En lada i Frövi, som använts som uppställningsplats för båtar, började brinna på fredagsmorgonen och polisen rubricerar händelsen som mordbrand.
Om branden inte hade upptäckts i tid, då hade konsekvenserna kunnat bli förödande. Den brandhärjade byggnaden ligger nämligen inne i samhället och nära en förskola.
-Det mesta pekar åt att branden är anlagd och hade inte Nerikes Brandkår fått larmet så pass tidigt, hade det varit stor risk för spridning till den förskola som ligger alldeles i närheten av den här ladubyggnaden, berättar vakthavande befäl Thomas Ginghagen.
Ladan har använts som uppställningsplats för båtar. Tack vare en snabb insats lyckades man alltså hindra en spridning till närliggande fastigheter.
-Nu fick man ju branden under kontroll väldigt snabbt och den båt som förvarades där just nu har inte kommit till skada.
Finns det någon misstänkt gärningsman?
-Nej, det finns inga sådana uppgifter just nu.
Branden inträffade på adressen Mariedals Allé där förskolan Mariedal finns.
Stora orangea dukar guppar på vattnet vid Sjövallen i Frövi. Här testas en ny metod för att bekämpa den invasiva arten sjögull – en flytbladsväxt som kan bilda så omfattande bestånd att det skapar problem för båttrafiken och hotar den biologiska mångfalden. David Kvarnsudde, naturvårdshandläggare på Länsstyrelsen i Örebro län, är tillsammans med sina kollegor på plats för att flytta sektioner av dukarna och inleda bekämpning även från norr.
– Vi vill få bort sjögull helt från båthamnarna, så att man inte omedvetet sprider det vidare med båtarna, förklarar David.
En man i 35-årsåldern greps på söndagen misstänkt för grov misshandel och olaga hot. Brottsoffret är den misstänktes fru.
– Mannen lämnade bostaden och tog sig ut i skogen. Vi fick snart kännedom om att han hade hotat med att ta sitt eget liv. Då inleder vi en stor sökinsats i området runt Stadsskogen i Lindesberg för att hitta honom, berättar polisens vakthavande befäl, Jens auf der Heide.
Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.
En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit påkörd av en motocross. Även föraren skall ha avförts till sjukhus med ambulans, uppger polisens presstalesperson, Gabriel Henning.
– Skadeläget är fortfarande okänt för mig, säger han.
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.