På nyårsdagen är det inte oxfilé eller hummer som gäller, utan pizza. I Lindesberg fördubblas försäljningen av pizza under nyårsdagen jämför med en vanlig helgdag under övriga året. Runt 1400 pizzahungriga Lindesbergare mättades under årets första dag. Och de flesta äter en kebabpizza.
– Det var mycket igår, säger Rebar på Pizzeria Monte Carlo och ser nästan lite lättad ut att det åter är en vanlig vardag.
Alla pizzeriorna vittnar om att nyårsdagen är bästa pizzadagen på året och de flesta pizzerior i staden fördubblar också sin försäljning varje nyårsdag, jämfört med en vanlig helgdag. Utan att ge sken av att vara en exakt siffra ger LindeNytts beräkningar vid handen att det såldes runt 1400 pizzor i Lindesberg under nyårsdagen.
– I år var det extra mycket, det blev till slut min bästa nyårsdag sedan jag tog över, säger Mahmut Cakir ägare till Pizzeria Milano sedan nio år.
Även om en pizzameny oftast innehåller mellan 70 – 90 olika pizzor att välja mellan så är det nu för tiden en typ av pizza som gäller som favorit på alla ställen i Lindesberg – det ska vara en kebabpizza!
– Tre av fyra pizzor vi säljer är en kebabpizza. Våra kebabpizzor är goda, det har vi till och med fått pris för, säger Rebar på Monte Carlo.
Hos Milano är det en speciell kebabpizza som är extra populär.
– Vår superkebab säljer bra men den vi säljer mest av, och som uppskattas bäst av våra kunder är Persson, en nötköttskebab där vår specialgjorda bearnaisesås lägg ovanpå pizzan innan den gräddas. Då blir också den varm och ger en extra nivå till pizzan, säger Mahmut Cakir.
Han har också en teori om varför det blev ett bättre år i år än tidigare år.
– Vädret! Det är bättre försäljning när det är sämre väder, som nu. Då vill man att det ska gå snabbt –ringa, hämta och hem och äta!
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.