Översvämmad parkering i Fellingsbro. Foto: Anna Fryxell
Översvämmad parkering hotade butik och bilverkstad
Ovädret, som fått namnet ”Karl-Heinz”, har härjat över stora delar av landet sedan natten till tisdag. Dock var det först på eftermiddagen som ovädret visade sin riktiga styrka över Lindesbergs kommun – där kraftigt regn på flera håll har orsakat översvämningar i bostadshus – samt en parkering i centrala Fellingsbro.
Det var vid 15.30-tiden som himlen öppnade sig över södra kommundelen då ovädret drog in från sydost för att sakta vandra upp över hela kommunen. Kort därefter började larmen komma in till SOS Alarm. Under följande timmar har en lång rad larm inkommit, det senaste klockan 17.35 gällande vattenskada i byggnad, en översvämning inträffad i Fornaboda utanför Lindesberg.
Foto: Anna Fryxell
Cirka en timme tidigare larmades räddningstjänsten till centrala Fellingsbro. Där hade en parkeringsplats översvämmats och vattnet kom farligt nära en butik och tillhörande bilverkstad på den aktuella adressen. Enligt LindeNytts fotograf på plats var vattnet endast ett par decimeter från att nå byggnaden.
Foto: Anna Fryxell
Som tidigare rapporterats har flera fastigheter på orterna Fellingsbro, Frövi och Vedevåg drabbats av vattenskador i samband med översvämmade källare.
Under tisdagseftermiddagen har flera larm inkommit gällande fastigheter som drabbats av översvämmade källare på grund av kraftigt regn.
– Det rör sig om cirka en decimeter vatten i källaren, uppger larmoperatör som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Räddningstjänsten har larmats till en adress i centrala Fellingsbro med anledning av ett utsläpp av farligt ämne.
– Det rör sig om cirka 20 liter villaolja som har läckt ut i samband med påfyllnad, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
– Man fick upp den här personen på land och satte genast igång med återupplivande åtgärder – men tyvärr gick hans liv inte att rädda, kommenterar Mattias Henriksson, vakthavande befäl vid polisen.
Varningen: Risk för skyfall
SMHI har på torsdagseftermiddagen gått ut med en gul varning inför fredagsdygnet. Varningen gäller för stora delar av Götaland och delar av vä...
Nu kan lindesbergarna njuta av en tur i solen på Lindessjön utan att behöva äga en egen båt eller kajak. Genom en enkel och smidig bokning kan man nämligen hyra en kajak och bege sig ut på vattnet, med Loppholmarna som utgångspunkt.
– Supersmidigt om man vill ut på sjön en stund eller kanske passa på att paddla till Lövåsen och lyssna på Martin Almgren i sommar, säger Johan Persson som är en av franchisetagarna till Kayakomat.
Den svenska sommarens själ kan nog beskrivas som en salig blandning av aktivitet och vila, av hav och strand och däremellan besök på hembygdsgårdar och kulturella evenemang med inslag av musik och dans. Kanske är sommaren dock mest personifierad i den röda stugan och den blomstrande, surrande landsbygden med betande kor och levande lantbruk. För att uppleva något liknande här i trakterna behöver man verkligen inte fara långt. Varför inte delta i en traktorsafari en het sommarkväll? LindeNytt hakade på när det begav sig!
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, ...