra saker, säger Rolf Atterling.
Kommer ni att fortsätta sökandet?
-Det återstår att se. Vi måste avvakta och se om dagens fynd kan vara till polisens hjälp eller inte. Och sedan är det upp till styrelsen att fatta beslut om vi skall ut igen. Vi är i alla fall mycket nöjda med dagens sök, jag tycker det har gått jättebra och vi tackar alla som engagerade sig idag, säger Rolf Atterling.
Bakgrund: Shima Hosaini försvann i början av maj i år. Polisen misstänker att hennes make tagit hennes liv. Omständigheter i deras bostad tyder på att hon utsatts för ett brott. Maken är idag spårlöst försvunnen och utredningen har legat på is i flera månader.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.