Många oroliga röster hördes under måndagens Rotarymöte. Foto: Jennie Einarsson

Överläkaren om hotet mot lasarettet: ”Många är rädda att det här är spiken i kistan”

Tidigare i veckan gästades Rotary av Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett där hon gav sin syn på Region Örebros besparingsförslag, som återigen hotar bland annat Lindesbergsakuten och flera andra specialistmottagningar på lasarettet.
– Jag känner att man kanske inte riktigt förstår att den här strukturförändringen kommer att påverka norra länsdelen väldigt mycket. Därför vill jag informera om hur ett sådant här beslut tas, säger Synnöve Bergentz.

I mitten av november beslutade Region Örebro att 414 miljoner ska sparas på sjukvården i länet för att klara ekonomin, något som direkt kommer drabba invånarna i den norra länsdelen. I budgetförslaget står bland annat att förvaltningen ska ta fram en färdplan för specialistmottagningar och återkomma till nämnden med en plan för koncentration av hela eller delar av specialistmottagningar till USÖ, samt en plan för att avsluta kirurgisk/ortopedisk akut bedömning på Lindesbergs lasarett.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett, upplever att det inte riktigt framgår hur strukturförändringen kommer att påverka länsborna och valde därför att bolla upp frågan under måndagens Rotarymöte.

– Under Regionfullmäktige i mitten av november så fick vi ta del av hur den ekonomiska planen ser ut. Jag vet inte om ni också reagerar på det, men det är väldigt översiktliga besparingsåtgärder, menade Synnöve när hon presenterade bilderna för Rotarymedlemmarna.

Som exempel räknade hon upp några av punkterna i den ekonomiska planen som fick henne att höja lite extra på ögonbrynen.

– Vakanshållning, där ska man spara in 10%, det vill säga 50 miljoner kronor. Det som är sagt från ledningshåll är att man ska i möjligaste mån undanta vakanshållning avseende sjuksköterskor i klinisk verksamhet. Vilka har man tänkt sig i övrigt att ta bort? Brist föreligger redan och inflödet till vårdutbildningar är inte jättestort.

Dan Johansson, president i Lindesberg Rotaryklubb påpekade då det motsägelsefulla – att samtidigt som man har planerar på att dra ner på personalstyrkan lagt ner stora resurser på att bygga ut sjukhusen.

– Angående att Region Örebro har dålig ekonomi så kan man fråga sig om det finns någon annanstans där det har byggts så mycket fina byggnader som runt våra sjukhus? På många av de arbetsplatser där jag har varit försöker vi måla om och underhålla husen men kring sjukhus måste man bygga jättestora nya anläggningar och om vi nu ska ha mindre personal så behöver vi inte ha större sjukhus. Vi kan ju inte ha fler sjuka om vi har mindre personal, är det inte då viktigare med personal än nya hus? Det är min fråga.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson

På funderingen från en av Rotarys medlemmar angående hur det kommer sig att man dessutom har råd med nya byggnader när situationen ser ut som den gör svarade Synnöve något syrligt:

– När vi lyfter den frågan så får vi alltid till svar att det är en annan budget, något som fick övriga deltagare att sucka och skratta om vartannat.

– En annan punkt på listan är eliminera lågvärdesvård, där ska vi spara 90 miljoner och ytterligare 90 miljoner ska vi spara på prioritera nödvändigt angeläget? Hur kan man spara 90 miljoner kronor där? Det är därför jag vill lyfta det här, detta är väldigt luddigt och tyvärr har våra politiker antagit detta utan någon konsekvensanalys eller detaljplan, förklarar Synnöve.

– Det här är så flummigt, jag förstår inte ens hur de kan få regionpolitiker att köpa det här om det inte finns mer substans och kött på benen. Man måste ju ha konkreta förslag, inflikar Sture Åtterås och Synnöve nickar instämmande.

– Jag får inte det här heller att gå ihop på något vis, det vi har fått höra är att man ska jobba med det här efter nyår. Det finns heller inga namn på det här dokumentet, men till sist och synes är det Jonas Claesson, Region Örebro läns hälso- och sjukvårdsdirektör, som tillsammans med sina medarbetare har tagit fram det här, menar Synnöve.

Synnöve påtalade även att besparingsåtgärderna kommer innebära att Lindesbergs lasarett får stryka på foten mer påtagligt då man vill ta bort kirurg och ortopedläkaren som är jour på akuten. Detta skulle innebära att man inte kan komma in till sjukhuset med en misstänkt bruten arm eller med ont i magen, kanske misstänkt blindtarmsinflammation, utan då måste man åka till Örebro.

– Sedan har man skrivit att det inte kommer bli så mycket mer transportkostnader vilket vi har opponerat oss emot. Då skriver man så här: ”strukturförändringarna mellan sjukhusen kommer sannolikt inte att leda till någon större ökning av hälso- och sjukvårdens transportbehov”. För oss är det helt absurt, konstaterar Synnöve.

När frågan angående Storå vårdcentrals vara eller inte vara kommer på tal menar Synnöve att oddsen är stora att den kommer att avvecklas trots att det är en välfungerande vårdcentral.

– Det sägs ju att vården ska vara nära våra patienter men jag tror tyvärr att den är illa ute, den ligger för nära Lindesberg. Det är synd för Storå vårdcentral är en bra och välbemannad vårdcentral precis som den i Nora. Det finns ju också såna här tjusiga fraser som att vi ska ha ”likvärdig vård”. Då undrar jag om det är rätt mot befolkningen som bor 5 mil norrut ska de åka 9 mil för att de har stukat foten och man inte vet om det är någon annan skada. Jag kan känna litegrann att det här inte riktigt är vad man har berättat i pressen, menar Synnöve.

Efter att många upprörda röster hörts under dagens möte råder inga tvivel om hur stark oron är för vad konsekvenserna kan komma att bli om man beslutar sig för att avsluta alla akuta kirurgiska och ortopediska bedömningar och ingrepp Lindesbergs lasarett.

– Många är rädda att det här är spiken i kistan för Lindesbergs lasarett. Att ha ett sjukhus påverkar hela vårt samhälle, för har vi inte det är man då lika lockad att flytta hit? Tappar vi sjukhuset så tycker jag det är alarmerande. Det vore bra att göra en konsekvensanalys innan man stänger akuten i Lindesberg, det känns som man sitter och väntar på att allt ska braka lös på något sätt och då är vi försent ute. När vi väl stänger vår kirurgakut kommer vi att förstå konsekvenserna, avslutar Synnöve.

Publicerad 14 december 2023 klockan 11:39

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Martin Stenmarck ansluter till uppställningen av artister. Foto: Pressbild

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

10 november 2025 klockan 15:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 november 2025 klockan 14:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vindkraftverken i Munkhyttan, sett från Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.

8 november 2025 klockan 20:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför är vindkraften viktig – också för Nora
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både...
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vindkraftparken i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor

REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.

7 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Befarad villabrand var synvilla

Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Vä...

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift

När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ...

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-31

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-30

2025-10-29

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-25

2025-10-25

2025-10-24

2025-10-24

2025-11-12 05:46