För fjärde året i rad arrangerar Lions Club Lindesberg en köp- och säljdag på lördag där endast cyklar finns på menyn. Cykelbytardagen, som man valt att kalla eventet, har sedan starten vuxit sig större för varje år. För Lions del inbringar Cykelbytardagen ett viktigt tillskott som oavkortat går till välgörande ändamål inom deras hjälpverksamhet.- Så alla är vinnare i det här, konstaterar Kurt Fisk på Lions Club Lindesberg.
Stora som små. Gamla som nya. Förra året trängdes ett 50-tal cyklar på Lidlparkeringen utanför butiken Hem & Design, när Lions Club Lindesberg hade deras årliga köp- och säljdag. Under två intensiva timmar lyckades man sälja cirka 40 av de inlämnade cyklarna.
– Det är vi naturligtvis mycket nöjda med och det gav oss närmare 3000 kronor till vår hjälpverksamhet. Det bör poängteras att vi inte har några omkostnader, så varenda krona går till människor som verkligen behöver pengarna, säger Kurt Fisk.
Inga omkostnader är dock en sanning med modifikation. Förra året fick Kurt Fisk personliga omkostnader på 2400 kronor under Cykelbytardagen.
– Vi fick slut på kvittensblock så jag satte mig i bilen och for iväg för att handla ett nytt, men jag kom inte så långt innan polisen stoppade mig sedan jag kört i 38 km/h på Kristinavägen. Det kostade mig 2400 kronor, pengar jag hellre hade lagt till försäljningskassan som ett bidrag, skrattar Kurt.
Cykelbytardagen är öppen för alla cykelmodeller oavsett prisbild och i vilket skick cykeln är i. Det innebär dock inte att startfältet har en iögonfallande patina i form av sönderrostade ramar vackert dekorerade med spindelnät.
– Nej, det är faktiskt nästan lite förvånande vilka fina cyklar som lämnas in. Det är oftast modernare cyklar med många växlar som lämnas till oss, säger Kurt och berättar att den ende som var ”ute och cyklade” var han själv.
– Jag tog med två militärcyklar i tron om att dessa fortfarande var jättepopulära, men inte då. De såldes visserligen till slut men för en mycket blygsam penning, skrattar Kurt Fisk,
Kort om Cykelbytardagen
Arrangeras lördag 26 april kl. 09:00-13:00.
Mellan kl. 09:00-11:00 kan alla som önskar sälja sin cykel lämna in den vid försäljningsplatsen Lidlparkeringen vid Hem & Design. Försäljningen sker mellan kl. 11:00-13:00. Pengarna för sålda cyklar betalas till säljaren 30 minuter efter avslutad försäljning.
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen vid livsmedelsbutiken Willys.
– Vi misstänker att branden är anlagd och ärendet är rubricerat som grov skadegörelse genom brand, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under natten mot onsdagen larmades Nerikes Brandkår till en bilbrand i centrala Lindesberg.
I lördags gick premiären av rockfestivalen Solsting av stapeln och förvandlade Hillstreets innergård till ett levande festivalområde. Närmare 300 besökare dök upp under dagen, som bjöd på strålande sol, skön musik och en fantastisk stämning.
– Det kunde verkligen inte ha blivit bättre, det gick över förväntan, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Räddningstjänstens gamla iläggningsramp längs Strandpromenaden har nu omvandlats till en plats där invånare och besökare ges möjlighet att komma ner i vattnet på ett tryggt och säkert sätt.
– Vi hoppas att många får glädje av denna satsning och att Lindessjön blir en ännu mer inkluderande plats för avkoppling och gemenskap, säger Monica Lind, enhetschef anläggning, i ett pressmeddelande.
Rampen är en idé sprunget ur ett medborgarförslag som inkom till Tillväxtförvaltningen under förra året.
INSÄNDARE/DEBATT: Den medborgargranskning under vinter, vår och in på sommaren som resulterat i den polisanmälan jag skickade för lite mer än tre veckor sedan har upptäckt flera mycket oroande saker. I denna artikel kommer jag skriva om några av dem. Varje för sig vore en egen skandal. Att alla dessa förekommer samtidigt är otroligt. Och kom ihåg, detta är inte ens allt som finns.
SMHI har på torsdagseftermiddagen gått ut med en gul varning inför fredagsdygnet. Varningen gäller för stora delar av Götaland och delar av västra och inre Svealand, där det lokalt kan bildas kraftiga regnskurar med inslag av åska.
För cirka två veckor sedan, när jag åkte med bilen på samma skogsväg där jag såg de söta grävlingarna nyligen (se förra veckans FotoFredag), så fick jag se någonting jag inte var beredd på…
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.