Åsa Tiderman och hennes tre generationer Chodský pes. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ute i skogen fanns möjlighet att träna sök, spår och patrull. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ett helt gäng glada vovvar och ägare. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ovanliga hundar träffades för träningsläger utanför Lindesberg
Åsa Tiderman och hennes tre generationer Chodský pes. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ute i skogen fanns möjlighet att träna sök, spår och patrull. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ett helt gäng glada vovvar och ägare. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ovanliga hundar träffades för träningsläger utanför Lindesberg
Under den gångna helgen samlades ett 40-tal hundar av rasen Chodský pes i Lindesberg, för några dagars träningsläger tillsammans med sina mattar och hussar. Förutom att träffa nya vänner kunde sällskapen testa en rad olika aktiviteter, som exempelvis sök, där den regerande svenska mästaren höll i träningen.
– Jag kan vara lite partisk, men det är en fantastisk ras att träna med, de sprider så mycket energi och glädje, säger Åsa Tiderman, rasklubbens grundare.
Deltagarna kom från Ystad i söder till Umeå i norr för att delta vid årets träningsläger, som var förlagt i Gusselby utanför Lindesberg för första gången.
– Vi har haft lägret i många år i Kungsör, men vi har växt ur det tyvärr. En av våra medlemmar bor i Lindesberg och hade koll på det här stället, att de inhyste SM-ekipage förra året och var väldigt hundvänliga, så då testar vi det. Sedan ligger det geografiskt bra, eftersom vi har deltagare från hela landet, och det är nära till Brukshundklubben, berättar klubbens ordförande Mia Holmbäck.
Mia Holmbäck är ordförande i rasklubben. Foto: Camilla Lagerman
Under träningslägret får deltagarna chansen att träffa nya vänner, men också en möjlighet att träna och testa nya aktiviteter tillsammans med sina hundar.
– Det här lägret är otroligt uppskattat, vår rasklubb är helt fantastisk, här är man bland vänner och alla accepterar och hjälper varandra. Här finns något för alla, säger Mia.
– Det är inte ett läger där prestationer räknas, utan det ska bara vara trevligt och roligt, flikar Åsa Tiderman in, klubbens grundare.
Den regerande svenska mästaren i sök, Erica Häggström, höll ett kurstillfälle. Foto: Camilla Lagerman
Även om Chodský pes är en relativt ny godkänd ras i hundsammanhang, finns det teorier om att den är flera hundra år gammal.
– Pes betyder hund och Chodský är en region i Tjeckien. Männen i den här regionen hade på 1100-talet i uppdrag av kejsaren att bevaka en handelsgräns. De kallades för hundhuvudfolket, för de hade ett hundhuvud på sina flaggor och vapen. Den här hunden har beskrivits hur lojal den var i arbetet, och på 80-talet var det en tjeckisk forskare som bestämde sig för att gå tillbaka och ta reda på vad som stod om den här typen av hund, och då sattes en rasstandard för Chodskýn, berättar Åsa.
Deltagarna fick även träna på hundmöten. Foto: Camilla Lagerman
Både Mia och Åsa har haft många hundar av varierande raser genom åren, men just Chodskýn har blivit en trogen följeslagare.
– De är en utmaning, samtidigt som de är en toppenkompis. Man kan göra allt, utöva samtliga bruksgrenar, eller ha den som bästa vän i livet – så länge man aktiverar den. Det krävs att den har uppgifter, annars hittar de gärna på egna, säger Mia.
– Jag har haft många hundar genom livet, men den här har jag haft fyra av och kommer garanterat ha fler. Precis som Mia säger har de mycket egna idéer, så man måste träna på samarbetet. Det gäller att paketera ihop det där egna tänket så att det går åt ungefär samma håll som man själv har tänkt sig, skrattar Åsa och avslutar:
– Jag kan vara lite partisk, men det är en fantastisk ras att träna med, de sprider så mycket energi och glädje.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...