Under vecka 15 vaccinerar Region Örebro län med totalt 11 700 doser vaccin. Vaccinet ges både till dem som får första och andra sprutan. Nu kan personer som är 70 år och äldre boka tid för vaccination.
Under vecka 15 kommer Region Örebro län att vaccinera med 11 700 doser vaccin, där vaccinet fördelas både till dem som får första och andra sprutan. Personer som är 70 år och äldre är fortfarande prioriterade och nästa grupp kommer inte att börja vaccineras förrän merparten av dem är färdigvaccinerade.
– Det är ett stort intresse hos personer som är i den prioriterade åldersgruppen i vårt län. Alla kommer att få vaccin, men det tar några veckor med det antal vaccindoser vi får nu. Det går bra att vänta några dagar med att försöka boka en tid, säger Erik Fredholm, ansvarig apotekare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Folkhälsomyndigheten gav under förra veckan besked om en fortsatt paus av andra dosen av Astra Zenecas vaccin för yngre personer. De som är under 65 år och som fått första dosen samt har en bokad tid för en andra dos av Astra Zenecas vaccin under de närmaste veckorna, kommer att bli kontaktade av Region Örebro län och få tiden avbokad. De blir kontaktade på nytt när Folkhälsomyndigheten samt Läkemedelsverket ger besked om vad som gäller framöver och får då en ny tid för vaccination.
Idag, måndag 12 april, inför Region Örebro län ett nytt system för planering och bokning av covid-vaccination. Det nås från startsidan på 1177.se och kräver inte någon inloggning i sidans e-tjänster. I det nya systemet går det att boka eller avboka en tid för vaccination utan e-legitimation, vilket också gör det möjligt att hjälpa en anhörig eller närstående att boka. Eventuell ombokning av tid kommer att behöva göras via telefon.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 15 är:
Du som är 70 år och äldre.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS eller har personlig assistans.
Du som arbetar på särskilda boenden, i hemsjukvård eller i hemtjänst.
I Örebro län har 54 088 personer fått sin första dos vaccin och 20 861 personer den andra. Det innebär 22,14 respektive 8,53 procent av länets befolkning. Siffrorna kommer att justeras upp eftersom den vaccinering som kommunerna gör rapporteras in i efterhand.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi är mycket förvånade över att ledamöter i BUN missat information och diskussioner som förts i nämnden men även i andra forum när det gäller Vedevågsskolan. På decembermötet i BUN, på beredande möte, delade ordförande ut yrkandet som nu i mars kom upp som ett ändringsyrkande till liggande förslag. Detta för att partierna skulle ha möjlighet att diskutera yrkandet. Förslaget är alltså känt sedan länge.
Härlig stämning och ljuva toner fyllde Lindeskolans aula under söndagen när manskören Harmoni repeterade inför årets spektakulära Caprice, som i år firar 40 år. Med endast tre veckor kvar till jubileumskonserten var alla delar på plats för första gången – inklusive bandet och dansarna – vilket gav en tydlig känsla av att det snart bär iväg. Som vanligt är det mesta av showen hemligt, men Roland kan ändå avslöja att det kommer att bjudas på något extra just i år.
– Eftersom vi firar jubileum kommer det att bjudas på en del överraskningar, det kan jag avslöja, säger Roland Hellsing, manskören Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Förtätning har varit ett modeord ganska länge, eller snarare så att små städer satt likhetstecken mellan framsteg, utveckling och förtätning.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge. Den misstänkta misshandeln skall ha ägt rum i Vedevåg vid 15-tiden på måndagseftermiddagen.