– Det är roligt att lyssna på andras musik. Och att prata om det vi hör på. Det säger deltagarna som deltar i torsdagskvällens Vinylafton på biblioteket. Och lyssnar gör de – njutningsfullt, ibland nästan andaktsfullt.
Det började en gång med Arne Johnssons vinylsamling och han och bibliotekskollegan Per Andersson är värdar. Deltagarna har med sig skivor hemifrån – för att spela och prata om. Kvällen fylls med jazz-musik, men Sten B Norén börjar med att spela två stycken ur Drottningholmsmusiken och man pratar om hur den här klassiska konstmusiken låter litet som Händel och inspirerat t ex Carl Michael Bellman.
Det är så kvällen utvecklas – om tiden när musiken skapats, hur musiker inspirerar varandra, Per Andersson hade fyndat på Erikshjälpen och spelade ”I am a fool to want you” med Frank Sinatra och om honom hade vinylentusiasterna mycket att prata. Sedan spelades 2014 års version av samma melodi – den här gången med Bob Dylan och under intensiv tystnad från åhörarna.

Inte bara jazz. Arne Johnsson och Sten B Norén inspekterar en vinyl med Drottningholmsmusiken. Foto: Hans Andersson
Under kvällen byter man både skiv- och konsertminnen. Sten B Norén berättade hur han föll pladask för Linda Ronstadt när hon sjöng med Nelson Riddles orkester och stack direkt till skivaffären för att köpa alla hennes skivor. Andra berättade om musikminnen från Göteborgs Konserthus eller Skeppsholmen i Stockholm. Eller den där gången Modern Jazz Quartet spelade på en skärgårdsbåt och man satt nästan mitt i orkestern.

Karl-Åke Grönlund spelar inte bara skivor, det blir litet piano varje dag. Sten B Norén tog också med sig några 78-varvare. Foto: Hans Andersson
Karl-Åke Grönlund spelar ett spår från LP:n ”Thore Swanerud with friends” där Monica Zetterlund och en stor del av den svenska jazz-eliten finns med. Det blir mycket lugna låtar under kvällen, men Karl-Åke Grönlund hottar upp med litet Oscar Peterson Trio. Här finns också skivor med Duke Ellington och Dave Brubeck.
Som det brukar vara när musikfantaster träffas så pratar killarna om vilka som spelade på den inspelningen – hur sättningen var.
”Var är brudarna?”, utbrister någon när han kommer. Det är sju herrar den här kvällen, men kvinnor har varit med vid tidigare tillfällen.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.