En grillmästare och en kock har tagit över restaurangen på Nammo Liab i Lindesberg. Restaurangen Stubinen har blivit Mästers kök. De satsar på populära lunchmenyer.- Vi riktar in oss på husmanskost som t ex rotmos och fläsk men också biff med bambuskott, säger Daniel Olsson, en av delägarna.Öppningserbjudandet den första september var helstekt oxfilé med lyxig potatisgratäng rödvinsky och bearnaisesås.
Ja, de lockar litet extra den här öppningsdagen, men den rejäla salladsbuffén kommer att vara standard. Vi har blivit alltmer internationella med vad vi äter, så här finns också teryakimarinerad kycklingfilé med jordnötssås och ris – en husmanskost så god som någon. Klassiska kött- och fiskrätter syns på första veckans matsedel.
Mästers kök kommer naturligtvis att bli ett lunchställe för de som jobbar inne på Liab. Flera av dem jag möter i öppningskön betalar med röda lunchkuponger. Ägarna Daniel Olsson och Mathias Säterås satsar på att locka också andra lunchgäster – men ligger de inte litet avsides där vid utfarten efter Köpingsvägen?
– Vi ligger på rätt sida om järnvägen, säger Daniel Olsson. Här finns t ex Linde Maskiner och flera andra företag.

Det var full rusch för Mathias Säterås och Daniel Olsson, när Mästers kök öppnade.
Foto: Hans Andersson.
Han är styckmästare och grillmästare och utbildad på det som då kallades charkskolan på Virginska i Örebro, medan Mathias Säterås fick sin utbildning på Lindeskolan. De har känt varandra sedan tonåren och har varit i yrket i snart 20 år nu.
– Jag kan hälsa från en 95-åring, som vi firade med ett grillfat härifrån. Hon tyckte det var toppen, säger en av gästerna som kommer de första öppningsminuterna.
Det är mycket att göra in i det sista under öppningsdagen, men de har redan hunnit känna på hur det kommer att bli genom att det varit öppet två veckor för de Liab-anställda.Mästers kök har också catering som innehåller en hel del lokala produkter – delikatesser från Bergslagen och kött från Närke. På restaurangen kan man också köpa t ex olivolja, cider, kex eller marmelad. Det går att ta med sig lunchen och då är det en tia billigare och man kan hyra restaurangen för fester.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.