Efter att ha lyckats hålla sig borta från båset i ett och ett halvt år så är Tomas Östlund tillbaka som assisterande tränare till Lindlöven och Staffan Tholsson. Östlund hade tränat laget i tre säsonger när en ny arbetssituation gjorde att huvudtränarjobbet inte gick att kombinera med det nya arbetet. Efter att säsongen avslutades på våren 2012 tackade Tomas för sig.
Uppehållet skulle visa sig inte bli allt för långt. När
Christer Olsson tackade för sig på grund av motivationsbrist när issäsongen tog
vid i augusti, startade jakten på en ersättare. Östlund har sedan dess varit
ett hett namn med tanke på att han redan känner många killar i laget och
föreningen där han verkat både som spelare och tränare.
– Motivationen har aldrig saknats, jag har hela tiden
tyckt att ishockeyn varit lika rolig, men kombinationen huvudtränare och det
nya arbetet var svår. Jag är tacksam att Lindlöven tog fram en lösning som
gjorde det möjligt nu, säger Tomas Östlund.
Nu får dessutom Tomas en inte lika framträdande roll som
när han stod som kapten vid rodret.
– Det är jättekul att vara tillbaka. Jag ser mycket fram
mot att jobba tillsammans med Staffan som är en väldigt erfaren och kunnig
tränare, jag kommer lära mig mycket.
Sen Tomas lämnade som tränare så gjorde A-laget sin bästa
säsong någonsin och laget har spetsats rejält inför kommande säsong. Premiären
blev dock ett litet misslyckande efter en 1-3 förlust mot Tierp, men enligt
Östlund så är det ingen panik i leden.
– Det är trots
allt 26 matcher kvar fram till jul, så jag är inte orolig, jag tycker vi har
ett slagkraftigt lag, vilket de också har visat på försäsongen.
Efter en ganska stökig försäsong med många skador och
sjukdomar tror Östlund att bitarna kommer falla på plats snart.
– Alla grunder och ingredienser finns, men det kommer att
ta ett tag innan vi får ut maximalt av laget, säger Tomas Östlund.
Fotnot: Jämfört med säsongstarten 2009 får söndagens
premiär ses som en formidabel succé. Då förlorades premiärmatchen med 5-14 och
katastrofrubriker målades upp. Men 1-3 mot Tierp är tillräckligt för att
Hedemora ska få äta upp det i morgon.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.