Sedan 1 juli 2011 har polisen rätt att bötfälla personer som kastar skräp på allmän plats, men den skärpta lagen har inte fått önskvärt resultat. Istället upplevs en markant ökning av nedskräpning i Lindesberg centrum.- Jag och fler med mig upplever en väldigt stor ökning av skräp som bara kastas på marken, berättar Elisabeth Falk som arbetar på BKT:s gata/park och har städat i centrumdistriktet i två års tid.
Stiftelsen Håll Sverige Rent har tidigare kritiserat den nya lagen för att den saknar udd. Nedskräpning har för låg prioritet hos polisen för att lagen skall ha en förebyggande effekt. I Lindesberg har visserligen ett par personer blivit bötfällda för nedskräpning sedan lagen trädde i kraft – men det räcker inte på långa vägar.
På Bergslagens Kommunaltekniks avdelning Gata/park ser man tydligt hur uddlös lagen är. Nedskräpningen har inte minskat, tvärtom har den ökat. Markant.
– Värst är det vid buss- och tågstationen samt ett stråk mellan stationsområdet bort till Lindeskolan, säger Elisabeth Falk som städar i centrumdistriktet.
Hon får medhåll från kollegan Göran Orre som ansvarar för det norra centrumdistriktet, från Prästbron och norrut.
– Ja, det är inte klokt hur det har blivit. Vi lägger ner 60 arbetstimmar i veckan men det räcker ändå inte för att hålla rent och snyggt. Om man städar upp en plats så tar det inte många timmar innan det ser lika illa ut igen, säger Göran Orre.
Det är inte enbart mängden skräp som tycks öka för varje år. Mycket av nedskräpningen handlar nämligen om större sopor än bara ett hopskrynklat godispapper.
– Pizzakartonger och andra matförpackningar är ju inte ovanligt att det bara slängs på gatan eller i en park, säger Orre.
– Och alla dessa fimpar också. Det brukar ju vara fullt av fimpar utanför restaurangerna, säger Elisabeth Falk och fortsätter:
– Jag har vid ett tillfälle tänkt tanken att spara alla fimpar och sedan visa hur mycket man plockar upp under exempelvis en veckas tid, så att människor blir varse om problemet, säger Elisabeth Falk.
Även hennes kollega, Göran Orre, har tankar på hur man eventuellt kan visa problemets omfattning.
– Det vore intressant om all städning upphörde i en vecka för att alla skall se hur illa det verkligen är. Då kanske det blir bättring, för lagen har ju ingen verkan på problemet, konstaterar han.
Bägge konstaterar också att privata fastighetsägare har en roll i problemet.
– Det är få som tar ansvar för skräpet vid sina fastigheter, vissa låter det bara ligga och hoppas på att det blåser ut på gatan, för då blir det på vårt ansvar istället, avslutar Göran Orre.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar