Fotbollsplanerna försvann. Nu är det andra som ska samspela på Orielfältet på industriområdet vid mellersta infarten till Lindesberg. 8 000 kvadratmeter gräsmatta är borta och i hörnet mot Fotbollsgatan, mittemot Nora-LindeFrakt AB, kommer Lindesbergs VVS/EL att flytta in.- Det här är ett mycket angenämt läge och vi får en bättre uppmärksamhet. Nu kommer vi att få mer plats med sådant som vi redan har och som vi vill satsa mer på – värme- och energiprodukter, säger Jörgen Nydén på Lindesbergs VVS/EL.
Han hoppas att de kan flytta in om ett år – nästa sommar. De nya lokalerna blir litet större, men det verkliga lyftet blir logistiken – eller på ren svenska, det ska bli lättare att lasta och lossa och komma till, både för personal och kunder. Det är nog det viktigaste skälet till flytten. Idag huserar företaget i tre olika fastigheter på Idrottsvägen. Lindesbergs VVS/EL är ett av de 130 företagen i ComfortKedjan och på det nya stället kommer det att bli än tydligare att detta är en Comfortbutik – och allt under samma tak.

– Nu har en tredjedel av Orielfältet (namnet efter en tryckeri som legat i det här kvarteret) schaktas bort till det som ska bli ett nytt handelscentrum, säger Per Eriksson. Foto: Hans Andersson
Det var förra sommaren som kommunen sålde den här marken och byggplaner först presenterades. Men det har dröjt ända till nu innan Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB faktiskt satte skopan i jorden. Per Eriksson säger att det är först nu som de kunnat lägga in en högre växel:
– Nu var det dags att sätta igång det här projektet. Vi kan mycket snart berätta vilket kontrakt som kommer härnäst och sedan, när alla 25 000 kvadratmeter är bebyggda, då kommer det att finnas fem – sex företag här, säger Per Eriksson som talar för Eriksson Fastigheter, som äger den här marken. Det blir ett samlat område med en väg in, där varje byggnad ”skräddarsys” för sin verksamhet.
Han säger att det finns utrymme för fler intressenter på Orielfältet. Hela fältet ska bebyggas och då handlar det om tre gånger det vi idag ser framschaktat. Per Eriksson ser inte att det blir någon konkurrens med det område vid ”flygrakan” norr om Meritor, som också sakta håller på att exploateras:
– Nej vi öppnar för en samlad handel med liknande verksamhet som Lindesbergs VVS/EL har, dit det är lätt för kunderna att komma, säger han.
Det som nu återstår är att få bygglov och alla klartecken som behövs för att verkligen sätta igång att bygga.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.