Sedan 1 juli 2011 har polisen rätt att bötfälla personer som kastar skräp på allmän plats, men den skärpta lagen har inte fått önskvärt resultat. Istället upplevs en markant ökning av nedskräpning i Lindesberg centrum.- Jag och fler med mig upplever en väldigt stor ökning av skräp som bara kastas på marken, berättar Elisabeth Falk som arbetar på BKT:s gata/park och har städat i centrumdistriktet i två års tid.
Stiftelsen Håll Sverige Rent har tidigare kritiserat den nya lagen för att den saknar udd. Nedskräpning har för låg prioritet hos polisen för att lagen skall ha en förebyggande effekt. I Lindesberg har visserligen ett par personer blivit bötfällda för nedskräpning sedan lagen trädde i kraft – men det räcker inte på långa vägar.
På Bergslagens Kommunaltekniks avdelning Gata/park ser man tydligt hur uddlös lagen är. Nedskräpningen har inte minskat, tvärtom har den ökat. Markant.
– Värst är det vid buss- och tågstationen samt ett stråk mellan stationsområdet bort till Lindeskolan, säger Elisabeth Falk som städar i centrumdistriktet.
Hon får medhåll från kollegan Göran Orre som ansvarar för det norra centrumdistriktet, från Prästbron och norrut.
– Ja, det är inte klokt hur det har blivit. Vi lägger ner 60 arbetstimmar i veckan men det räcker ändå inte för att hålla rent och snyggt. Om man städar upp en plats så tar det inte många timmar innan det ser lika illa ut igen, säger Göran Orre.
Det är inte enbart mängden skräp som tycks öka för varje år. Mycket av nedskräpningen handlar nämligen om större sopor än bara ett hopskrynklat godispapper.
– Pizzakartonger och andra matförpackningar är ju inte ovanligt att det bara slängs på gatan eller i en park, säger Orre.
– Och alla dessa fimpar också. Det brukar ju vara fullt av fimpar utanför restaurangerna, säger Elisabeth Falk och fortsätter:
– Jag har vid ett tillfälle tänkt tanken att spara alla fimpar och sedan visa hur mycket man plockar upp under exempelvis en veckas tid, så att människor blir varse om problemet, säger Elisabeth Falk.
Även hennes kollega, Göran Orre, har tankar på hur man eventuellt kan visa problemets omfattning.
– Det vore intressant om all städning upphörde i en vecka för att alla skall se hur illa det verkligen är. Då kanske det blir bättring, för lagen har ju ingen verkan på problemet, konstaterar han.
Bägge konstaterar också att privata fastighetsägare har en roll i problemet.
– Det är få som tar ansvar för skräpet vid sina fastigheter, vissa låter det bara ligga och hoppas på att det blåser ut på gatan, för då blir det på vårt ansvar istället, avslutar Göran Orre.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.