Maria och Andreas Holmstedt, Sverkesta Gård. Foto: Ida Lindkvist
Mjölk direkt från Sverkesta Gård till butik i Frövi och Linde
Med närproducerat på tapeten tar Maria och Andreas Holmstedt, som driver Sverkesta Gård, ett stort steg för mänskligheten. Åtminstone häromkring. Med start redan till sommaren kommer kunder kunna hitta mjölk på mejerihyllan, producerad på Holmstedts gård, i affärer såväl i Frövi som i Lindesberg.
I omkring två år har paret Maria och Andreas Holmstedt drivit Sverkesta Gård. På gården finns det 70 glada kor som varannan dag låter mjölkbilen hämta upp 3500 liter rykande färsk mjölk, en anställd och därtill har man stora, härliga planer. För snart ett år sedan läste paret i en tidning om ett mejeri nere i Partille i Göteborg. Där hade gården tröttnat på de dyra mjölkpriserna och bestämde sig för att köra på egen hand, vilket gick alldeles fantastiskt. Det är här som Marias och Andreas idé om något liknande tar form på riktigt.
Holmstedts-paret får nys om ett containermejeri på Öland, vilket de fastnar ordentligt för och känner att det är ett koncept som de också vill ha. Och nu, i dagsläget, börjar idéerna att skrida till verklighet. Containrar kommer att anlända till gården i maj, varav en container är för mejeri; pastörisering och paketering.
– Vi får se hur bra det blir att gå, man måste chansa lite, säger Andreas.
Det är ännu inget exakt lanseringsdatum bokat, men mjölken kommer att börja säljas i sommar i butiker i trakterna häromkring. Det är ICA-butikerna som kommer att erbjuda kunderna den här närproducerade mjölken: ICA Supermarket i Frövi, ICA Supermarket i Lindesberg, samt en ICA-butik i Arboga, och två stycken i Örebro.
– Det känns helt rätt i tiden känner vi!, säger Maria med ett leende.
Andreas tillsammans med en blivande mjölkproducent. Foto: Ida Lindkvist
I många år, även innan paret Holmstedts övertagande, arrangeras kosläpp på Sverkesta Gård. På dagen när det är dags för korna att efter det kalla vinterhalvåret släppas ut på grönbete och lyckligt sparka bakut i den smaskiga hagen, inbjuds intresserade att komma och kika. Och att det är en uppskattad tillställning och upplevelse råder det ingen som helst tvekan om: besökarantalet brukar landa någonstans mellan 3000-4000 personer!
– Nytt för i år är att det inte är ett samarbete med Arla, utan med ICA istället, berättar Andreas.
Det kommer att bli mycket aktiviteter på gården under dagen. Liksom tidigare år kommer man kunna kika på djuren, inte bara kossor, och fika med mjölk och bulle.
– Vi ska även försöka få hit lite mer lokalproducerat och ha en minimarknad. Och så blir det ju reklam för det nya mejeriet, det är det som är tanken. Annars blir det ungefär samma upplägg som förra året! säger Andreas.
Foto: Ida Lindkvist
Kosläppet kommer att arrangeras den 21 maj. Klockan 9.00 öppnar gården för besökare och korna släpps sedan klockan 11. Vill man vara med och se när korna lyckligt kastar sig ut ur ladugården och gör entré på grönbetet, så påminner Maria om att anmälan sker HÄR!
Vill man kika lite på gården och vad som händer där kan man kika på deras hemsida HÄR! och deras Facebook HÄR!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...