Entré från Koppgatan med ICA-parkeringen till höger i bild. Så här såg visionen ut för några år sedan - och nu har det blivit aktuellt på riktigt. Bild: ROOF ARKITEKTER
Ny ägare till ”Willys-fastigheten” planerar göra om till galleria
Fastigheten i vilken livsmedelsbutiken Willy:s Hemma och klädbutiken Titt-in huserar, har fått ny ägare. Planen är nu att bygga om fastigheten i syfte att samla centrumhandeln på en och samma plats – det vill säga i en mindre galleria. Det här innebär dock inte att de nuvarande hyresgästerna per automatik måste ut därifrån.
– Jag vill att handeln i Lindesbergs centrum skall bli starkare och då måste vi samla den handelskraft vi har kvar på ett ställe, så även de nuvarande hyresgästerna kanske har intresse att ingå i gallerian, säger Per Eriksson, som också är verksam som ICA-handlare i centrum.
ICA-handlare Per Eriksson vill samla handeln i syfte att göra den starkare. Arkivfoto: Hans Andersson
Redan för några år sedan visade ICA-handlare Eriksson intresse att förvärva den aktuella fastigheten. Det var i samband med att Konsum flaggade för att deras butik i Lindesberg skulle slå igen. Den gången föll affären på målsnöret när den dåvarande fastighetsägaren valde att hyra ut lokalerna istället.
Nyligen öppnades dörren på nytt för Per Eriksson och den här gången gick affären hans väg. Bläcket på kontraktet har dock knappt torkat ännu, varför han är avvaktande beträffande tidsplan och detaljerad information om hur hans vision av en galleria kan tänkas se ut i färdigt utförande.
– Jag har knappt hunnit satt mig ner och tittat ordentligt på det här, men grundidén är att kunna ha flertalet butiker under ett och samma tak i linje med den vision som presenterats tidigare, säger Eriksson och syftar på den plan som presenterades för ett par år sedan.
Så här ser galleriavisionen ut när ROOF ARKITEKTER sätter pennan i pappret. Foto: Fredrik Norman. Visualisering: ROOF ARKITEKTER
Grundplanen var då – och är fortfarande densamma – att den stora fastigheten blir navet i den centrumsatsning som bland annat innebär att man ”bygger ihop” flera fastigheter genom att sätta glastak mellan dem och de närliggande öppna ytorna.
Lokalen byggs om till en mindre galleria med plats för flertalet butiker.
Syftet är alltså att skapa en starkare handel i Lindesbergs centrum. Nuvarande centrum urholkas för varje år som går och i takt med att antalet butiker bli färre, tappar centrum också sin dragkraft och det har blivit allt svårare för många butiksägare att få det hållbart. På senare år har man talat mycket om att centrum förskjutits norrut.
– Jag har ju själv min egen verksamhet i centrum och vill att den och alla andra skall ha en framtid. Därför tror jag att det enda sättet för oss, är att vi går samman, att vi samlar handelskraften på ett ställe och skapar bättre förutsättningar för oss alla att bedriva verksamhet i centrum, menar Per Eriksson.
När detta arbete tidigast kan tänkas påbörjas är idag oklart.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...