Lindlövens IF överraskade borta mot serieledarna Hudiksvall i söndags kväll. Lövenseger med 5-3 överraskade dock inte lagtränaren Tomas Östlund lika mycket som publik och media lät ögonbrynen åka snabbhiss när krutröken hade lagt sig.-Nej, vi spelade taktiskt rätt och dessutom vann vi förra mötet också, då med 6-2 hemma i Lindehov, kommenterar Östlund.
Lindesbergslaget for iväg med en utstuderad match- och spelplan och den skulle följas till punkt och pricka oavsett hur matchen utvecklades. Avvaktande spel med blixtrande anfall, löd ordern.
-Vi visste att det skulle krävas hårt arbete när vi gled in på bortaisen, men om vi bara kunde hålla oss till spelplanen så skulle vi ha goda chanser, säger Tomas Östlund.
Lagen spelade jämnt fram till tredje perioden. Taktiken var framgångsrik.
-Vi spelade extremt lågt och försvarsinriktat, precis som planerat.
Sju minuter in i tredje, tog Hudiksvall ledningen med 3-2. Men Lövenbåset tog det kyligt. Det fanns massor av tid att spela på.
-Jag kände aldrig någon press i det läget och man började se att Hudiksvall slogs ur balans av vårt spel. Det fick vi också bekräftelse på när 3-3-målet kom och snart följdes upp med 3-4 och slutligen 3-5. Våra killar skall vara stolta över prestationen, säger Östlund.
Matchen slutade alltså 5-3 till Lindlöven inför en publik på lite drygt 500 personer.
-Nu väntar Falun, avslutar Östlund.
Målgörare för Löven:
Jim Ahlström
Dick Ahlström
Daniel Olsson Fromell
Daniel Wallén
Fastighetsägare i bostadsområden i Lindesberg uppmanas nu att greppa tag om kvasten och sopa ut gruset från tomtgränsen. I nästa vecka påbörjas nämligen grusupptagningen i dessa områden.
– Vi börjar på måndag. Då kommer vi att sopa på Stadsskogen 2, sedan arbetar vi oss vidare till nya områden under veckans gång, berättar Monica Iwarsson Lindh, enhetschef, Park och Idrottsverksamhet på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Efter att antalet bekräftade fall av covid-19 under ett par veckors tid har legat runt 100 sjukdomsfall per vecka i kommunen, har nu siffran minskat till 76 under de senaste 7 dagarna. Samtidigt meddelar Folkhälsomyndigheten att man inför lättnader i restriktionerna för personer som fått minst en dos vaccin.
Stadsskogsskolans elever i årskurs 7 och 8 kommer fortsätta sina studier via partiell fjärrundervisning i ytterligare två veckor. Årskurs 9 kommer dock ha all sin undervisning på plats. Detta enligt ett beslut från Barn- och utbildningsnämnden, som fattats för att minska trängseln i skolans lokaler.
Efter förra årets pandemi-uppehåll återkommer den lekfulla teatervandringen Hyttans Hemligheter med ett helt nytt äventyr i sommar. Premiären är satt till 9 juli och man spelar sedan föreställningar fram till 1 augusti.
– Vi har lärt oss, anpassat oss och ser hoppfullt på framtiden, meddelar ensemblen på sin hemsida.
Under vecka 15 vaccinerar Region Örebro län med totalt 11 700 doser vaccin. Vaccinet ges både till dem som får första och andra sprutan. Nu kan personer som är 70 år och äldre boka tid för vaccination.
Polisen utreder nu två fall av stölder som har drabbat äldre personer i deras bostäder. I båda fallen har gärningspersonerna lurat sig in i bostäderna på olika sätt.
Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på egendom. Just nu ger dock Linde energi ett lugnande besked till de som berörs. Någon extrem vårflod ser man inte på kartan i dagsläget.
INSÄNDARE/DEBATT: Vårt lasarett har tidigare betraktats som ett akutsjukhus. Vi inom SPF-Seniorerna ser inte längre att vi kan kalla det för det, nu när kirurgi/ortopedi/urologi sedan oktober 2020 blivit nedlagt på sen kväll och nattetid. Trygghet är för oss äldre är mycket viktigt. Därför är vi som pensionärsorganisation bekymrade.