Maria och Andreas Holmstedt, Sverkesta Gård. Foto: Ida Lindkvist
Mjölk direkt från Sverkesta Gård till butik i Frövi och Linde
Med närproducerat på tapeten tar Maria och Andreas Holmstedt, som driver Sverkesta Gård, ett stort steg för mänskligheten. Åtminstone häromkring. Med start redan till sommaren kommer kunder kunna hitta mjölk på mejerihyllan, producerad på Holmstedts gård, i affärer såväl i Frövi som i Lindesberg.
I omkring två år har paret Maria och Andreas Holmstedt drivit Sverkesta Gård. På gården finns det 70 glada kor som varannan dag låter mjölkbilen hämta upp 3500 liter rykande färsk mjölk, en anställd och därtill har man stora, härliga planer. För snart ett år sedan läste paret i en tidning om ett mejeri nere i Partille i Göteborg. Där hade gården tröttnat på de dyra mjölkpriserna och bestämde sig för att köra på egen hand, vilket gick alldeles fantastiskt. Det är här som Marias och Andreas idé om något liknande tar form på riktigt.
Holmstedts-paret får nys om ett containermejeri på Öland, vilket de fastnar ordentligt för och känner att det är ett koncept som de också vill ha. Och nu, i dagsläget, börjar idéerna att skrida till verklighet. Containrar kommer att anlända till gården i maj, varav en container är för mejeri; pastörisering och paketering.
– Vi får se hur bra det blir att gå, man måste chansa lite, säger Andreas.
Det är ännu inget exakt lanseringsdatum bokat, men mjölken kommer att börja säljas i sommar i butiker i trakterna häromkring. Det är ICA-butikerna som kommer att erbjuda kunderna den här närproducerade mjölken: ICA Supermarket i Frövi, ICA Supermarket i Lindesberg, samt en ICA-butik i Arboga, och två stycken i Örebro.
– Det känns helt rätt i tiden känner vi!, säger Maria med ett leende.
Andreas tillsammans med en blivande mjölkproducent. Foto: Ida Lindkvist
I många år, även innan paret Holmstedts övertagande, arrangeras kosläpp på Sverkesta Gård. På dagen när det är dags för korna att efter det kalla vinterhalvåret släppas ut på grönbete och lyckligt sparka bakut i den smaskiga hagen, inbjuds intresserade att komma och kika. Och att det är en uppskattad tillställning och upplevelse råder det ingen som helst tvekan om: besökarantalet brukar landa någonstans mellan 3000-4000 personer!
– Nytt för i år är att det inte är ett samarbete med Arla, utan med ICA istället, berättar Andreas.
Det kommer att bli mycket aktiviteter på gården under dagen. Liksom tidigare år kommer man kunna kika på djuren, inte bara kossor, och fika med mjölk och bulle.
– Vi ska även försöka få hit lite mer lokalproducerat och ha en minimarknad. Och så blir det ju reklam för det nya mejeriet, det är det som är tanken. Annars blir det ungefär samma upplägg som förra året! säger Andreas.
Foto: Ida Lindkvist
Kosläppet kommer att arrangeras den 21 maj. Klockan 9.00 öppnar gården för besökare och korna släpps sedan klockan 11. Vill man vara med och se när korna lyckligt kastar sig ut ur ladugården och gör entré på grönbetet, så påminner Maria om att anmälan sker HÄR!
Vill man kika lite på gården och vad som händer där kan man kika på deras hemsida HÄR! och deras Facebook HÄR!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...