Lindlövens första match i seriepremiären började bra men slutade dessvärre riktigt illa. Lindelaget förlorade mot hemmalaget Mjölby HC med siffrorna 5-2.
Men det var Löven som började starkast och pressade hemmalagets nerver genom att ta ledning med 0-2 innan Mjölby strax innan första periodens slut kunde reducera till 1-2.
Andra perioden började dock katastrofalt när tvåmålsskytten Thom Nordin fick kliva av pga en gammal ljumskskada som gjorde sig påmind. Lövens kraft verkade med detta ha ebbat ut totalt. Skottstatistiken talar sitt tydliga språk: endast sex skott på mål under totalt 40 minuters spel. Detta var tränare Nisse Björk inte ett dugg nöjd med och kommenterade efteråt att det finns en del att ta itu med på kommande träningar.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.
Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.
Förra veckan besökte jag ett av Kilsbergens högsta vattenfall. Inför resan dit var jag dock lite orolig att det inte skulle vara så aktivt just nu, men efter både regn och snö så är de flesta vattendragen aktiva även fast det är vinter.
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Det är dagen efter den fruktansvärda skolskjutningen i Örebro, som tog minst 11 människors liv. I Lindesbergs kommun vajar den svenska flaggan på halv stång utanför kommunhuset, samt vid kommunens samtliga skolor, för att visa sitt deltagande. Under onsdagen arbetas det på flera håll i kommunen för att öka tryggheten, men också för erbjuda en plats att kunna tända ljus och prata om det inträffade.
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.