Många oroliga röster hördes under måndagens Rotarymöte. Foto: Jennie Einarsson

Överläkaren om hotet mot lasarettet: ”Många är rädda att det här är spiken i kistan”

Tidigare i veckan gästades Rotary av Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett där hon gav sin syn på Region Örebros besparingsförslag, som återigen hotar bland annat Lindesbergsakuten och flera andra specialistmottagningar på lasarettet.
– Jag känner att man kanske inte riktigt förstår att den här strukturförändringen kommer att påverka norra länsdelen väldigt mycket. Därför vill jag informera om hur ett sådant här beslut tas, säger Synnöve Bergentz.

I mitten av november beslutade Region Örebro att 414 miljoner ska sparas på sjukvården i länet för att klara ekonomin, något som direkt kommer drabba invånarna i den norra länsdelen. I budgetförslaget står bland annat att förvaltningen ska ta fram en färdplan för specialistmottagningar och återkomma till nämnden med en plan för koncentration av hela eller delar av specialistmottagningar till USÖ, samt en plan för att avsluta kirurgisk/ortopedisk akut bedömning på Lindesbergs lasarett.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett, upplever att det inte riktigt framgår hur strukturförändringen kommer att påverka länsborna och valde därför att bolla upp frågan under måndagens Rotarymöte.

– Under Regionfullmäktige i mitten av november så fick vi ta del av hur den ekonomiska planen ser ut. Jag vet inte om ni också reagerar på det, men det är väldigt översiktliga besparingsåtgärder, menade Synnöve när hon presenterade bilderna för Rotarymedlemmarna.

Som exempel räknade hon upp några av punkterna i den ekonomiska planen som fick henne att höja lite extra på ögonbrynen.

– Vakanshållning, där ska man spara in 10%, det vill säga 50 miljoner kronor. Det som är sagt från ledningshåll är att man ska i möjligaste mån undanta vakanshållning avseende sjuksköterskor i klinisk verksamhet. Vilka har man tänkt sig i övrigt att ta bort? Brist föreligger redan och inflödet till vårdutbildningar är inte jättestort.

Dan Johansson, president i Lindesberg Rotaryklubb påpekade då det motsägelsefulla – att samtidigt som man har planerar på att dra ner på personalstyrkan lagt ner stora resurser på att bygga ut sjukhusen.

– Angående att Region Örebro har dålig ekonomi så kan man fråga sig om det finns någon annanstans där det har byggts så mycket fina byggnader som runt våra sjukhus? På många av de arbetsplatser där jag har varit försöker vi måla om och underhålla husen men kring sjukhus måste man bygga jättestora nya anläggningar och om vi nu ska ha mindre personal så behöver vi inte ha större sjukhus. Vi kan ju inte ha fler sjuka om vi har mindre personal, är det inte då viktigare med personal än nya hus? Det är min fråga.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson

På funderingen från en av Rotarys medlemmar angående hur det kommer sig att man dessutom har råd med nya byggnader när situationen ser ut som den gör svarade Synnöve något syrligt:

– När vi lyfter den frågan så får vi alltid till svar att det är en annan budget, något som fick övriga deltagare att sucka och skratta om vartannat.

– En annan punkt på listan är eliminera lågvärdesvård, där ska vi spara 90 miljoner och ytterligare 90 miljoner ska vi spara på prioritera nödvändigt angeläget? Hur kan man spara 90 miljoner kronor där? Det är därför jag vill lyfta det här, detta är väldigt luddigt och tyvärr har våra politiker antagit detta utan någon konsekvensanalys eller detaljplan, förklarar Synnöve.

– Det här är så flummigt, jag förstår inte ens hur de kan få regionpolitiker att köpa det här om det inte finns mer substans och kött på benen. Man måste ju ha konkreta förslag, inflikar Sture Åtterås och Synnöve nickar instämmande.

– Jag får inte det här heller att gå ihop på något vis, det vi har fått höra är att man ska jobba med det här efter nyår. Det finns heller inga namn på det här dokumentet, men till sist och synes är det Jonas Claesson, Region Örebro läns hälso- och sjukvårdsdirektör, som tillsammans med sina medarbetare har tagit fram det här, menar Synnöve.

Synnöve påtalade även att besparingsåtgärderna kommer innebära att Lindesbergs lasarett får stryka på foten mer påtagligt då man vill ta bort kirurg och ortopedläkaren som är jour på akuten. Detta skulle innebära att man inte kan komma in till sjukhuset med en misstänkt bruten arm eller med ont i magen, kanske misstänkt blindtarmsinflammation, utan då måste man åka till Örebro.

– Sedan har man skrivit att det inte kommer bli så mycket mer transportkostnader vilket vi har opponerat oss emot. Då skriver man så här: ”strukturförändringarna mellan sjukhusen kommer sannolikt inte att leda till någon större ökning av hälso- och sjukvårdens transportbehov”. För oss är det helt absurt, konstaterar Synnöve.

När frågan angående Storå vårdcentrals vara eller inte vara kommer på tal menar Synnöve att oddsen är stora att den kommer att avvecklas trots att det är en välfungerande vårdcentral.

– Det sägs ju att vården ska vara nära våra patienter men jag tror tyvärr att den är illa ute, den ligger för nära Lindesberg. Det är synd för Storå vårdcentral är en bra och välbemannad vårdcentral precis som den i Nora. Det finns ju också såna här tjusiga fraser som att vi ska ha ”likvärdig vård”. Då undrar jag om det är rätt mot befolkningen som bor 5 mil norrut ska de åka 9 mil för att de har stukat foten och man inte vet om det är någon annan skada. Jag kan känna litegrann att det här inte riktigt är vad man har berättat i pressen, menar Synnöve.

Efter att många upprörda röster hörts under dagens möte råder inga tvivel om hur stark oron är för vad konsekvenserna kan komma att bli om man beslutar sig för att avsluta alla akuta kirurgiska och ortopediska bedömningar och ingrepp Lindesbergs lasarett.

– Många är rädda att det här är spiken i kistan för Lindesbergs lasarett. Att ha ett sjukhus påverkar hela vårt samhälle, för har vi inte det är man då lika lockad att flytta hit? Tappar vi sjukhuset så tycker jag det är alarmerande. Det vore bra att göra en konsekvensanalys innan man stänger akuten i Lindesberg, det känns som man sitter och väntar på att allt ska braka lös på något sätt och då är vi försent ute. När vi väl stänger vår kirurgakut kommer vi att förstå konsekvenserna, avslutar Synnöve.

Publicerad 14 december 2023 klockan 11:39

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF Lindesberg

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han ...
19 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
18 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Agneta Segerfelt

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.

17 februari 2026 klockan 11:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.

16 februari 2026 klockan 15:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-03

2026-02-03

2026-02-02

2026-02-02

2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-02-22 20:47