Nyföretagandet i Lindesbergs kommun måste bli starkare. Det konstaterar kommunchef Peter Bring. Men det är inget man kan ordna i en handvändning, det kräver mycket arbete för att skapa goda förutsättningar för utveckling och tillväxt. Inte minst måste kommunen vara attraktiv nog för att få hit fler företagsamma människor.
I tisdags presenterade Jobs and Society Nyföretagarcentrum siffror för fjolåret över just nyföretagandet i landet. Lindesberg tillsammans med Falköping och Piteå ligger i bottenskrapet samtidigt som Höganäs, Sigtuna och Nynäshamn toppar listan under kategorin ”Medelstora städer”.
Varför nyföretagandet varit så svagt i Lindesberg är något Peter Bring inte kan svara på idag.
-Det är svårt. Men det saknas företagsamma människor helt enkelt. Vi jobbar med just den här frågan, men det är så mycket som spelar in att det helt enkelt tar tid. Bland annat jobbar vi för att starta eget-utbildning ska finnas tillgängligt för alla, inte bara de som är arbetslösa. Sedan gäller det helt klart att skapa en kommun som är attraktiv. Annars får vi inte hit nya människor, så är det bara, säger Peter Bring.
Svenskt Näringsliv har listat en rad åtgärder kommunerna bör följa för att förbättra företagsklimatet. Bland annat ska politiker och kommunala tjänstemän träffa företagarna oftare än vad som sker i dag. Det är något kommunchefen håller med om.
-Vi är ju redan idag ute och träffar företagen, men jag måste säga att det faktiskt borde ske oftare. Och det jobbar vi på.
Andra åtgärder är att förenkla det krångliga. Till exempel genom att ta bort onödiga regler.
Dessutom propagerar man för att lägga ut fler kommunala verksamheter på entreprenad. Något Lindesbergs kommun genom åren varit mycket kritiska till, samtidigt som det i andra kommuner visat sig ge ett gott resultat.
Fakta: Antalet nystartade företag per 1000 invånare är i genomsnitt 3,7 för medelstora städer. Lindesberg halkar långt efter genomsnittet med endast 2,6.
Mer information angående nyföretagandet finns på www.jobs-society.se
Relaterade artiklar:
Vad är Entreprenörsprogrammet?
Varför ska Lindesberg vara sist jämt?
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.