LIF Lindesberg rustar för sommarens stora händelse. Imorgon öppnar man upp portarna för sin HandballCamp, ett läger som lockar ungdomar både från Sverige och utlandet. Nytt för i år är att man har två lägerperioder och totalt 150 deltagare.
Redan tidigt i våras kunde LIF Lindesberg gå ut med att 2015 års HandballCamp var fulltecknad. Detta trots att man valt att dubbla lägret, från en period med 100 deltagare till två med respektive 75. I samband med Järnvägen Cup släppte man ytterligare tio platser och när campen öppnar imorgon kommer 150 ungdomar att finnas på plats.
– Utan att ha någon exakt siffra kan jag tänka mig att det är 70 procent utifrån och 30 procent LIF-spelare. Det är ju alltid mer intressant att åka bort någonstans på läger än att vara på hemmaplan. Så det är inte helt lätt att locka våra egna, men vi tycker ändå det är en bra uppslutning, säger Mikael Martinsson från LIF:s ungdomsavdelning.
Bland de som kommer utifrån är många hemmahörande i städer som Stockholm, Västerås och Norrköping. Men även tyska spelare deltar och från Norge kommer en grupp på 30 ungdomar. Just det nationella och internationella intresset är något LIF är mycket nöjda över.
– Ja, för vi vill ju dels visa upp vår arena och visa vad Lindesberg har att erbjuda, med Idrottscollege och allt vad det innebär. Därför är det bra att få hit både föräldrar och ungdomar till den här campen, menar Martinsson.
Ytterligare en fördel med att locka långväga gäster är de föräldrar som stannar kvar under veckan. Martinsson berättar att flera bor kvar i Lindesberg och tar tillfället i akt till att utforska regionen. När det kommer till campdeltagarna är det Lindeskolan som står för husrum under lägret.
Träningarna hålls av elitspelare
Klockan 09.00 imorgon öppnar årets HandballCamp, som alltså blir den största hittills. Campen är uppdelad i två tillfällen, där det ena pågår från fredag till måndag och det andra tisdag till fredag. Varje grupp ges därmed fyra heldagar.
– Vi hade en dag extra på campen förra året, men valde att dra ner till fyra för att kunna höja kvaliteten lite. Plus att det för de yngsta blir ganska jobbigt att vara borta länge. Vi märkte förra året att det de sista dagarna saknades energi och ork, förklarar Mikael Martinsson.
Själv är han tillsammans med Herman Arenvang ansvarig för träningen under campen. Men duon har gott om assistens. Både nuvarande och dåvarande LIF-spelare, såsom Sara Johansson, Erik Axelsson och Nathalie Fernandez Nilsson, håller i träningspass och dessutom finns tidigare Danmarks-proffset Patrik Olsson med som instruktör. När det kommer till själva handbollen berättar Martinsson att lägret erbjuder en bred träning.
– Vi ska försöka att gå igenom alla delar. Från försvar och målvaktsspel till kontringar och anfallsspel. Alla ska få vara med och lära sig nya saker under de här dagarna.
Men LIF Lindesbergs HandballCamp handlar inte bara om handboll. Judo, gymnastik, tävlingar och om vädret tillåter det bad finns med på schemat.
– Något som vi sedan tycker är jätteviktigt och som vi tycker att vi är bra på är att göra andra saker med ungdomarna. Tanken är att de ska uppleva fler saker än att bara spela handboll, avslutar Martinsson.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.