Sedan 1 juli 2011 har polisen rätt att bötfälla personer som kastar skräp på allmän plats, men den skärpta lagen har inte fått önskvärt resultat. Istället upplevs en markant ökning av nedskräpning i Lindesberg centrum.- Jag och fler med mig upplever en väldigt stor ökning av skräp som bara kastas på marken, berättar Elisabeth Falk som arbetar på BKT:s gata/park och har städat i centrumdistriktet i två års tid.
Stiftelsen Håll Sverige Rent har tidigare kritiserat den nya lagen för att den saknar udd. Nedskräpning har för låg prioritet hos polisen för att lagen skall ha en förebyggande effekt. I Lindesberg har visserligen ett par personer blivit bötfällda för nedskräpning sedan lagen trädde i kraft – men det räcker inte på långa vägar.
På Bergslagens Kommunaltekniks avdelning Gata/park ser man tydligt hur uddlös lagen är. Nedskräpningen har inte minskat, tvärtom har den ökat. Markant.
– Värst är det vid buss- och tågstationen samt ett stråk mellan stationsområdet bort till Lindeskolan, säger Elisabeth Falk som städar i centrumdistriktet.
Hon får medhåll från kollegan Göran Orre som ansvarar för det norra centrumdistriktet, från Prästbron och norrut.
– Ja, det är inte klokt hur det har blivit. Vi lägger ner 60 arbetstimmar i veckan men det räcker ändå inte för att hålla rent och snyggt. Om man städar upp en plats så tar det inte många timmar innan det ser lika illa ut igen, säger Göran Orre.
Det är inte enbart mängden skräp som tycks öka för varje år. Mycket av nedskräpningen handlar nämligen om större sopor än bara ett hopskrynklat godispapper.
– Pizzakartonger och andra matförpackningar är ju inte ovanligt att det bara slängs på gatan eller i en park, säger Orre.
– Och alla dessa fimpar också. Det brukar ju vara fullt av fimpar utanför restaurangerna, säger Elisabeth Falk och fortsätter:
– Jag har vid ett tillfälle tänkt tanken att spara alla fimpar och sedan visa hur mycket man plockar upp under exempelvis en veckas tid, så att människor blir varse om problemet, säger Elisabeth Falk.
Även hennes kollega, Göran Orre, har tankar på hur man eventuellt kan visa problemets omfattning.
– Det vore intressant om all städning upphörde i en vecka för att alla skall se hur illa det verkligen är. Då kanske det blir bättring, för lagen har ju ingen verkan på problemet, konstaterar han.
Bägge konstaterar också att privata fastighetsägare har en roll i problemet.
– Det är få som tar ansvar för skräpet vid sina fastigheter, vissa låter det bara ligga och hoppas på att det blåser ut på gatan, för då blir det på vårt ansvar istället, avslutar Göran Orre.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.