Högt tempo och tidiga mornar. Det är bagarens vardag. Men från och med 2 maj, alltså på onsdag i nästa vecka, så blir vardagen helt annorlunda för bagarfamiljen Östlund med personal. Då öppnar nämligen nya Frosths Konditori på Kristinavägen i lokalen där butiken Metro tidigare fanns.
När vi träffar Lisa Östlund i konditoriets nuvarande lokaler på Prästgatan, så får vi ganska snart klart för oss att flytten därifrån har varit ett stort måste. Det är en synnerligen knepig arbetsmiljö som råder i de gamla lokalerna. Här finns inte ens utrymme att passera varandra utan viss planering. Om någon ska fram med en plåt eller dylikt, då måste de andra vara med på noterna och veta hur de ska göra för att ge plats. Och sedan ett år tillbaka så har konditoriet anställt mer personal. Det har i sin tur inneburit att arbetsytorna har blivit ännu mindre. Nu är man totalt åtta stycken som arbetar här.
-Vi har ju anpassat oss under åren lopp, men det är inte särskilt roligt att arbeta så här trångbott och påfrestande. Att vi flyttar beror faktiskt helt och hållet på att arbetsförhållandena är så här, förklarar Lisa.
Serveringsverksamhet har funnits i de här lokalerna ända sedan 20-talet, berättar personalen. Med anledning av det så har Prästgatan också blivit en plats många söker sig till för lite lugn och ro, avkoppling i vardagen helt enkelt. Men trots flytten så har reaktionerna inte blivit alltför våldsamma. Troligtvis ser många fram emot ett nytt fik – om än på ny adress.
I de nya lokalerna råder ännu kameraförbud, förklarar man med glimten i ögat. Det är mycket som är färdigt – men nästan lika mycket är inte färdigt. Just därför får vi hålla oss ännu ett litet tag med fotografering inne i fiket.
Kortfattat kan man beskriva det nya som ”mycket bättre”. Mer detaljerat kan man beskriva det som ungefär dubbelt så stort och en mer välkomnande miljö.
Direkt när man kliver in så möts man av en betydligt mycket större disk och en interiör som till viss del följer det gamla och beprövade men ändå har tillräckligt mycket nyheter för att kännas – nytt.
Men det är ändå inne i bageriavdelningen som man ser den största förändringen. Här finns stora fria ytor med öppna avdelningar för de olika arbetsmomenten. Det som var mer eller mindre omöjligt i det gamla bageriet är en baggis i det nya. Nu kan personalen ju faktiskt passera varandra – även om någon av dem skulle få för sig att bära omkring på en smörgåstårta med måtten 3×3 meter.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.