23-årige Aziz Hosseini, från Nora, har i dagarna tagit över Lindesbergskrogen Bistro Bellman.-Det känns både kul och spännande, säger Aziz.
Bistro Bellman drivs sedan i fredags av den nye ägaren Aziz Hosseini. Den blott 23-årige Norabon kommer ursprungligen från Afghanistan. Han kom till Sverige 2008 och har sedan dess varit allt annat än passiv. Efter att ha lärt sig svenska och arbetat inom vården, började han bedriva en egen verksamhet i Karlskoga i form av en pizzeria/restaurang. Nu har han alltså valt att satsa på ytterligare en ort.
-Att det blev Lindesberg beror delvis på att jag har många kompisar här och trivs i stan. Men sedan tycker jag att den här krogen är väldigt mysig och bra, den har allt det där jag söker, förklarar Aziz.
Vidare berättar han att verksamheten just nu rullar på enligt förre ägarens koncept.
-Men jag har naturligtvis lite planer för restaurangen också. Det handlar om lite nya idéer som jag hoppas skall bli något våra kunder uppskattar. Det handlar ändå om att rätta sig efter kunden. Är kunden nöjd, så är jag nöjd, säger Aziz Hosseini.
Under de få dagar som Aziz arbetat i Linde, har bemötandet varit mycket positivt.
-Många har kommit fram och välkomnat mig. En del har kramat mig också. Det känns väldigt roligt med ett sådant varmt bemötande, förklarar Aziz med ett brett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: I den nyligen avslutade konferensen Folk och Försvar i Sälen framfördes mycket oroande uttalanden från talarstolen.
Under tisdagskvällen hölls årets första studentfest på Brasserie All In i Lindesberg, och därmed har startskottet för årets studenter officiellt gått. Det var hög stämning när Lindeskolans avgångselever slog klackarna i taket för att fira att det nu bara är fem månader kvar till den stora dagen. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från festkvällen.
Nerikes Brandkår befinner sig just i denna stund på en adress i Vedevåg med anledning av en omfattande vattenläcka i en fastighet.
– Jag har precis fått en uppdatering från platsen och det uppskattas vara cirka 10 centimeter vatten i hela källaren, uppger SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Tidigt på måndagsmorgonen öppnade den nybyggda förskolan Paletten sina dörrar för första gången. Ivriga och nyfikna fick barnen utforska sin nya förskola, där det fanns mycket spännande att upptäcka.
– Ibland är det svårt att få barnen att släppa sina föräldrar efter helgen, men i morse hade de inte ens tid att säga hej då, säger pedagogen Huda.
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.
Ljuset är fotografens bästa vän – men ibland kan det bli för mycket av det och då förvandlas ljuset istället till en mindre bra vän för fotografen.
Den 1 januari 2025 trädde den nya lagen i kraft som innebär att det nu är förbjudet att slänga textilavfall i soporna. Detta gäller allt från dina gamla slitna strumpor och underkläder till lakan, hattar och din uttvättade t-shirt. Emma Karlsson, AvfallsPlanerare på Samhällsbyggnadsförvaltningen, menar att man är väl förberedd vid återvinningscentralerna för att informera om de nya reglerna.
– Vi har personal som kommer att arbeta aktivt med att informera på centralerna om var man ska lämna sitt textilavfall, säger Emma Karlsson.
Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det alltid tuffa Hylte Halmstad, så fanns två nya namn i spelaruppställningen. Trots ett omöjligt uppdrag så visade både Iva Poljicak och Melene Gimenez att det finns möjligheter att Linde Volley säkrar en slutspelsplats innan säsongen är slut.