Många oroliga röster hördes under måndagens Rotarymöte. Foto: Jennie Einarsson

Överläkaren om hotet mot lasarettet: ”Många är rädda att det här är spiken i kistan”

Tidigare i veckan gästades Rotary av Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett där hon gav sin syn på Region Örebros besparingsförslag, som återigen hotar bland annat Lindesbergsakuten och flera andra specialistmottagningar på lasarettet.
– Jag känner att man kanske inte riktigt förstår att den här strukturförändringen kommer att påverka norra länsdelen väldigt mycket. Därför vill jag informera om hur ett sådant här beslut tas, säger Synnöve Bergentz.

I mitten av november beslutade Region Örebro att 414 miljoner ska sparas på sjukvården i länet för att klara ekonomin, något som direkt kommer drabba invånarna i den norra länsdelen. I budgetförslaget står bland annat att förvaltningen ska ta fram en färdplan för specialistmottagningar och återkomma till nämnden med en plan för koncentration av hela eller delar av specialistmottagningar till USÖ, samt en plan för att avsluta kirurgisk/ortopedisk akut bedömning på Lindesbergs lasarett.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett, upplever att det inte riktigt framgår hur strukturförändringen kommer att påverka länsborna och valde därför att bolla upp frågan under måndagens Rotarymöte.

– Under Regionfullmäktige i mitten av november så fick vi ta del av hur den ekonomiska planen ser ut. Jag vet inte om ni också reagerar på det, men det är väldigt översiktliga besparingsåtgärder, menade Synnöve när hon presenterade bilderna för Rotarymedlemmarna.

Som exempel räknade hon upp några av punkterna i den ekonomiska planen som fick henne att höja lite extra på ögonbrynen.

– Vakanshållning, där ska man spara in 10%, det vill säga 50 miljoner kronor. Det som är sagt från ledningshåll är att man ska i möjligaste mån undanta vakanshållning avseende sjuksköterskor i klinisk verksamhet. Vilka har man tänkt sig i övrigt att ta bort? Brist föreligger redan och inflödet till vårdutbildningar är inte jättestort.

Dan Johansson, president i Lindesberg Rotaryklubb påpekade då det motsägelsefulla – att samtidigt som man har planerar på att dra ner på personalstyrkan lagt ner stora resurser på att bygga ut sjukhusen.

– Angående att Region Örebro har dålig ekonomi så kan man fråga sig om det finns någon annanstans där det har byggts så mycket fina byggnader som runt våra sjukhus? På många av de arbetsplatser där jag har varit försöker vi måla om och underhålla husen men kring sjukhus måste man bygga jättestora nya anläggningar och om vi nu ska ha mindre personal så behöver vi inte ha större sjukhus. Vi kan ju inte ha fler sjuka om vi har mindre personal, är det inte då viktigare med personal än nya hus? Det är min fråga.

Synnöve Bergentz, överläkare på medicinkliniken vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson

På funderingen från en av Rotarys medlemmar angående hur det kommer sig att man dessutom har råd med nya byggnader när situationen ser ut som den gör svarade Synnöve något syrligt:

– När vi lyfter den frågan så får vi alltid till svar att det är en annan budget, något som fick övriga deltagare att sucka och skratta om vartannat.

– En annan punkt på listan är eliminera lågvärdesvård, där ska vi spara 90 miljoner och ytterligare 90 miljoner ska vi spara på prioritera nödvändigt angeläget? Hur kan man spara 90 miljoner kronor där? Det är därför jag vill lyfta det här, detta är väldigt luddigt och tyvärr har våra politiker antagit detta utan någon konsekvensanalys eller detaljplan, förklarar Synnöve.

– Det här är så flummigt, jag förstår inte ens hur de kan få regionpolitiker att köpa det här om det inte finns mer substans och kött på benen. Man måste ju ha konkreta förslag, inflikar Sture Åtterås och Synnöve nickar instämmande.

– Jag får inte det här heller att gå ihop på något vis, det vi har fått höra är att man ska jobba med det här efter nyår. Det finns heller inga namn på det här dokumentet, men till sist och synes är det Jonas Claesson, Region Örebro läns hälso- och sjukvårdsdirektör, som tillsammans med sina medarbetare har tagit fram det här, menar Synnöve.

Synnöve påtalade även att besparingsåtgärderna kommer innebära att Lindesbergs lasarett får stryka på foten mer påtagligt då man vill ta bort kirurg och ortopedläkaren som är jour på akuten. Detta skulle innebära att man inte kan komma in till sjukhuset med en misstänkt bruten arm eller med ont i magen, kanske misstänkt blindtarmsinflammation, utan då måste man åka till Örebro.

– Sedan har man skrivit att det inte kommer bli så mycket mer transportkostnader vilket vi har opponerat oss emot. Då skriver man så här: ”strukturförändringarna mellan sjukhusen kommer sannolikt inte att leda till någon större ökning av hälso- och sjukvårdens transportbehov”. För oss är det helt absurt, konstaterar Synnöve.

När frågan angående Storå vårdcentrals vara eller inte vara kommer på tal menar Synnöve att oddsen är stora att den kommer att avvecklas trots att det är en välfungerande vårdcentral.

– Det sägs ju att vården ska vara nära våra patienter men jag tror tyvärr att den är illa ute, den ligger för nära Lindesberg. Det är synd för Storå vårdcentral är en bra och välbemannad vårdcentral precis som den i Nora. Det finns ju också såna här tjusiga fraser som att vi ska ha ”likvärdig vård”. Då undrar jag om det är rätt mot befolkningen som bor 5 mil norrut ska de åka 9 mil för att de har stukat foten och man inte vet om det är någon annan skada. Jag kan känna litegrann att det här inte riktigt är vad man har berättat i pressen, menar Synnöve.

Efter att många upprörda röster hörts under dagens möte råder inga tvivel om hur stark oron är för vad konsekvenserna kan komma att bli om man beslutar sig för att avsluta alla akuta kirurgiska och ortopediska bedömningar och ingrepp Lindesbergs lasarett.

– Många är rädda att det här är spiken i kistan för Lindesbergs lasarett. Att ha ett sjukhus påverkar hela vårt samhälle, för har vi inte det är man då lika lockad att flytta hit? Tappar vi sjukhuset så tycker jag det är alarmerande. Det vore bra att göra en konsekvensanalys innan man stänger akuten i Lindesberg, det känns som man sitter och väntar på att allt ska braka lös på något sätt och då är vi försent ute. När vi väl stänger vår kirurgakut kommer vi att förstå konsekvenserna, avslutar Synnöve.

Publicerad 14 december 2023 klockan 11:39

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.

16 oktober 2026 klockan 15:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora ...

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett fö...

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen...
13 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. ...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i ...

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bä...

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av ...

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!
2 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen...
1 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-01

2026-09-30

2026-09-30

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-10-18 17:06